شاید اخیرا این اسم به گوش شما خورده باشد و این سوال برایتان مطرح شده باشد که این خانه ها به چه معنا هستند و چه تفاوتی با سایر ساختمان ها دارند. در این مقاله “ایریک” خانه پسیو و تفاوت آن با ساختمان های معمولی را برای شما توضیح می دهد.

تعریف خانه پسیو (Passive House) :

در واقع خانه ای که دارای 3 ویژگی انرژی کارآمد، سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه بودن باشد، خانه پسیو نامیده می شود. این خانه ها در مقایسه با خانه های معمولی به میزان 90 درصد در مصرف انرژی به صورت بهینه تر عمل می کنند. به این معنا که 0.1 از انرژی خانه هیا معمولی را استفاده می کنند. حتی عملکرد این نوع از خانه ها در مقابل با خانه های تازه ساز نیز به میزان 75 درصد بهتر است. هزینه ساخت و یاز این ساختمان ها با توجه به بررسی هایی که در کشورهای خارجی انجام شده است تنها حدود 10 درصد از خانه هایی با ساخت معمولی گران تر است.

خانه پسیو

ویژگی های خانه پسیو (Passive House) :

راحتی : با استفاده از استانداردهایی که برای این خانه ها تعیین می شود، حداکثر میزان راحتی هم در فصل های سرد و هم در فصل های گرم برای ساکنین مهیا می شود. این چیزی است که توسط صاحبان این خانه ها تایید شده است.

کیفیت : این خانه ها به دلیل استفاده بهینه از انواع عایق ها بسیار مورد تحسین قرار می گیرند. عایق کاری در این ساختمان به گونه ای انجام شده است که تلفات سرما و گرما در آن ها بسیار بسیار کم و نزدیک به صفر است. بنابراین در این خانه ها نگرانی در مورد آسیب های ناشی از رطوبت نخواهید داشت.

خانه پسیو

سازگار با محیط زیست : شاید از ابتدای مقاله تا کنون به این نکته توجه کرده باشید که ما صحبتی از تامین انرژی در این ساختمان ها نکردیم. در واقع خانه های پشیو سعی می کنند از کمترین میزان سوخت ها برای خانه استفاده کنند و بنابراین با استفاده از این کار قسمت اعظمی از انرژی را برای آیندگان به جا می گذارند. مابقی انرژی که برای خانه صرف می شود بسیار به صرفه تر از این است که از سوخت های فسیلی استفاده شود. بنابراین می توان این را بیان کرد که بسیار با محیط زیست سازگاری دارند و یک زندگی سبز را برای شما فراهم می کنند.

هزینه مالی : شاید در ابتدا با خود بگویید برای خرید این خانه ها باید مبالغ زیادی صرف نمود، اما پاسخ ما این است که شما در دراز مدت می توانید به میزان هزینه هایی که مربوط به سرمایش و گرمایش خانه است را کاهش دهید و در نتیجه برای خود ذخیره نمایید.

این موارد را می توان مهم ترین مزیت های خانه های پسیو دانست. علاوه بر این توجه داشته باشید که استانداردهای مطرح برای ساختمان های اداری، مدرسه و … نیز قابل پیاده سازی است. در ادامه برای آَشنایی با نحوه عملکرد خانه پسیو همراه ما باشید.