عایق سرد: مزایای استفاده از آن

عایق سرد عایقی است که برای سیستم های در دمای کمتر از 20 درجه سانتیگراد عملکرد بیشتری نسبت به عایق های دیگر دارد. محدوده دمای کاری عایق های سرد به طور میانگین بین 100- درجه سانتی گراد  تا 100+ درجه سانتی گراد می باشد. می توان از عایق های سرد در عایق کاری مسیرگرمایش استفاده نمود.
عایق های سرد بر مبنای مقاومت در مقابل آتش سوزی، هدایت حرارتی، خواص فیزیکی، مسائل اقتصادی، محدوده دمای کارکرد، خواص شیمیایی و … مقایسه می شوند. اما باید توجه داشت که اگر در مواردی یکی از این عوامل مهمتر باشد، دیگر پارامتر ها مخصوصا قیمت اهمیت کمتری پیدا خواهند کرد. به عنوان نمونه وقتی عایق مناسبی که هم در دمای کمتر از منهای 50 درجه سانتیگراد به خوبی کار کند و هم آتشگیر نباشد مدنظر ما باشد باید گران بودن قیمت آن را بپذیریم. زیرا انتخاب های ما به شدت محدود میشوند.
عایق های سرد معمولا برای عایق کاری مایعات و کانال های انتقال گاز وسیستم های تهویه و عایق کاری سردخانهه ها,یخچال ها و خنک سازها استفاده می شود. عایق های سرد معمولا ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند بنابراین از چگالش بخار جلوگیری می کند.

بهترین مواد موجود در جهان و صنعت عایق کاری سرد در صنایع مختلف ، عایق پلی یورتان می باشد که دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایین بوده و امکان حفظ گرما و سرما 120+ الی 200- را فراهم می سازد. پلی یورتان از واکنش هیدروکسیل (پلی یول) ، ایزوسیانات، گازهای مجاز ، افزودنی های مجاز مواد ضد آتش به وجود می آید.
به طور عمده این ماده در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع داروسازی و غذایی در عایق کاری لوله ها و مخازن و همچنین در صنایع ساختمانی، در تولید پانل های دیوار و سقف های فلزی جهت جلوگیری از تبادل حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

که از مزیت های عایق پلی یورتان (عایق سرد) می توان به موارد زیر اشاده کرد:

  • دارای ضریب انتقال حرارت پایین

  • مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی

  • مقاوم در برابر رطوبت ، اسید و حلال ها

  • ضد باکتری و جانوران موزی

  • وزن کم عایق پلی یورتان

  • مقاوم در برابر تغییرات ناگهانی دما

  • قابلیت تغییر دانسیته (از 30 الی 1000 کیلوگرم بر متر مکعب)