شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک بزرگترین تولید کنند انواع عایق گرم کلسیم سیلیکات (تخته ای ، لوله ای) می باشد.

عایق کلسیم سیلیکات برای عایقکاری لوله هایی با دمای بسیار زیاد و تجهیزات آن و همچنین در کاربرد هایی که نیاز به مقابله در برابر آتش دارند کاربرد دارد. عایق های کلسیم سیلیکات در سه نوع مختلف تولید می شوند : بلاک های پیش ساخته ,قالب های لوله ای و تخته های عایق. امروزه تولید کلسیم سیلیکات به علت دارا بودن استحکام فشاری بالا , مهار خواص خورندگی و ساختار یکپارچه مقاومت در دمای بسیار بالا است. عایق کلسیم سیلیکات توانایی تحمل دمای ۱,۲۰۰°F (نوع اول,برای لوله ها و نوع بلاک ) یا ۱,۷۰۰°F (نوع دوم, تخته های مقابله با آتش) را داراست.عایق کلسیم سیلیکات ساختار یافته برای کاربردهای با دما و قدرت بسیار زیاد در این مقاله پوش داده نشده است.

خصوصیات عایق کلسیم سیلیکات

ASTM C533 ,تحت عنوان “خصوصیات استانداد برای بلاک ها و لوله های کلسیم سیلیکات” یک استاندارد حداقلی برای دو نوع ارائه داده است. نوع ۱ دارای حداکثر تحمل حرارتی کاربرد ۱,۲۰۰°F است و بیشترین چگالی ممکن برای آن ۱۵۵ پوند در هر قطعه مربعی  (lbs/ft3) یا ۲۲ lbs/ft3 فوت است, درحالیکه نوع ۲ دارای حداکثر تحمل حرارتی ۱,۷۰۰°FF و بیشترین چگالی  ۲۲ lbs/ft3 است. استحکام فشاری هر دو نوع بیشتر از ۱۰۰ پوند در هر قطعه مربعی به اینچ (psi), با ۵۵% تغییر شکل است که در استاندارد ASTM مشخص شده است.
حداکثر انقباض خطی , پس از مواجه با بیشترین دمای کابرد تنها ۲۵ است و استحکام خمشی آن بیش از ۵۰ psi برای هر دو نوع است. هر دو پخش شعله و دود آن نزدیک به صفر است و این مصالح در آتش سوزی شرکت نمی کنند.
بیشترین میزان از دست دادن توده مجاز در خصوصیات ASTM حدود ۲۰% و ۴۰% بعد از غلت خوردن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است که به ترتیب نشانگیر مقاومت بالا در برابر شکستگی این عایق است.
هدایت حرارتی و استحکام فشاری بعد از تست بیشتر دمای کاربرد کاهش نیافته است بر حسب ASTM C4111 همچنین این عایق برای مهار خوردگی در استنلس و استیل کربن کاربرد دارد. این مصالح همچنین به عنوان مصالح غیر مشتعل شونده در نظر گرفته شده اند(ASTM E136).
عایق کلسیم سیلیکات معمولاً با ژاکت عایق پوشانده می شود : ورق آلمینیوم معمولی , ورق فولاد زد زنگ , برگه های PVC , پارچه شیشه ای  با چسب درز بند مانع هوا یا لمینت چند لایه . برای جلوگیری از نفوذ آب باید در لبه های ژاکت عایق از ورقه های فلزی مهره ای استفاده شود.

کاربرد های رایج کلسیم سیلیکات

کلسیم سیلیکات معمولاً روی لوله هایی با دمای بالا (بیش از ۲۵۰°F) و تجهیزات و خدمات صنعتی, از قبیل کارخانه های شیمیایی, پالایشگاه ها , نیروگا های فشار قوی , خطوط توزع بخار استفاده می شود. در حالیکه ساختار سخت این عایق دارای منحنی هدایت حرارتی خطی است, استحکام فشاری بسیار بالا, استحکام خمشی بالا و دارای بودن کلاس A در محافظت در برابر آتش و اشتعال ناپذیری آن است و معمولاً این خواص فیزیکی آنرا به مناسب ترین عایق در کاربرد های با دمای بسیار بالا و کاربرد های صنعتی تبدیل کرده است.

مشخصات فنی  عایق های کلسیم سیلیکات آیریک

مشخصه فیزیکی

توضیح

واحد

استاندارد

ساختار

قالب گیری شده

رنگ

سفید – زرد کم رنگ

بو

بی بو

ASTM E679

چگالی

220 – 350

[Kg/m3]

ASTM D1622

انعطاف پذیری

صلب

ASTM C209

استحکام فشاری

600×103

Pa – [N/m2]

ASTM C165 – C1621

محدوده دمای کاری

[+25] ̴ [+650]

[0C]

ASTM C 533

ضریب نفوذ رطوبت

N/A

Perm

ASTM E96

ضریب جذب رطوبت

N/A

% W/W

ASTM E96

ضریب انتقال حرارت در 240C

N/A

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

ضریب انتقال حرارت در 1000C

0.054

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

مقاومت در مقابل UV

خوب

ASTM D1171

انتشار اشتعال سطحی

Class I

ASTM E84 – BS 476 Part 7

مقاومت شیمیایی

خوب