همیشه سرد ترین و گرم ترین نقاط دنیا و مخصوصا ایران بریا ما جالب بوده اند ولی آیا واقعا حاضر هسیتم زندگی در این مناطق را انتخاب کنیم؟ برای راحت بودن در این مناطق چه کاری برای ساختمان می توان کرد؟ استفاده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی چقدر می تواند موثر باشد؟ عایق حرارتی مناسب برای این مناطق کدام است؟ در این مقاله می خواهیم به ویژگی های یک عایق حرارتی خوب اشاره کنیم. همراه ما باشید.

عایق حرارتی برای هر دو منطقه سرد و گرم می تواند استفاده شود چرا که به طور کلی ضریب انتقال حرارت آن پایین و در برخی موارد صفر است. بنابراین در هر منطقه ای که هستید استفاده از این نوع عایق را فراموش نکنید. یکی از سرد ترین مناطق دنیا قطب جنوب است که دمای آن بین -70 درجه الی -15 درجه سانتی گراد متغیر است. بنابراین رعایت یک سری اصول برای زندگی کردن در این منطقه الزامی است. علاوه بر این که شما باید از وسیله های گرمایشی متناسب با این منطقه استفاده کنید، استفاده از عایق حرارتی می تواند کمک بسیار خوبی برای شما در این زمینه باشد.

بیشتر بخوانید : 

عایق حرارتی چگونه کار می کند؟ 

در استفاده از عایق حرارتی ایده اصلی این است که انتقال حرارت بین اجسام مختلف که دارای دماهای مختلفی هستند تا حد امکان کم کرد. برای رسیدن به این هدف از محفظه های هوایی در ساختار عایق استفاده می شود. بنابراین گرما در این مناظق گیر کرده و امکان انتقال نخواهند داشت. به همین دلیل است زمانی که شما در زمستان لایه هیا بیشتری از لباس را می پوشید احساس گرمای بیشتری می کنید.

عایق حرارتی

روش های هدر رفت انرژی گرمایی : 

اگر از درس های دوران دستان به خاطر داشته باشید گرما از 3 طریق قابلیت انتقال دارد. که رد هر سه حالت گرما از جنس گرم تر به جنس سرد تر انتقال پیدا می کند.

1- تابش : 

در این روش برای انتقال حرارت و گرما از موج استفاده می شود. موج الکترومغناطیس در این مسئله بسیار موثر است.

2- هدایت : 

اتم های سازنده جسم مرود نظر با استفاده از ارتعاش و حرکت خود موجب انتقال حرارت می شوند.

3- انتقال : 

با استفاده از مولکول های مایع و یا گاز راه انتقال گرما باز می شود.

بنابراین اگر شما می خواهید خانه خود را گرم کنید باید جلوی یکی از راه های انتقال گرما و حرارت بالا را ببندید. پس به سراغ استفاده از عایق حرارتی می رویم تا ضریب این انتقال را تا جایی که امکان دارد کاهش دهیم.

در حالت کلی مواد به دو دسته عایق انتقال حرارت و هادی انتقال حرارت محسوب می شوند. هادی ها به موادی گفته می شوند به خوبی حرارت را انتقال می دهند مانند انواع فلز ها. عایق ها به موادی گفته می شوند که ضریب انتقال کمی دارند  مانند انواع پلاستیک ها، شیشه ها، هوا و … . بنابراین اگر شما به دنبال عایق حرارتی هستید باید به دنبال مواد دسته دوم باشید.

عایق حرارتی

استفاده از چند لایه عایق حرارتی : 

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد بریا این که جلوی انتقال حرارت را بگیرید باید محفظه های هوایی ایجاد کنید. به همین علت است که بسیاری از پرندگان در مناطق سردسیر می توانند زندگی کنند چرا که پرهای آن ها مانند عایق عمل می کند و چون چند لایه پر دارند بنابراین جلوی انتقال گرما به خوبی گرفته می شود. از همین ایده برای عایق کاری ساختمان ها استفاده می شود.

انواع روش های پیاده سازی عایق حرارتی :

عایق پلی استایرن و فوم پلاستیکی هر دو در زمینه نگهداری حرارت بسیار خوب عمل می کنند. چرا که ساختار آن ها شامل تعداد زیادی از محفظه های کوچک هوایی است. بنابریان عایقی مانند فایبرگلاس که یکی از عایق های حرارتی رایج است، در داخل دیوار قرار داده می شود تا از این انتقال دما جلوگیری کند. برخی یدگر یکی از ساده ترین روش ها را برای پیاده سازی عایق حرارتی استفاده می کنند، اسنفاده از شیشه های دو جداره! این روش البته به خوبی سایر روش ها نمی تواند پاسخ گوی نیاز شما باشد ولی به دیلی هوای محبوس شده بین دو شیشه می توان تا حد نسبنا مطلوبی این انتقال حرارت را کاهش داد.

همراهان عزیز شرکت ایریک، در زمینه تولید انواع عایق حرارتی در حال فعالیت است. بنابراین اگر در رابطه با خرید و یا نصب این نوع عایق متناسب با منطقه ای که در آن زندگی می کنید، سوالی دارید می توانید با استفاده از شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.