همان طور که در مقاله های قبلی در مورد عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه بیان کردیم، گفتیم این عایق برای جلوگیری از انتقال حرارت دارای عملکرد مناسبی است و می تواند میزان مصرف انرژی شما را به میزان زیادی کاهش دهد. اما همچنین بیان کردیم اگر این عایق خیش شود عملکردش دچار مشکل می شود. در این مقاله می خواهیم به مشکل مرطوب شدن عایق فایبرگلاس یا عایق پشم شیشه بپردازیم.

عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه چگونه کار می کند؟

این عایق دارای بسته های هوایی کوچکی در ساختار خود است که باعث می شود این عایق در مقابل انتقال حرارات در تابستان و زمستان مقاومت کند. در تابستان به این صورت که هوای بیرون وارد فضای داخلی خانه نشود و در زمستان هم به این صورت که هوای داخل خانه به بیرون منتقل نشود. اما نکته مهمی که در نصب این عایق وجود دارد این است که نباید مقدار زیادی از این عایق را در یک محفظه قرار دهید چرا که تعداد این محفظه های هوایی را کاهش می دهید و این موضوع عملکرد بهینه عایق را کاهش می دهد.

عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه را خشک نگه دارید.

زمانی که عایق پشم شیشه یا فایبرگلاس خیس می شود، باعث می شود که این محفظه های هوایی با قطره های آب پر شوند و در نتیجه عملکرد مناسب عایق در مقابل کاهش انتقال صوت و حرارت دچار مشکل شود. برای جلوگیری از این اتفاق شما باید سوراخ هایی که رد محفظه های هوایی وجود دارند و موجب رسیدن آب به عایق می شوند را به خوبی مهر و موم کنید.

عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه

چگونهبا عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه خیس شده مقابله کنیم!؟

در صورتی که عایق شما با آب تمیز خیس شده و مقدار آن کم است می توانید تا زمانی که عایق کاملا خشک شود صبر کنید و از عایق عملکرد مناسبی انتظار نداشته باشید تا به حالت قبلی خود برگردد. اما در وصرتی که این عایق، با آب کثیف مانند آب فاضلاب خیس شده باشد و مقدار آن نیز زیاد باشد، این عایق دچار کپک هایی می شود که جبرا اثر آن ها ممکن نیست و متاسفانه عایق باید عوض شود.

بررسی نحوه عملکرد عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه :

برای اینکه شما بتوانید عملکرد عایق خیس شده را مورد بررسی قرار دهید به راحتی می توانید از دستگاهی که با اشعه مادون قرمز کار می کند استفاده کنید. به این صورت که دمای قسمتی از خانه که عایقش خیس شده را با قسمت دیگری که دچار مشکل نشده است مقایسه کنید. در صورتی که تفاوت این دو مقدار اندازه گیری شده خیلی زیاد بود شما باید عایق خود را تعویض کنید.

همراهان گرامی در صورت که در مورد نحوه انتخاب عایق و یا نصب آن سوالی دارید می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در سایت با متخصصان ما در ارتباط باشید.