امروزه اکثر فروشگاه هایی که ارائه دهنده انواع عایق هستند، 2 عایق فوم سخت و فایبرگلاس را به عنوان اولین گزینه ها به شما پیشنهاد می دهند. در این مقاله می خواهیم به مقایسه و بررسی این دو نوع عایق بپردازیم و ببینیم در کجا کاربرد دارند. هر دوی این عایق ها برای عایق کردن ساختمان مناسب هستند و همچنین در یک سری از موارد با هم مشترک هستند. ولی به عنوان مثال عایق فوم سخت، برای فضاهایی مانند زیر زمین بیشتر مناسب است چرا که مقاومت آن در مقابل رطوبت بیشتر است در حالی که عایق فایبرگلاس برای فضاهایی مانند اتاق زیر شیروانی مناسب تر است. بنابراین در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین انتخاب را برای عایق ساختمان خود داشته باشید.

تعریف عاق فوم سخت : 

عایق فایبرگلاس - عایق فوم سخت

ابین نوع عایق را می توانی ساختاری از پلی ساتایرن دانست که یه به صورت اکسترود شده است و یا به فرم اکستند شده است. این نوع عایق در سایز بزرگ ارائه می شود و به راحتی می تواند از بالا تا پایین یک دیوار را به صورت کامل پوشش دهد. این نوع عایق بعد از اینکه اسپری شد، به سرعت سخت می شود.

عایق فوم سخت کجا استفاده می شود؟

  • این نوع عایق قبل از اتمام ساختمان می تواند به عنوان پوشش استفاده شود.
  • با توجه به این که این نوع عایق در مقابل رطوبت دارای مقاومت زیادی است به راحتی می توان برای مکان هایی همچون زیر زمین استفاده کرد.
  • برای جلوگیری از نفوذ صدا و یا رفت و آمد هوا نیز این عایق کاربرد دارد.

تعریف عایق فایبرگلاس :

عایق فایبرگلاس - عایق فوم سخت

این عایق به شکل رول های پیچیده شده ارائه می شود که در مقابل با عایق فوم سخت انعطاف پذیر و نرم است. این نوع عایق دارای سوراخ های هوایی است که به صورت فشرده شده در کنار هم قرار دارند. به همین دلیل اگر حتی از فاصله دور در حضور رطوبت قرار گیرند به سرعت خراب می شوند. با این حال عایق مناسبی برای حرارت هستند.

عایق فایبرگلاس کجا استفاده می شود؟

  • این نوع عایق زمانی که دیوارهای داخلی در دسترس نیستند می تواند برای پر کردن حفره هایی که در لایه بیرونی خانه وجود دارد استفاده شود. بنابراین رد وصرتی که در حضور باد قرار داشته باشید عایق مناسبی است.
  • با توجه به این که این نوع عایق در مقابل انتقال حرارت بسیار مقاوم است می تواند اولین گزینه برای اعایق کردن اتاق زیر شیروانی باشد. چرا که همانطور که گفته شد این فضا بیتشترین هدررفت انرژی را دارد.

مقایسه عایق فوم سخت و فایبرگلاس از نظر R-Value :

اگر در مورد این عامل و ارتباط آن با عملکرد عایق آنشایی ندارید می توانید از مقاله  استفاده کنید. فایبرگلاس در مقایسه با عایق فوم سخت در مقیاس 1 اینچ دارای R-Value بالاتری است. البته این موضوع نکته رقابتی بین این دو عایق در نظر گرفته نمی شود، شما باید متناسب با کاربرد خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

مقایسه هزینه عایق فوم سخت و فایبرگلاس : 

اگر بخواهیم این 2 عایق را از نظر هزینه با یکدیگر مقتایسه کنیم می توان گفت فایبرگلاس نصف قیمت عایق فوم سخت را داراست. علاوه بر این هنگام استفاده زا عایق فایبرگلاس دور ریز کمتری وجود خواهد داشت.

مقایسه نحوه نصب عایق فوم سخت و فایبرگلاس :

هر دوی این عایق ها دارای مزیت ها و معایبی هنگام نصب هستند.  به عنوان مثال هنگام استفاده از عایق فوم سخت باید حتما توجه کنید که این عایق برای تجهیزاتی مانند لوله ها و جعبه برق و …  می تواند خطرناک باشد. در حالی که عایق فایبرگلاس به راحتی قابلیت انعطاف پذیری دارد و می تواند برای این گونه فضا ها مناسب باشد. برای استفاده از عایق فوم سخت شما نیازی به استفاده از وسایل بهداشتی مانند عینک، دستکش و … ندارید در حالی که برای نصب عایق فایبرگلاس بسیار ضروری است.

 

همراهان گرامی در این مقاله به مقایسه دو عایق فایبرگلاس و فوم سخت پرداختیم. مطالب ارائه شده در این مقاله تنها صرفا جهت مقایسه بود و پیشنهاد خاصی نمی شود. در صورتی که در این مورد به اطلاعات و راهنمایی های بیشتری نیاز دارید می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در سایت با متخصصان “ایریک” در ارتباط باشید.