نیازی نیست که چندان با علم فیزیک آشنا باشیم چرا که تقریبا همه می دانیم که هوای گرم تمایل دارد که به سمت بالا حرکت کند و همین موضوع باعث می شود که یک خانه در فصل زمستان در صورتی که عایق کاری ساختمان مناسبی نداشته باشد حدود یک چهارم از گرمای خود را از دست بدهد. همچنین در فصل تابستان اگر سقف عایق کاری مناسبی نداشته باشد، قسمت زیادی از گرمای بیرون وارد خانه می شوند. بنابراین در چه در فصل زمستان و چه در فصل تابستان عایق کاری ساختمان و سقف می تواند در هر زمینه ای به شما کمک بکند. در این مقاله همراه ما باشید تا به جزئیات عایق کاری سقف ساختمان بپردازیم.

عوامل تاثیر گذار در عایق کاری سقف ساختمان :

در عایق کاری ساختمان عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال طراحی سقف ساختمان، شرایط آب و هوایی ساختمان، میزان در دسترس بودن فضا برای عایق کاری سقف، شیب دار بودن و یا نبودن سقف و … . بنابراین با توجه به شرایطی که سقف یک ساختمان دارد نوع عایقی که استفاده می شود متفاوت خواهد بود.

عایق کاری سقف شیب دار :

عایق کاری سقف ساختمان

در حالت کلی به دلیل در دسترس بودن فضای مناسب برای عایق کاری، عایق کاری سقف شیب دار به راحتی قابل انجام است. برای انجام این کار 2 راه حل وجود دارد :

  • سقف گرم : در این حالت عایق از داخل ساختمان نصب می شود و موجب می شود فضای داخلی گرم باقی بماند.
  • سقف سرد : در این حالت عایق در فضای بیرونی و بالای سقف نصب می شود. به این معنا که باعث گرم شدن فضای داخلی نمی گردد.

به دلیل این که در حالت سقف سرد، فضای بیشتری برای عایق کاری ساختمان و سقف در دسترس است، هزینه کمتری برای مشتری خواهد داشت.

عایق کاری سقف صاف :

عایق کاری سقف ساختمان

این نوع سقف ها چالش بیشتری برای نصب عایق ایجاد می کنند و در حالت کلی 3 راحل برای عایق کاری آن ها وجود دارد :

سقف گرم : در این حالت سطح سقف زیر عایق پوشیده می شود.

سقف سرد : عایق در زیر سقف قرار داده می شود.

سقف معکوس : در این حالت عایق در بالا ترین سطح که ضد آب است نصب خواهد شد که باعث می شود در طولانی مدت هم در برابرگرما و هم در برابر سرما مقاوم باشد.

تاثیر رطوبت بر عایق کاری سقف ساختمان

در صورتی که مقاله های مربوط به عوامل ایجاد رطوبت را خوانده باشید حتما با تاثیر مخرب این عامل بر ساختمان آشنا شده اید.

عایق کاری سقف ساختمان

 این مسئله در عایق کاری سقف ساختمان زمانی دارای اهمیت است که می خواهید سقف گرم را به سقف سرد تبدیل کنید احتمالا باید از یک سیستم تهویه هوااستفاده کنید تا از ایجاد رطوبت در فضای داخلی جلوگیری کند. در صورتی هم که برای بار اول است که عایق کاری سقف ساختمان را انجام می دهید باید می توانید از لایه های عایقی ضد آب استفاده نمایید تا در دو طرف عایق استفاده شده و از اثرات مخرب رطوبت بر ساختمان بکاهند.

انواع عایق های مناسب برای عایق کاری سقف ساختمان

برای عایق کاری سقف ساختمان انواع مختلفی وجود دارد که بسیاری از آن ها ارزان هستند. به عنوان مثال :

  • عایق پتویی : یکی از عایق هایی که در عایق کاری سقف ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، عایق پتویی است. این نوع عایق ارزان قیمت است و همچنین نصب آن نیز ساده است. در صورتی که در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از مقاله انواع عایق پشم فله همراه با ویژگی های آن استفاده کنید.
  • عایق فومی : این نوع عایق را می توانید متناسب با فضای در دسترس استفاده کنید. جنس این نوع عایق معمولا از پلی استایرن و پلی یورتان و … است. در صورتی که می خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری به دست آورید می توانید از مقاله معرفی 5 عایق حرارتی رایج استفاده کنید.
  • اسپری عایق فومی : این نوع عایق هنگام نصب نیاز به دقت زیادی دارد چرا که هنگام اسپری آن گازی تولید می شود که برای سلامتی مضر است. به طور معمول عایق پلی اورتان استفاده می شود، و زمانی که اسپری می شود تا حدود 100 برابر افزایش حجم داشته باشد.

همراهان عزیز حال که با اهمیت عایق کاری سقف ساختمان آشنا شدید در صورتی که در مورد هر یک از روش ها سوالی دارید و یا می خواهید این کار را برای عایق ساختمان خود انجام دهید می توانید از طریق شماره قرار داده شده در سایت با ما در ارتباط باشید.