همه ما بیشترین ساعات عمرمان را در خانه های خود سپری می کنیم و تمایل داریم برای داشتن یک زندگی راحت، امنیت و آرامش در خانه هایمان حکم فرما باشد. عایقکاری یکی از مهم ترین عواملی می باشد که به شما کمک می کند تا بتوانید شرایط راحت تری را در محل سکونت خود فراهم آورید.

به عنوان مثال، اگر دمای هوا در خارج از منزل 95 درجه فارنهایت باشد و دمای هوای داخل را تا 72 درجه فارنهایت سرد کرده باشید، عایق مناسب کمک خواهد کرد که هوای گرم را در درون و هوا سرد را در خارج نگه دارد. این مفهوم ممکن است ساده به نظر برسد اما این را بدانید که سیستم عایق بندی خانه بسیار پیچیده است و کتاب ها ی بسیاری در این زمینه نوشته شده است. بنابراین، در این مقاله ما نکات مهمی را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید به طور سازنده با متخصصین در این زمینه صحبت کنید که چگونه خانه جدید شما را عایق بندی نماید. و اگر شما در حال برنامه ریزی برای بازسازی خانه هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد عایق بدست آورید، این مقاله یک دی کلی در این زمینه به شما می دهد.

حرارت چگونه حرکت می کند؟

دوستان عزیز! این را بدانید که، عملکرد اصلی عایق ها کنترل جریان گرما است. بنابراین برای درک این مسئله که عملکرد عایق کاری چگونه است، ابتدا باید بدانید که حرارت چگونه حرکت می کند.

علاوه بر گرمایی که از خورشید و سوختن سوخت به وجود می اید، گرما نیز توسط انسان ها، حیوانات و نور نیز تولید می شود. در حقیقت، 30 درصد گرمای تولید شده در داخل خانه می تواند به دلیل چراغ و لوازم خانگی ایجاد شود. گرمای تولید شده توسط  همه این منابع از طریق سه اصل اساسی حرکت می کند:

  • تابش
  • همرفت
  • هدایت

و در واقع، تابش، انتقال و هدایت هر سه معمولا به طور همزمان کار می کنند.

انتقال گرما از طریق دیوارها، پنجره ها و سقف یک خانه با توسط ترکیبی از تابش، هدایت و انتقال. گرما حرکت می کند. گرما از جای گرم به جای سرد منتقل می شود. در تابستان، زمانی که خارج خانه هوا گرما است، انتقال حرارت از طریق دیوارهای خارجی، سقف به به داخل خانه نفوذ می کند. این فرایند با عنوان بازگشت گرما شناخته می شود و در زمستان، بالعکس.. حرارت تولید شده توسط سیستم تهویه مطبوع از طریق محوطه ساختمان حرکت می کند و به خارج از خانه می رود. این فرایند به معنای افت گرما شناخته می شود.

چگونه عایقکاری صحیح، تاثیر گذار خواهد بود؟

طبق بررسی هایی که در زمینه استراتژی عایق بندی به عمل آمده است، نتایج حاکی از ان است که نوع عایق کاری به ویژگی های خانه و شرایط آب و هوایی آن مربوط می شود. به طور کلی برای کنترل گرما از طریق  سقف، دیواره ها و …، عایق کاری ضروری است. این کار با کاهش سرعت جریان گرما در محوطه ساختمان انجام می شود که تأثیر قابل توجهی در میزان راحتی شما و خانواده شما در خانه دارد.

انتخاب مواد عایق مناسب و نصب صحیح آن از گام های بسیار مهم در استراتژی عایقکاری می باشد.

دوستان همراه! اکنون که شما اصول اولیه در مورد چگونگی کار عایق ها و لزوم عایقکاری در خانه خود را می دانید، می توانید با سازنده خانه، در مورد استراتژی عایق بندی که برای خانه خود انتخاب می نمائید، صحبت کنید.

موفق باشید!