فرض کنید که شما بیرون از خانه هستید و در فصل زمستان احساس سرما می کنید. مسلما راه منطقی این است که از کلاه و دستکش و لباس های گرمتری استفاده کنید. حالا تصور کنید که در خانه خود هستید و در حال تماشای تلویزیون. اگر احساس سرما داشته باشید چه کاری انجام می دهید!؟ بسیاری از افراد پاسخ می دهند که درجه وسله گرمایشی خود را بالاتر می بریم. ولی سوالی که این جا مطرح است این است که آیا واقعا این کار منطقی است؟! آیا بهتر نیست که برای خانه خود نیز از کلاه استفاده کنید!؟ تعجب کردید؟! در واقع هرچه که شما از عایق بهتری برای خانه خود استفاده کنید در واقع به میزان بیشتری در مصرف انرژی صرفه جویی کرده اید. همچنین به سالم ماندن کره زمین کمک بیشتری کرده اید. در این مقاله همراه ما باشید تا نگاهی دقیق تر به این موضوع داشته باشیم. همچنین اگر نیاز به اطلاعات دیقی تری در مورد عایق و نحوه کار آن دارید می توانید از مقاله های مهمترین قسمت های ساختمان برای عایق کردن و مهمترین مزایای استفاده از عایق و چگونگی کارکرد عایق استفاده کنید.

چرا ما به عایق کردن نیاز داریم؟!

عایق

امروزه ما زا وسایل گرمایشی استفاده می کنیم که به نسب زمان های گذشته دارای عملکرد و بازده بیشتری هستند. به عنوان مثال شومینه که در گذشته از آن استفاده می شد، دارای ائتلاف انرژی زیادی بود. بر اساس بررسی هایی که انجام شده است، به ازای هر ژول انرژی که شما به وسیله گرمایشی خود انتقال می دهید تنها از 70 درصد آن استفاده می کنید. مسئله اصلی که در زمستان ما با آن رو به رو هستیم این است که همیشه فضای خارجی خانه شما سرد تر از فضای داخلی است. بنابراین فرقی ندارد که چه میزان برای گرم کردن داخل خانه تلاش می کنید همیشه میزانی از ائتلاف انرژی را خواهید داشت. ایده اصلی استفاده از عایق حرارتی همین موضوع است. شما با استفاده از عایق حرارتی بهتر می توانید این مسئله را کنترل کنید.

گرمای خانه شما چگونه از بین می رود؟!

عایق حرارتی

حال که به اهمیت مسئله استفاده از عایق حرارتی پی بردیم، شاشید این مسئه برای شما مطرح شود که کدام قسمت از خانه بیشترین میزان ائتلاف انرژی را دارند. در واقع می توان تمامی قسمت های خانه مانند دیوارها، کف، سقف و پنجره ها باعث ائتلاف انرژی و حرارت می شوند. مخصوصا دیوارهای که شامل در و پنجره می شوند بیشترین سهم را در از دست دادن دمای خانه دارند. برای این که این مسئله شفاف تر شود باید از مفهوم انتقال گرما که در دوران ابتدایی و راهنمایی با آن آشنا شدیم استفاده کنیم. مسلما شما می دانید که حرارت از طریق 3 روش هدایت، انتقال و تابش جریان می یابد. با آگاهی داشتن از این روش ها به راحتی می توان روش گرم تر کردن خانه را پیدا کرد. خانه شما روی سنگ و یا روی خاک سر ساخته شده است. اولین جایی که باعث از دست رفتن حرارت می شود کف ساختمان است. چرا که به راحتی دما به زمین انتقال می یابد. اتفاق بعدی در مورد دیوارهاست. دیوارهای داخلی مسلما گرم تر هستند. همین موضوع باعث می شود که دیوار خارجی نیز بخواهد نسبت به دمای اطرافش گرمتر باشد. بنابراین هوای اطراف دیوارها از طریق انتقال حرارت گرمتر می شود. بنابراین اگر می خواهید دبد درستی در مورد خانه خود داشته باشید باید آن را مانند یک کمپ در میان یک فضای سرد تصور کنید. هرچه که شما حرارت بیشتری در مورد خانه خود از دست بدهید، به همان میزان هوای سرد بیشتری وارد خانه شما می شود و دقیقا همین موضوع باعث می شود که شما برای خانه خود هزینه های بیشتری پرداخت کنید چرا که به میزان بیشتری از وسیله های گرمایشی استفاده می کنید و در نتیجه کربن دی اکسید بیشتری تولید می کنید و در نهایت سهم بیشتری در از بین بردن کره زمین خواهید داشت. بنابراین بهترین کار این است که شما یک بار برای خانه خود هزینه پرداخت کنید و از آن به بعد به ذخیره کردن پول خود بپردازید و همچنین به بهتر بودن حال کره زمین کمک کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد چگونگی کارکرد عایق های حرارتی اطلاعات بیشتری پیدا کنید. همراهان گرامی در صورت وجود هر گونه سوال می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در سایت با متخصصان “ایریک” در ارتباط باشید.