عایق کردن ساختمان، اوضاع زندگی شما را تغییر می دهد! شاید برای شما این سوال مطرح شود که عایق کردن ساختمان چه ربطی به وضع زندگی دارد؟!جواب را به شما خواهم گفت. زمانی که شما از عایق مناسب برای ساختمان خود استفاده می کنید باعث می شود که در زمستان، خانه ای گرمتر و در تابستان خانه ای خنک تر داشته باشید. این اولین مزیتی است که از عایق کردن ساختمان به ذهن ما می رسد. اما نکته مثبت دیگری که در پشت این مزیت است این است که با این کار شما هزینه های کمتری برای مصرف انرژی پرداخت می کنید. چرا که استفاده از عایق باعث می شود شما از وسیله هیا گرمایشی و سرمایشی به میزان کمتری استفاده کنید. اما مسئله ای که وجود دارد این است که برای انتخاب عایق مناسب چه فاکتورهایی را باید درنظر بگیریم؟ “ایریک” این فاکتورها را به شما معرفی می کند تا عایق مناسب خود را انتخاب کنید.

معرفی R-Values :

R-Values : این پارامتر یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب عایق است که رد واقع نشان دهنده میزان مقاومت عایق در مقابل انتقال دماست. هرچه که میزان این پارامتر بالاتر باشد، یعنی عایق شما دارای عملکرد بهتری است. البته برای اینتخاب عایق شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که در چه منطقه ای زندگی می کنید، کجا را می خواهید عایق کنید و اینکه نوع عایق شما چیست. این عوامل بر روی مقدار R-Values تاثیر می گذارد.

حال تاثیر این عوامل را بر انتخاب عاق بررسی می کنیم :

  • مناطق جغرافیایی

هرچه که منطقه سکونت شما در منطقه سردتری قرار داده شده باشد، شما باید از عایقی با R-Values بالاتری استفاده کنید. بنابراین شما می توانید منقطه سکونت خود را جستجو کنیدو و R-Values مناسب نظیر آن را پیدا کنید.

  • انواع عایق

همانطور که گفته شد نوع عایق بر مقدار R-Values تاثیر می گذارد. بنابراین در این قسمت به معرفی انواع عایق می پردازیم :

1.عایق های پتویی (Blanket Batts and Rolls)

عایق های پتویی (Blanket Batts and Rolls)

این نوع عایق از فایبرگلاس ساخته شده است که می تواند تاثیرهایی روی پوست و ریه شما داشته باشد. بنابراین اگر خودتان می خواهید این عایق را نصب کنید باید از لوازم ایمنی مانند عینک، دستکش و ماسک و… استفاده کنید. این نوع عایق را می توان ارزان ترین نوع عایق در نظر گرفت که شما می توانید از آن استفاده کنید مخصوصا اگر خودتان قصد نصب کردن آن را دارید که این کار پیشنهاد ما به شما نیست. این نوع عایق برای کف، سقف و دیوارهای ناتمام مناسب است با توجه به اینکه قابلیت برش را هم دارند به این منظور که مناسب با سایز دلخواه شما در آیند.

2. عایق فومی مایع (Liquid Foam)

عایق فومی مایع (Liquid Foam)

این نوع عایق برای مکان هایی مناسب است که به اتمام رسیده اند. برای استفاده ازاین عایق شما می توانید آن را اسپری کنید ولی این کار به این راحتی که گفته می شود قابل انجام نیست. معمولا افراد برای انجام این کار متخصصان را استخدام می کنند. این نوع عایق دارای R-Values بالایی است. استفاده از این عایق موجب می شود که شما هزینه ی بیشتری پرداخت کنید ولی به همان میزان هم در مصرف انرژی صرفه جویی بیشتری کنید.

3. عایق فوم پاششی (Blown-in) 

عایق فوم پاششی (Blown-in)
این نوع عایق برای خانه های قدیمی مناسب است که قبا از عایق استفاده نکرده اند. این نوع عایق از موادی مانند فیبر و فوم ساخته شده اند که خود این موارد از مواد قابل بازیافت ساخته شده اند. این عایق قابل شکل دهی به هر نوعی که شما بخواهید هست

4. عایق فومی تخته ای (Foam Board)

Foam-Board-Insulation

این نوع عایق معمولا برای کف ساختمان استفاده می شود چرا که در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است بنابراین برای زیرزمین هم می تواند گزینه مناسبی باشد. در صورتی که این عایق در فضای داخلی خانه استفاده می شود باید آن را با مواد ایمنی ضد آتش تجهیز کرد.

همراهان گرامی در صورتی که در مورد هر یک از انواع عایق و نحوه نصب آن سوالی دارید می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در سایت با متخصصان مجموعه “ایریک” در ارتباط باشید.