در مقاله معرفی عایق پلی استایرن ما توضیحاتی را در مورد این عایق و انواع آن در اختیار شما قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم که مزایا و معایب این عایق را مورد بررسی قرار دهیم.  دانستن این نکات می تواند به شما هنگام انتخاب عایق مناسب ساختمان کمک کند چرا که از چگونگی عملکرد عایق اطلاع کافی دارید. پلی استایرن عایقی با ظاهری جامد و بی رنگ است. که انعطاف پذیری زیادی ندارد. امروزه افراد بدون داشتن اطلاعات کافی، از عایق ها برای ساختمان های خود استفاده می کنند. در حالی که دانستن ویژگی های آنها می تواند منجر به دریافت نتیجه بهتری برای آنها باشد.

مزایای عایق پلی استایرن :

 1. این عایق ها را می توان در حالت های مختلف داشت. به عنوان مثال زمانی که به آن ها هوا اضافه می شود عایق پلی استایرن معمولی خواهیم داشت و یا نوع دیگر آن زمانی است که ورقه های آن را از فشار بالا عبور می دهند.
 2. این عایق ها را می توان با گرم کردن به شکل های مختلف در آورد. همچنین برای انجام این کار محدودیتی وجود ندارد که چند بار تغییر شکل آنها انجام می شود.
 3. می توان از این عایق ها در رنگ های مختلف استفاده نمود.
 4. به راحتی می توان آن ها را همراه با اتصالات سیمی داغ استفاده نمود.
 5. در محیطی که کربن دی اکسید وجود دارد می توان پلی استایرن را عایق مناسبی در نظر گرفت.
 6. این عایق ها قابل بازیافت هستند.

معایب عایق پلی استایرن : 

مشابه با سایر محصولات عایق پلی استایرن هم دارای معایبی است که در زیر ما به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 1. بزرگترین عیب این عایق پلی استایرن را می توانید این موضوع در نظر بگیرید که قابل اشتعال هستند! این موضوع باعث می شود که خیلی از افراد از استفاده این عایق ها پرهیز کنند. چرا گه آتش گرفتن ساختمان موضوعی نیست که همیشه بتوان از آن دوری کرد.
 2. مدل های قدیمی تر از عایق پلی استایرن دارای CFC بودند. همانطور که می دانیم CFC ها عامل مخرب لایه اوزون هستند.
 3. زمانی که طول می کشد تا پلی استایرن تجزیه شود بسیار طولانی است
 4. عایق پلی استایرن قابلیت بازیافت را دارد ولی این کار از نظر اقتصادی بسیار هزینه بر است.
 5. این عایق دارای مقاومت مناسبی در برابر حلال های آلی نیست.
 6. عایق پلی استایرن بسیار شکننده است و همین موضوع باعث می شود تا کاربرد آن بسیار محدود باشد.

همانطور که گفته شد اطلاع از مزایا و معایب عایق می تواند ما را در انتخاب مناسب آنها کمک کند. امروزه نوع دیگری از عایق وجود دارد که معایب عایق پلی استایرن را ندارد و می توان گفت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اسم این عایق، عایق پلی یورتان است. در ادامه با ما همراه باشید تا عایق پلی یورتان را به شما معرفی کنیم.