نصب مناسب عایق سرد پلی یورتان به شما کمک می کند تا خانه خود را از هزینه های اضافی جهت سرمایش و گرمایش خلاص کرده و آرامش و آسودگی را برای خود به بار آورید. عایق های پلی یورتان خشک نیز مزایای بسیاری از جمله کیفیت بالای عایق بندی را عرضه می کنند.

نصب عایق های پلی یورتان بر روی دیوارهای نیمه تمام

ابتدا ارتفاع و  عرض دیوارهایی که می خواهید آنها را عایق بندی کنید اندازه گرفته و سپس قطعات مورد نیاز را به دقت ببرید. اندازه های بین تیرک های عمودی موجود در دیوار را گرفته و طبق آنها قطعات لازم را ببرید. برای صرفه جویی در وقت نیز می توانید از ابزاری چون اره های برقی دستی استفاده کنید. استفاده از ابزار برش برقی بیشتر برای مواقعی که می خواهید قطعات با ابعاد بزرگتر را ببرید مفید خواهند بود. پس از برش و تهیه قطعات لازم می توانید آنها را در جای مناسب خود روی دیوار قرار دهید و آنها را به تیرک های عمودی موجود در دیوار تکیه دهید.  دراین مرحله به کمک اندکی چکش کاری یا جابجا کردن ورقه های عایق، لبه های آن را به دیوار کاملا جفت کنید تا به بیشینه بازدهی انرژی برسید.

نصب بر روی دیوارهایی که کار بنایی آنها به اتمام رسیده

فوم های عایق می توانند به طور مستقیم بر روی دیوارهای از قبل بنایی شده نیز نصب شوند. مثلا بر روی دیوارهای آجری، دیوارهای بلوک چینی شده و یا دیوارهای سیمانی. شما می توانید روکاری های مربوط به بنایی را بر روی چنین دیوارهایی قبل از آنکه آنها را عایق کنید انجام دهید. البته این عایق ها را بر روی دیوارهایی که هنوز روکاری نشده باشند نیز می توان نصب کرد. در هر حال بعد از اینکه تصمیم به نصب عایق ها می گیرید ابتدا قطعات لازم را به دقت برش داده و پشت آنها را با مواد چسبنده مخصوص آغشته کنید. برای این کار می توانید ابتدا ماده چسبنده را به دورتادور قطعه مالیده و در نهایت به صورت ضربدری هم وسط آن را چسب بزنید. حال طرفی که چسبمالی شده را روبروی دیوار قررار داده و آرام آن را در جای خود قرار داده و بچسبانید. اگر از چندین قطعه عایق در کنار یکدیگر استفاده کرده اید لازم است که مابین آنها را با فوم و چسب کاملا درزگیری کنید.

عایق های پلی یورتان و ایمنی در برابر حریق

در حالی که عایق های پلی یورتان مزایای بسیاری در اختیار ما قرار می دهند اما یک نقص عمده نیز دارند. این مواد تا حد بسیار زیادی قابل اشتعال بوده و در برخی موارد می بایست آنها را با لایه ضد حریقی به ضخامت یک دوم اینچ پوشش دهی کنیم حتی هنگامی که آنها را برای عایق بندی دیوار گاراژ ها یا اتاق های زیر شیروانی به کار برده باشیم. در مواقعی نیز که از این عایق ها در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود باید حتما آنها را با لایه های ضد حریق پوشش دهیم.

فوم های پلی یورتان روکاری شده

در ساخت عایق های پلی یورتان مقادیری گاز یا هوا در داخل محفظه های آن به دام می افتد که با گذشت زمان ممکن است سطح عایق ها خراشیده شده و این گازها از آن خارج شوند. اگر این اتفاق صورت بگیرد کارآمدی عایق های پلی یورتان کاهش می یابد. سازمان انرژی ایالات متحده امریکا پیشنهاد می کند که سطوح این عایق ها را با لایه های نازک فلزی یا پلاستیکی بپوشانند تا هم از انتقال حرارت جلوگیری شده و هم از خراشیده شدن عایق ها و خارج شدن گاز درون آنها جلوگیری شود. هنگامی که از این نوع عایق ها استفاده می کنید اگر آنها را در داخل خانه به کار می برید باید سمتی که صفحه فلزی یا پلاستیکی قرار دارد به سوی داخل خانه باشد. اگر هم که آنها را در بیرون از ساختمان نصب می کنید باید وجهی که لایه پلاستیکی یا فلزی دارد رو به بیرون باشد.