با توجه به این که امروزه مبحث انرزی در همه نقاط جهان دارای اهمیت است، ایده به نام خانه صفر انرژی مطرح شده است که در صورت استفاده از آن شما هیچ انرژی اضافه ای استفاده نمی کنید. این موضوع شاید خیلی برای شما غیر منطقی و غیر ممکن به نظر آید، اما در این مقاله “ایریک” خانه صفر انرژی را به صورت کامل برای شما توضیح می دهد.

خانه صفر انرژی یعنی چی؟

شما برای گرمایش و سرمایش خانه خود از انرژی های مختلفی استفاده می کنید. هم چنین انواع انرژی را نیز از دست می دهید. ولی حالا خانه ای را تصور کنید که میزان انرژی تولیدی و مصرفی اش دقیقا با هم برابر باشد. در واقع میزان کلی انرژی که در سال شما برای خانه خود مصرف می کنید، برابر است با میزان انرژی که توسط انرژی های تجدید پذیر دریافت می کنید. در حالی که خانه های معمولی حدود 40 درصد از مصرف انرژی خود را از طریق سوخت های فسیلی بدست می آورند. بنابراین شاید اولین مزیت که در مرود این خانه ها به ذهن شما برسد، کاهش تولید گازهای گلخانه ای است. چرا که این خانه ها از انرژی های تجدید پذیر مانند، آب، خورشید و … استفاده می کنند.

خانه صفر انرژی

چرا خانه صفر انرژی؟

شاید این سوال برای شما مطرح شود چرا زمانی که می توانی از روش های مختلف برای کنترل میزان مصرف انرژی استفاده کرد، باید از این نوع خانه ها با پیچیدگی زیاد استفاده نمود؟

جواب شما در هدفی است که تولید کنندگان طرح خانه صفر انرژی داشته اند. هدف صاصلی از این خانه ها، کاهش تولید گازهای گلخانه ای و مخصوصا کربن دی اکسید است. بنابراین با اسن ساختار شما می توانید کل جهان را نجات دهید، نهه این که تنها در مصرف انرژی صرفه جویی کرده باشید. بنابراین دلیل محبوبیت این طرح، کاهش وابستگی به سوخت فسیلی است.

انواع خانه صفر انرژی :

بیشتر خانه های صفر انرژی قسمت اعظمی از انرژی مصرفی خود را از طریق سیستم های خورشیدی تامین می کنند.اما ممکن است تمام انرژی که تولید می کنند مصرف نشود و یا برعکس، بیشتر از چیزی که تولید شده است مصرف شود. متخصصان این دو حالت را نیز جزئی از ساختار خانه صفر انرژی در نظر می گیرند ولی نام دسته بندی آن ها را به صورت زیر تغییر می دهند :

  • خانه انرژی مازاد (energy-plus buildings) : به این معنا که میزان انرژی تولیدی بیشتر از مصرفی بوده است.
  • خانه انرژی نزدیک به صفر (near-zero energy buildings) : به این معنا که میزان مصرف کمی از تولید بیشتر بوده است.

خانه صفر انرژی

خوانندگان گرامی امیدوارم که دید مناسبی از خانه صفر انرژی بدست آورده باشید. در مقاله های بعدی، “ایریک” نحوه عملکرد این نوه خانه ها و تفاوت آن با خانه پسیو را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین اگر شما می خواهید به جمع استفاده کنندگان این نوع خانه بپیوندید، شاید بهترین گام این باشد که عایق کاری مناسبی برای خانه خود انجام دهید. در صورتی که در مورد عایق و نحوه انتخاب و نصب آن سوالی دارید می توانید با متخصصان “ایریک” در تماس باشید.