امروزه در بازار برای انجام عایق کاری ساختمان ها گزینه های مختلفی وجود دارد. این عایق های مختلف طبیعتا معایب و مزایای خود را دارند. بنابریان شما زمانی که از این مزایا و معایب آگاهی داشته باشید به راحتی می توانید عایق مناسب کار خود را انتخاب کنید. عایق ها می توانند از نظر تضعیف صدا، مقاومت حرارتی، اشتعال پذیری و … متفاوت باشند. بنابراین در هنگام انتخاب آنها دقت کافی را داشته باشید. در این مقاله ما می خواهیم 5 عایق رایج که در کارهای ساختمانی استفاده می شوند را به شما معرفی کنیم تا با آگاهی بیشتر در مورد نوع عایق ساختمان خود تصمیم بگیرید.

1. فایبرگلاس :

عایق فایبرگلاس

در دنیای مدرن امروز این عایق زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. عایق فایبرگلاس به علت ساختاری که دارد بسیار مناسب برای حرارت است. ولی از طرفی به علت ساختاری که دارد و موادی که در آن برای ساخت عایق استفاده شده است دارای خطرهایی است، اگر هنگام استفاده به درستی نصب نشود. ولی در صورتی که نکات ایمنی هنگام نصب عایق رعایت شوند، این عایق می تواند بهترین گزینه باشد. این عایق با وجود اینکه دارای قیمت پایینی است ولی در مقابل اشتعال بسیار مقاوم است. هنگام نصب این عایق حتما از عینک های مخصوص، ماسک و دستکش جهت رعایت نکات ایمنی استفاده کنید.

2. پشم معدنی :

پشم معدنی

در صورتی که می خواهید برای عایق ساختمان خود از این نوع عایق استفاده کنید گزینه های مختلفی پیش روی خود دارید. اولین نوع این عایق، پشم شیشه ای است که در واقع همان عایق فایبرگلاس است که از شیشه هیا بازیافت ایجاد شده است. دومین نوع، پشم معدنی است که از بازالت ساخته شده است. سومین نوع آن پشم سرباره است که از سرباره های کارخانه فولاد تهیه می شود. این دسته از عایق ها معمولا مقاوم در برابر اشتعال نیستند و در شرایطی که دما خیلی زیاد باشد معمولا استفاده نمی شوند ولی با این وجود این نوع عایق قابل احتراق نیست. در صورتی که فضای زیادی را می خواهید عایق کنید این عایق می تواند مناسب باشد.

3.سلولز :

عایق سلولز

این عایق را می توان جزء آن دسته از عایق هایی در نظر گرفت که با محیط زیست سازگاری زیادی دارد. عایق سلولز از موادی مانند کاغذ و مقوا ساخته می شود. براساس تحقیقاتی که اخیر انجام شده است این عایق می تواند باعث کاهش خرابی ها، در صورتی که اتش سوزی اتفاق افتاد بشود. این موضوع به خاطر ساختار این عایق است. ساختار این عایق از مواد فشرده تشکیل شده است که باعث می شود اکسیژن راهی برای ورود به آن نداشته باشد و همین موضوع باعث حداقل شدن خرابی های ناشی از آتش سوزی بشود. بنابریان می توان گفت عایق بسیار مقاومی در مقابل آتش سوزی است. 2 مورد از محدودیت های این عایق این است که برخی از افراد به این نوع عایق به دلیل مواد مورد استفاده در ساختار آنها حساسیت دارند و همچنین متخصصان پیاده سازی آنها زیاد نیستند.

4.فوم پلی اورتان :

فوم پلی اورتان

این عایق را می توان دوستی برای لایه اوزون در نظر گرفت. چرا که در ساختار آن از CFC ها که عوامل مخرب لایه اوزون هستند استفاده نمی شود. از مزایای این عایق می توان به مقاوم بودن در مقابل آتش و همچنین وزن سبک آنها اشاره کرد. همچنین به دلیل چگالی کم آنها می توان آنها را جهت عایق کاری اسپری کرد.

5. پلی استایرن :

پلی استایرن

این عایق ضد آب است. همچنین در مقابل صدا و حرارت بسیار خوب عمل می کند. این عایق به دو دسته EPS و XEPS تقسیم می شود. این دو دسته از نظر قیمت و نحوه عملکرد متقاوت هستند. این عایق دارای سطح یکنواختی است که هیچ کدام از انواع دیگر دارا نیستند. یکی از معایب این عایق این است که با ماده ای به نام HBCD پوشیده می شود که برای سلامتی خوب نیست. در صورتی که در مورد این عایق نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از مقاله مزایا و معایب عایق پلی استایرن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در این مقاله ما تنها به معرفی عایق های رایج پرداختیم ولی متناسب با نیاز شما، می توانید از هرکدام که مناسب با نیاز خود می بینید استفاده کنید. دوستان عزیز در صورتی که در مورد نصب هر یک از این عایق ها سوالی دارید می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در سایت با ما در ارتباط باشید.