همان طور که می دانید انواع عایق برای مصرف های گوناگون وجود دارند. این عایق ها با توجه به محیطی که قرار است استفاده شوند و همچنین کارآیی مورد نیاز، در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. در این مقاله می خواهیم طالاعات کاملی در رابطه با انواع مواد سازنده عایق در اختیار شما قرار دهیم.

انواع مواد سازنده عایق :

در حالت کلی مواد سازنده عایق در 5 دسته سلولی، فیبری، فلکس، دانه ای و بازتابنده قرار می گیرند.

عایق سلولی :

عاین نوع عایق خود از سلول های کوچک تری ایجاد شده است که یا به هم متصل هستند و یا به یکدیگر متصل می شوند تا یک ساختار سلولی ایجاد کنند. موادی مانند شیشه، پلاستیک، لاستیک، فوم و … به این فرم هستند.

انواع مواد سازنده عایق

عایق فیبری یا الیافی :

در این نوع عیاق ایده اصلی استفاده از الیاف به گونه است که فضای هوایی را به قسمت های مختلف تقسیم می کند. این نوع الیاف می توانند از جنس مواد آلی یا معدنی باشند، که معمولا با یک اتصال دهنده نگهداری می شوند. الیاف معدنی معمولی شامل شیشه، پشم سنگ، پشم شیشه و … است. برخی مواقع رویه ای برای این نوع عایق استفاده می شود تا خاصیا مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی نیز پیدا کنند.

عایق دانه ای یا گلوله ای :

این نوع عایق معمولا از ذرات کوچکی تشکیل شده اند که باز هم هوا را به فضا های مختلفی تقسیم می کنند. عایق کلسیم سیلیکات به عنوان این نوع عایق شناخته می شود.

عایق بازتابنده :

این نوع عایق برای کاهش انتشار طول موج طولانی استفاده می شود. بنابریان بریا استفاده هایی نظیر عایق حرارتی و صوتی می تواند بسیار مناسب باشد. با تابش حرارت به سطح این نوع عایق که از ورقه های چند لایه نازک و یا فویل تشکیل شده اند، انتقال حرارتی به حداقل می رسد. در برخی موارد از رنگ های خاص برای کنترل انتقال حرارت نیز استفاده می شود ولی هنوز عملکرد آن ها مورد تایید قرار نگرفته است.

انواع مواد سازنده عایق

به طور کلی برای این که متوجه شویم چه نوع عایقی برای استفاده ما مناسب است، دما را در محدوده های خاص دسته بندی می کنیم. به عنوان مثال :

دمای فریزر: -50 درجه فارنهایت و پایین تر

کاربرد حرارتی :

  • خنک سازی : -49 تا F + 75 درجه فارنهایت
  • درجه حرارت متوسط تا بالا: + 76 درجه فارنهایت الی 1200 درجه فارنهایت

کاربرد های مقاوم: 1200 درجه فارنهایت و بالاتر

آگاهی از میزان درجه حرارت : یکی از اولین چیز هایی که باید هنگام انتخاب عایق در نظر داشته باشید، درجه حرراتی است که عایق با آن سر و کار دارد. در صورتی که در رابطه با انواع عایق حرارتی سوالی دارید می توانید از مقاله های زیر استفاده کنید :

بیشتر بخوانید : 

همراهان عزیز همان طور که متوجه شدید انواع مواد سازنده عایق وجود دارند که هر کدام متناسب با نیاز های مختلف تولید می شوند. اما شما هنگام خرید عایق باید به نکات زیادی توجه کنید تا بتوانید بهترین عایق را انتخاب کنید. پس اگر در زمینه خرید و نصب عایق سوالی دارید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.