عایق پشم سنگ، عایقی است که جنس اصلی آن از مواد آتشفشانی است و طی فرآیندهایی که روی آن انجام می شود به پشم تبدیل می شود. این عایق مقاومت خوبی در مقابل حرارت دارد و همچنین به عنوان عایق صوتی و عایق در برابر آتش نیز استفاده می شود. در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه باشید تا به معرفی مزایای عایق پشم سنگ بپردازیم.

بیشتر بخوانید : 

در صنعت عایق کاری ساختمان، عایق پشم سنگ یا rockwool همواره مورد توجه افراد بوده است و برای سقف، دیوار، کف ساختمان می تواند استفاده شود. علاوه بر این چون این عایق از مواد معدنی ساخته شده است، دوست دار محیط زیست است و همچنین به مرور زمان توسط انواع حشرات موذی خراب نمی شود. اما هر ماده ای دارای مزایا و معایبی است.

مزایای عایق پشم سنگ (rockwool)

معرفی مزایای عایق پشم سنگ (rockwool) :

در این بخش از مقاله به بیان مزایای عایق پشم سنگ (rockwool) خواهیم پرداخت. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

 • مقاوم در مقابل رطوبت و بخار

رطوبت و بخار چیزهایی هستند که همواره در اطراف ما وجود دارند و شما نمی توانید از آن ها دوری کنید مگر این که عایقی استفاده کنید که از اسیب رسانی این پدیده با ساختمان جلوگیری کنید. در مقابل با عایق پلی اورتان، عایق پشم سنگ در این زمینه دارای عملکرد بهتری است.

بیشتر بدانید :

 1. عایق رطوبتی نانو چیست؟ 
 2. رطوبت از کجا وارد ساختمان می شود ؟
 3. چگونه از خرابی های رطوبت جلوگیری کنیم
 4. عایق رطوبتی پلی یورتان
 • ثابت بودن مقدار R-value

بسیاری از مواد و عایق ها با مرور زمان عملکرد مطلوب خود را از دست می دهند در حالی که این نوع عایق نه تنها این ویژگی را ندارد بلکه در مقابل با رطوبت نیز مقدار R-value آن ثابت خواهد ماند.

 • عایق صدا و مقاوم در برابر آتش

برای عایق آتش و عایق صوتی انتخاب های مختلفی وجود دارد ولی شما با استفاده از عایق پشم سنگ یا rockwool با یک تیر به 3 هدف زده اید.

 1. عایق صوتی چیست؟
 2. نصب عایق صوتی
 3. انواع عایق صوتی

مزایای عایق پشم سنگ (rockwool)

 • عایق پشم سنگ در مقابل عایق پشم شیشه

بر خلاف عایق پشم شیشه، عایق پشم سنگ موجب حساسیت های پوستی نمی شود ولی از لحاظ زیست محیطی عایق پشم شیشه بهتر عمل می کند.

توجه : بسیاری از افراد برای عایق کاری ساختمان خود از عایق پشم شیشه استفاده می کنند چرا که دارای قیمت کمتری است.

همراهان عزیز در این مقاله شما با مزایای عایق پشم سنگ (rockwool) آشنا شدید ولی بهتر است قبل از این که تصمیم نهای خود را در رابطه با نوع عایق ساختمان خود بگیرید با متخصص این کار مشورت نمایید. چرا که عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی در انتخاب نوع عایق موثر هستند. بنابراین در صورت تمایل می توانید با استفاده از شماره های موجود در سایت با متخصصان ایریک در ارتباط باشید.