آیا تا کنون به این مسئله اندیشیده اید که چطور می توان این هزینه گزافی که برای مصرف انرژی در ماه پرداخت می کنید را به حداقل برسانید؟

این موضوع در بسیاری از اوقات ذهن همه ما را به خود درگیر کرده است و هر بار نیز تصمیم گرفته ایم راه حلی مناسب برای آن پیدا کنیم. شاید اولین راه حلی که به ذهن اکثر ما می رسد این باشد که از انواع روش های عایق بندی استفاده کنیم.

اما شاید مشکل دیگری پیش بیاید و آن این است که ما بارها این کلمه به گوشمان خورده است ولی از جزئیات آن هیچ اطلاعی نداریم. به این علت سعی کردیم در این مقاله یکسری اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

عایق بندی ساخنمان

انواع عایق بندی خانه

به منظور انجام عملیات عایق کاری بهتر است که انواع مواد عایق کاری را دسته بندی کنیم.دسته بندی انواع متریال عایق کاری بر اساس فرم و روش نصب آن ها عبارتند از : بَت ها و بلانکت ها، فُم پلاستیکی، تخته های مقاوم و سخت، منعکس کننده ها و…ا

نواع بَت و پلانکت ها برای صاحب خانه ها بیشتر آشنا هستند و اغلب به آسانی توسط کارکنان خود نصب می شود. مواد عایق اصلی عبارتند از فیبر معدنی، یا فایبرگلاس یا الیاف پشم سنگ.

عایق لووز-فیل به معنای ریختن، پر کردن در محل می باشد که از الیاف شیشه ای و پشم، فیبر سلولز، ورمیکولیت گسترش یافته و پرلیت ساخته شده است. آنها از همان مواد معدنی منجنیق مانند بَت ها و پلانکت ها ساخته شده اند و بیشتر در اتاق زیر شیروانی و دیوار استفاده می شود.

عایق فوم یا اسپری در محل (به طور معمول پلی اورتان)، توسط افراد حرفه ای که تجهیزات ویژه ای برای نظارت در اختیار دارند، نصب شده است. انواع عایق اسپری در محل برای ساخت و ساز جدید طراحی شده اند و می توانند در دیوارها، نورگیر ها استفاده شود. این نوع عایق ها نسبتا گران هستند.

عایق تخته فوم سخت،از چندین ماده مختلف ساخته شده است: تخته فیبر آغشته به آسفالت، پلی استایرن، پلی اورتان و پلی ایزوسیانورانتا. این پانل های سفت و سخت به طور کلی در ساخت و ساز جدید (یا بازسازی یا روکش) استفاده می شود، جایی که به عنوان پوشش دیوار یا سقف، و یا عایق زیر دیوارهای داخلی و مکان هایی از این دست به کار برده می شوند. از آنجا که این غایق ها جز دسته مواد قابل احتراق طبقه بندی شده اندف نمی توان آن ها را بدون روکش قرار داد. پانل ها ممکن است در یک یا هر دو طرف روکش فویل داشته باشند تا گرما را بازتاب دهند.

عایق تخته ای

عایق انعکاسی، از فویل آلومینیوم ساخته شده است، کاربرد آن ها در هوای گرم و در مواجهه با حرارت تابشی است. اثربخشی آن بستگی دارد به این که آیا فویل به سادگی یک ورق مسطح است که برای جلوگیری از انتقال حرارت از طریق سقف استفاده می شود و یا به صورت لایه هایی که جدا شده اند و بین آن ها را هوا پر کرده کرده است باشد. از این عایق برای کاهش گرما از طریق سقف،دیوار و کف مناسب است.