در عملیات ساخت و ساز مسکن، عایقکاری، عملی ترین و مقرون به صرفه ترین راه جهت صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. با به کارگیری عایق کاری در هنگام ساخت مسکن، می توان در تابستان و زمستان تا 80٪ اتلفات انرژی را کاهش داد. علاوه بر این، عایق می تواند با کاهش رطوبت و آلودگی ها، برای ما سلامتی را به ارمغان آورد.

چرا عایق کاری اهمیت دارد؟

نیمی از انرژی که ما برای گرم کردن یا خنک کردن خانه های خود صرف می کنیم به راحتی، با عدم به کارگیری عایقکاری، از بین می رود و تلف می شود.

عایق به شما کمک می کند تا:

  1. در هزینه های پرداخت انرژی، صرفه جویی شود
  2. باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود
  3. باعث کاهش وابستگی به سیستم های گرمایش و خنک کننده
  4. راحتی، آرامش و آسودگی بیشتری در منزل برای شما فراهم می شود.
  5. به علاوه، بعضی از انواع عایق ها می توانند مانع  انعکاس صدا در خانه شما شوند.

الزامات عایقکاری

عایق باید مطابق با استانداردهای مربوط به کشور شما  و ساختمان های آن جا باشد و نصب کنندگان باید هنگام نصب عایق ها، قوانین مربوط به آن کشور را برآورده کنند. پیش از انجام کارهای خود و قبل از انتخاب یک نصب کننده عایق،با مراجع مربوطه مشاوره نمائید.

انواع عایق

دو نوع اصلی عایق عبارتند از:

1.عایق فله ای به عنوان یک مانع جریان گرما بین خانه و خارج از آن، گرما را در خانه شما در تابستان و در زمستان حفظ می کند. این نوع عایق شامل : بَت، رول، تخته ها و …و می باشند و از موادی مانند پشم شیشه، پلی استر، پشم طبیعی و یا کاغذ بازیافت ساخته شده اند.

2.عایق انعکاسی. این نوع عایق، به طور کلی در تابستان  با خنثی کردن گرمای تابشی، فضای خانه را خنک نگه می دارد. معمولا یک فویل آلومینیومی براق است که با کاغذ یا پلاستیک پوشانده شده است. عایق بازتابی معمولا در خانه های واقع در هوای گرم و بسیار آفتابی استفاده می شود.

توجه نمائید که، این مسئله که چه نوع عایق برای شما مناسب است، به شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید بستگی دارد یا اینکه آیا شما نیاز به نگهداری گرما در داخل یا خارج منزل و یا هر دو بخش دارید.

R-Values یا مقدار R، چیست؟

توانایی عایق برای مقاومت در برابر جریان گرما (جلوگیری از نفوذ گرما به داخل یا خارج) به عنوان مقدار R آن تعریف شده است. محصولات عایق با  مقدار R یکسان، سطح یکسانی از عایق کاری را فراهم می کند. نصب نادرست عایق،مانند فشرده سازی یا آسیب رساندن به عایق، یا ترک شکاف بین ورق یا بَت، می تواند باعث شود که شرایط مطابق با R-value که برای آن محصول مشخص شده فراهم نشود. سطح R عایق مورد نیاز به منطقه خانه و آب و هوا شما بستگی دارد.

چه موقع عایقکاری کنیم؟

بهترین زمان برای نصب عایق، زمانی است که شما در حال ساخت و یا بازسازی منزل خود هستید. بسیاری ازکشور ها و مناطق دارای استانداردهای کارآیی انرژی برای ساختمان های جدید و ساختمان های مسکونی هستند هنگام عایقکاری خانه جدیدتان با این حداقل الزامات مواجه هستید. این را هم بدانید که امکان عایقکاری مجدد نیز ممکن می باشد. اگر قصد دارید در مراحل بعدی به عایقکاری منزل خود بپردازید، بهتر است برای اثربخشی و هزینه کمتر به راهی برای نصب آسان عایق ها بیندیشید.

چه قسمت هایی را عایقکاری کنیم؟

عایق سقف بسیار مهم است زیرا بیشترین میزان انتقال حرارت از طریق سقف اتفاق می افتد، اما مناطق دیگر خانه شما نیز می توانند عایق بندی شوند. اگر سقف خود را عایق بندی نکنید،در این صورت تا 40٪ از انرژی گرمایش و سرمایشی خود را از طریق سقف از دست خواهید داد. حیاط سرپوشیده و گاراژ ها نیز، اگر زمان زیادی را در این مناطق صرف می کنید، ممکن است نیاز به عایق داشته باشند.

دیوارها

عایق دیوار می تواند تا 25٪ از انرژی گرمایی و خنک کننده را ذخیره کند. عایق دیوار را به عنوان یک ضرورت در تمام اقلیم ها در نظر بگیرید. اگر در حال حاضر عایق دیوار نصب نکرده اید، یا اگر عایق موجود شما کافی نیست، می توان آن را به روز رسانی کنید.

کف

عایق کف مناسب می تواند تا 20٪ از انرژی گرمایی و خنک را ذخیره کند. انواع فرش یک گزینه برای عایقکاری کف است. در هوای گرم، عایق کف ممکن است با خنک سازی طبیعی زمین، در زیر خانه نفوذ کند.

لوله های آب

لوله های آب داخل دیواره ها می توانند در هنگام ساخت و یا بازسازی عایق بندی شوند. برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی از طریق سیستم ذخیره سازی آب گرم، عایقکاری را به صورت خارجی انجام دهید.

عزیزان! امید است ارائه مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد. خدمت رسانی به شما، افتخار ماست.

لطفا با ما در تماس باشید.