دوستان عزیز با توجه به سوال های اخیر شما در مورد رطوبت و اینکه چگونه می توان از خرابی های ناشی از آن جلوگیری کرد، امروز تصمیم گرفتم که 2 اصل مهم که رد صورت رعایت شدن به شما کمک خواهند کرد را به شما معرفی کنم. جواب این سوال زماین بدست می آید که از تاثیر آب بر مواد مختلف آگاهی کامل را داشته باشید. پس مانند همیشه همراه ما باشید …

 

تاثیر بخار آب بر اجسام گوناگون :

اولین نکته ای که باید بدانید این است که بخار آب در هوای اطراف شما در حال جریان است. و همین بخار آ بمعمولی با اجسام گوناگون در تماس است. ما این تاثیر را با استفاده از نقطه چگالش مورد بررسی قرار می دهیم. زمانی که دمای جسم از نقطه چگالش بالاتر باشد، مشکلی نیست. اما نگرانی زمانی وجود دارد که دمای جسم شما کمتر است و پدیده چگالش اتفاق می افتد. (چگالش، یک فرایند ترمودینامیکی است که در آن ماده از حالت گاز به جامد تبدیل می‌شود.) برای این که از این اتفاق جلوگیری کرد می توان از 2 روش زیر استفاده کرد :

  • رطوبت را از قسمت های سرد خانه خود دور کنید :

زمانی که شما می خواهید خانه خود را بسازید و یا می خواهید مشکل آن را پیدا کنید بهتر است اولین کاری که انجام می دهید این باشد که بفهمید رطوبت در کدام بخش از خانه شما وجود دارد. اگر منطقه سکونت شما در شرایط آب و هوایی مرطوب است پس بیشترین رطوبت رد فضاهای خالی خانه شما وجود خواهد داشت. معمولا نقطه چگالش در این مناطق 75 درجه فارنهایت است. بنابراین اگر قسمتی از خانه شما دمایی کمتر از این مقدار داشته باشد چگالش اتفاق می افتد و رطوبت به وسیله های خانه شما نفوذ خواهد کرد. برای جلوگیری از ایت اتفاق شما نم توانید از عایق فایبرگلاس و یا پشم شیشه استفاده نمایید. در عوض عایق های فومی که به صورت اسپری استفاده می شوند می توانند کمک بزرگی برای شما باشند. پس در نهایت شما باید تمام قسمت های خانه خود را چک کنید که دمای آن ها پایین تر از نقطه چگالش نباشد. این فضاهای سرد توسط تجهیزات تهویه هوا و یا خنک کننده ها در اکثر موارد ایجاد می شوند.

تاثیر رطوبت

  • سطوح خانه خود را گرم کنید زمانی که در ارتباط با رطوبت هستند :

شاید در نگاه اول روش دوم نیز مشابه روش اول است اما تفاوت دارند. در قانون اول سطوح خود را از رطوبت دور می کنید در حالی که در این قانون سطوح نزذیک به رطوبت را گرم می کنید. در صورتی که شما از عایق برای دیوارهای خود استفاده کرده باشید می توانید قانون دوم را پیاده سازی شده فرض کنید.

تاثیر رطوبت

همراهان عزیز با توجه به نوع ساختمان خود و شرایط آب و هوایی می توانید از یکی از دو روش گفته شده استفاده نمایید. در صورتی که در مورد انتخاب عایق مناسب خود سوالی دارید می توانید از طریق چت آنلاین با متخصصان “ایریک” در ارتباط باشید.