در مقاله معرفی خانه پسیو (Passive House) ، ما توضیحات مقدماتی را در این مورد به شما ارائه کردیم. دیدیم که یان خانه ها زندگی سبزی برای شما ایجاد می کنند و در واقع سازگار با محیط زیست هستند. همچنین دیدیم که میزان مصرف انرژی این خانه ها 0.1 خانه های معمولی است. در این مقاله می خواهیم با نحوه عملکرد خانه پسیو آشنا شویم. پس همراه ما باشید …

خانه های پسیو برای افرادی که به شدت نگران میزان مصرف انرزی هستند مناسب است. چرا که این خانه ها برای شروع کار تنها نیاز به 10 درصد از انرژی یک خانه معمولی دارند. بنابراین می توان موراد زیر را در مورد این خانه ها بیان کرد :

  • خانه پسیو برای سرمایش و گرمایش خود تنها به kWh/(m²yr) 15 انرژی نیاز دارند.
  • حداکثر میزان مصرف انرژی دستگاه های سرمایش و گرمایش 10 W/m2 است.
  • دمای داخلی این خانه ها همواره باید با نرخ معینی تهویه شود. به این معنا که دما از یک میزان معینی نباید بیشتر و یا کمتر شود.

عملکرد خانه پسیو

یکی از نکات اصلی که در این ساختمان ها باید رعایت شود همان وطر که گفته شد تهویه هواست. علاوه بر این که این کار برای سلامت شما مفید است، برای عملکرد مناسب ساختمان نیز ضروری است. این کار توسط طراحی های خاص انجام می شود و تنها با باز کردن پنجره انجام نمی شود. ممکن است که شما برای استفاده از این سیستم ها هزینه زیادی بکنید اما در طول زمان با ذخیره کردن انرژی اضافی این هزینه برای شما ذخیره خواهد شد.

با توجه به این که طرح این خانه تنها روی کاغذ نست و به صورت عملی پیاده سازی شده اند می توان تصمیم گرفت که از این قیبل خانه ها نیز در ایران ساخته شوند. چرا که بررسی ها نشان داده اند که افراد از استفاده از خانه پسیو رضایت داشته اند. همچنین با استفاده از این خانه ها شما می توانید علاوه بر این که از مزیت های عایق بندی عالی، کاهش مصرف انرژی و … استفاده کرده اید، به ایجاد یک زندگی سبز نیز کمک نموده اید. در این صورت می توانید بسیاری از مخازن سوخت های اولیه را برای آیندگان قرار دهید. لازم به ذکر است که عملکرد خانه پسیو با خانه های صفر انرژی متفاوت است و نمی توان آن ها را با هم یکی دانست. هرچند که در بسیاری از موارد شبیه هم هستند ولی تفاوت های اساسی نیز بین آن ها وجود دارد. در صورتی که می خواهید در مورد خانه های صفر انرژی اطلاعات بیشتری بدست آورید در ادامه همراه ما باشید.