در سالیان اخیر قبل از اینکه تنوع عایق ها به حد الان خود برسد، عایق پشم شیشه و یا فایبرگلاس، مورد توجه و افراد بسیاری بوده است. این عایق وسیله ای مناسب جهت انتقال دما چه در تابستان و چه در زمستان است. بنابراین در هر دو فصل موجب می شود که میزان مصرف انرژی به میزان زیادی کاهش یابد. البته باید توجه کنید که هیچ نوع عایقی نمی تواند به طور 100 درصد از انتقال دما جلوگیری کند. در این مقاله می خواهیم معایب عایق فایبرگلاس (پشم شیشه) را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که در مورد عایق فایبرگلاس اطلاعای ندارید می توانید از مقاله مربوط به آن که توسط مجموعه “ایریک” برای شما عزیزان تهیه شده است استفاده نمایید.

معایب عایق قایبرگلاس یا پشم شیشه :

  • ضخامت این عایق در حالت کلی چیزی بین 16 الی 24 اینچ است. با توجه به این که این عایق بیشتر برای اتاق های زیر شیروانی استفاده می شوند بنابراین جلوگیری از انتقال حرارت دارای اهمیت زیادی است. اما همان طور که می دانیم این فضا خود دارای نا همواری هایی در ظاهر است که باعث می شود برای استفاده از عایق، آن را به برش های کوچکی تقسیم کرد. در صورتی که این برش ها به درستی انجام نشوند باعث می شود که عملکرد عایق به میزان 50 درصد افت پیدا کند. بنابراین برای استفاده در این نواحی حتما باید دقت زیادی داشته باشید.
  • همان طور که می دانید بیشترین هدر رفت حرارت را ما از طریق نشت هوا داریم. عایق فایبرگلاس به علت چگالی کمی که دارد در برابر این موضوع چندان مقاوم نیست در حالی که عایق های فومی بسیار در مقال نشت هوا مقاوم هستند. همین موضوع باعث می شود برای این که شما بتوانید تمام سوراخ ها و محل های نشتی هوا را بپوشانید، از عایق بیشتری استفاده کنید که این کار هم هزینه مالی و هم هزینه زمانی برای شما دارد.

معایب عایق فایبرگلاس

  • مسئله ی دیگری که در مورد این عایق وجود دارد آسیب پذیری آن در مقابل رطوبت است. در حالی که عایق های رقیب آن مانند عایق فومی و عایق پاششی، عایق های مناسبی در مقابل رطوبت هستند. بنابراین با توجه به اینکه در مکانی مثل اتاق زیر شیروانی رطوبت وجود دارد، نمی توان عملکرد مناسبی از این عایق انتظار داشت.
  • همان طور که گفته شد این عایق اگر در معرض رطوبت قرار گیرد عملکرد مناسب خود را از دست می دهد، و علاوه بر این باعث رشد قارچ در عایق می شود. در حالی که عایقی مانند عایق سلولز، این اجازه را نمی دهد که رطوبتی از خودش عبور کند و در نتیجه باعث رشد قارچ شود.

همراهان گرامی عواملی که بیان شد را می توان جزء مواردی در نظر گرفت که هنگام انتخاب عایق بسیار مفید هستند. بنابراین با توجه به محیطی که تصمیم به عایق کردن دارید می توانید عایق مناسب را انتخاب کنید. البته با وجود این موارد نمی توان گفت که عایق پشم شیشه یا فایبرگلاس کلا مناسب نیست. دوستان در صورت نیاز به مشاوره جهت عایق کردن ساختمان می توانید از طریق چت آنلاین با متخصصان “ایریک” در ارتباط باشید.