در سال های اخیر مبحث انرژی و هزینه ای که برای تامین آن بپردازیم از اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. با استفاده از عایق کردن ساختمان های خود می توانید از مصرف بی رویه انرژی خودداری کنید و با این کار 10 الی 50 در صد از هزینه هایی که برای زندگی خود مپردازید را کاهش دهید. در صورتی که درمورد انواع عایق و عملکرد آنها سوالی دارید می توانید از مقاله های معرفی 5 عایق حرارتی رایج و چگونگی کارکرد عایق استفاده کنید. در این مقاله می خواهیم دلیل اهمیت عایق کردن را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه عایق ها را با یکدیگر مقایسه کنیم؟ 

زمانی که شما عایقی را میبینید، روی آن مقداری به اسم R-value در هر اینچ نوشته شده است. این مقدار میزان مقاومت در برار انتقال حرارت را نشان می دهد. هرچه که این مقدار بزرگتر باشد یعنی دارای عملکرد بهتری است. به عنوان مثال اگر شما از عایق می خواهید در فضایی مانند حفره ها استفاده کنید نیاز دارید که مقدار این پارامتر زیاد باشد. اما در صورتی که این مقدار کم است می توانید ضخامت لایه ای از عایق را که استفاده می کنید افزایش دهید. در حالت کلی زمانی که شما از عایق استفاده می کنید، هرچه که عایق شما دارای عملکرد بهتری باشد باعث می شود شما پول بیشتری را ذخیره کنید. چرا که مقدار قبض هایی که باید پرداخت کنید کاهش می یابد!

عایق کردن اتاق های زیرشیروانی 

اگر شما در خانه خود اتاق زیرشیروانی دارید برای عایق کردن بهتر است که از آنجا شروع کنید. چرا که عایق کردن این مکان راحت تر و سریع تر است و همچنین شما سریعتر می توانید متوجه موثر بودن آن شوید. اگر شما در منطقه ای مرطوب زندگی می کنید بهترین روش این است که عایق خود را در سقف قرار دهید تا عملکرد بهتری داشته باشد. اگر شما خودتان می خواهید نصب عایق را انجام دهید، بهترین نوع آنها عایق های روکشی هستند که به راحتی می توانید استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که هنگام نصب به آنها خیلی فشار نیاورید چرا که باعث می شود عملکرد آنها کاهش یابد. ولی در صورتی که می خواهید یک پیمانکار این کار را برای شما انجام دهد استفاده از عایق فایبرگلاس پیشنهاد می شود. در صورتی که می خواهید سقف را عایق کنید استفاده از عایق پلی اورتان پیشنهاد می شود ولی هزینه زیادی دارد!

عایق کردن دیوارها 

عایق کردن دیوار

عایق کردن دیوارها در صورتی که حفره نداشته باشند به راحتی قابل انجام است. در صورتی که دیوارهای شما در حال حاضر دارای عایق هستند برای نصب عایق های جدید روی همان قبلی ها دردسر زیادی را باید تحمل کنید. به همین علت پیشنهادی که ما به شما می کنیم این است که عایق های قبلی را بردارید و عایق های جدید را نصب کنید. هزینه ای که در هر دو حالت شما باید پرداخت کنید تفاوت به خصوصی ندارد.

عایق کردن زیرزمین

در صورتی که شما می خواهید عایق ساختمان خود را به طور کامل انجام داده باشید، علاوه بر عایق کردن سقف و  دیوارها از عایق کردن کف غافل نشوید. در صورتی که فضای زیری خانه شما عایق نداشته باشد به تنهایی می تواند باعث هدررفتن 30 درصد از انرژی بشود. برای عایق کردن زیر زمین شما می توانید یکی از دو راه زیر را انتخاب کنید.

  1. عایق کردن دیوارها
  2. عایق کردن کف

در حالی که عایق کردن کف بسیار رایج است ولی عایق کردن دیوارها دارای مزیت های بیشتری است به غیر از اینکه هزینه زیادی دارد. برای بسیاری از افراد این موضوع قابل درک نیست ولی در این حالت عایق کردن به صورت اصولی تری انجام می شود. در صورتی که این عایق با استفاده از روش های درست نصب شود می تواند عایق در برابر رطوبت نیز باشد.

 

دوستان عزیز در این مقاله ما اهمیت عایق کردن قسمت های مختلف ساختمان را برای شما توضیح دادیم. در صورتی که در مورد نصب عایق سوالی دارید و یا قصد همکاری با مجموعه ایریک دارید می توانید با استفاده از شماره های قرار داده در سایت با ما ارتباط برقرار کنید.