این روز ها مصرف بهینه انرژی از مهم ترین مسائلی است که در سراسر جهان به آن پرداخته می شود. اما سوالی که مطرح می شود این است که به عنوان یک فرد معمولی چگونه می توانیم در مصرف درست انرژی و تاثیر آن در محیط زیست نقش داشته باشیم؟ همراهان گرامی برای این که بتوانیم یک زندگی سبز داشته باشیم تنها نیاز است که به اساسی ترین نکات دقت کافی را داشته باشیم. به عنوان مثال عایق کاری ساختمان می تواند یکی از اولین گام ها برای حفاظت از این میراث گرانبها، منابع انرژی باشد.  یکی از عایق هایی که در هر ساختمانی باید از آن استفاده شود، عایق حرارتی است. در این مقاله می خواهیم به انواع عایق حرارتی اشاره ای کنیم. همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید :  معرفی 5 عایق حرارتی رایج

عایق حرارتی

عایق حرارتی چگونه عمل می کند؟

هر خانه ای متناسب با شرایط جغرافیایی که رد آن بنا شده است، می تواند از انواع عایق استفاده کند. در صورتی که رد این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از مقاله عایق بندی ساختمان در نواحی سردسیر و گرمسیر استفاده کنید. اما در رابطه با عایق حرارتی فرقی ندارد که کجا هستید و با چه آب و هوایی. چیزی که حتما در اطراف شما وجود دارد اختلاف دما بین اجزای موجود در اطراف شما است. کاری که عایق حرارتی می تواند برای شما انجام دهد این است که از انتقال دما بین این اجزای مختلف جلوگیری کند. به این ترتیب در زمستان خانه ای گرم و در تابستان خانه ای خنک خواهید داشت.

ساختار عایق حرارتی چگونه است؟

همان طور که گفته شد، عایق حرارتی ضریب انتقال بسیار پایینی دارد. بنابراین قارد نیست که گرما و حرارت را انتقال دهد. اما این اتفاق چگونه می افتد؟ تمام انواع عایق های حرارتی، دارای محفظه های هوا است. این محفظه های هوا در واقع خلائی را ایجاد می کنند که رد نتجه با وجود آن حرارت دیگر قادر به انتقال یافتن نیست.

عایق حرارتی

انواع عایق حرارتی تولیدی توسط شرکت ایریک : 

شرکت ایریک با داشتن سابقه ای طولانی در زمینه ساخت و نصب عایق می تواند راهنمای شما باشد. شرکت ایریک در زمینه تولید انواع عایق حرارتی های زیر فعالیت می کند :

  • پشم سنگ : از این نوع عایق می توایند رد ساختمان های اداری تجاری استفاده کنید. این نوع عیاق غیر قال اشتعال است و برای دماهای بین 200 الی 900 درجه سانتی گراد دارای عملکرد قابل قبولی است. این عایق در مقایسه با سایر انواع عیاق حرارتیريال در مقابل فشار مقاومت بیشتری دارد.
  • پشم سرباره : نقطه ذوب این نوع عایق 1300 درجه است و تا دمای 750 درجه عملکرد خوبی دارد.
  • پشم شیشه : از این نوع عایق حرارتی می توانید برای دماهای بالا استفاده نمایید چرا که کارآیی بالایی دارند. به عنوان مثال خطوط انتقال آب و یا هر استفاده صنعتی دیگر. این عایق در شکل های مختلف رولی، لوله ای و تحته ای در دسترس شما قرار داده می شود.
  • کلسیم سیلیکات : در صورتی که در محیط مورد نظر شما بخار هوا نیز علاوه بر حرارت بالا وجود دارد استفاده از این نوع عایق حرارتی توصیه می شود.چرا که هم در مقابل فشار و هم در مقابل با بخار هوا مقاوم است.
  • سرامیک فایبر : این نوع عایق مناسب برای دماهای خیلی بالا مانند 1400 درجه است. انتقال بخار هوا در این نوع عایق 0 و غیر قابل اشتعال است.
  • فایبرگلاس : یکی از رایج ترین انواع عایق های حرارتی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

همراهان عزیز با توجه به مطالب بیان شده در نهایت باید اشاره کرد که بسته به شرایط ساختمان شما باید از یک نوع خاص استفاده کنید تا نتیجه مطلوب خود را دریافت نمایید. در صورتی که در مورد انواع عایق حرارتی و مناسب ترین نوع آن سوالی دارید می توانید از شماره هیا موجود در سایت با متخصصان ایریک در ارتباط باشید.