امروزه با توجه به مبحث انرژی و همچنین هزینه هایی که برای تامین انرژی ساختمان باید پرداخت، استفاده از عایق از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین امروزه اکثر خانه ها برای بهینه سازی انرژی ساختمان خود از عایق استفاده می کنند. در مقاله چگونگی کارکرد عایق، در مورد نحوه کار عایق صحبت کردیم. هنگام استفاده از عایق برای ساختمان خود شما با گزینه های مختلفی رو به رو هستید. هر کدام از این عایق ها نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارند. بعضی از افراد بهترین عایق را عایقی می دانند که طبیعی است و یا از موارد قبال بازیافت ساخته می شود. به عنوان مثال عایق پلی استایرن از همین نوع است و اصطلاحا عایق سبز نامیده می شود. برای آگاهی از این نوع عایق و انواع آن در این مقاله همراه ما باشید.

عایق پلی استایرن

انواع عایق پلی استایرن : 

1. عایق پلی استایرن منبسط شده :
این نوع عایق پلی استایرن نسبت به سایر انواع عایق پلی استایرن دارای قیمت کمتری است و همچنین عملکرد ضعیف تری نسبت به سایر عایق ها دارد. عملکرد ضعیف این نوع عایق به علت ساختاری است که برای آن در نظر گرفته شده است. ساختار این عایق ها به فرم جعبه هایی است که با هوا پر شده است. همین موضوع باعث کاهش عملکرد مناسب آنها می شود.

2. عایق پلی استایرن اکسترود شده : 
این نوع عایق پلی استایرن دارای قیمت بیشتری است و همچنین دارای عملکرد بهتری نیز است. این نوع عایق دارای ساختار متفاوتی است . ساختار این عایق تشکیل شده از دانه های کوچکی است که مخلوطی از گاز سرد و هوا هستند. این تفاوت ساختار باعث می شود که این نوع عایق دارای عملکرد بهتری باشد. این نوع عایق بسیار صاف و یکنواخت است به طوری که نمی توان آن را با سایر انواع عایق مقایسه کرد.

برخی از تولید کنندگان پلی استایرن به عایق خود کمی بتن اضافه می کنند. این موضوع باعث می شود که این عایق در مقابل انواع حشرات و موریانه ها مقاوم و غیر قابل نفوذ باشد هرچند که مقدار کمی به وزن عایق اضافه می کند.