همان طور که می دانید عایق ها به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام متناسب با شرایط آب و هوایی، خانه و … مورد استفاده قرار می یگرند. اما یک سری نکات اصلی وجود دارند که در رابطه با تمامی انواع عایق صادق بوده و شما هنگام خرید عایق باید به آن توجه داشته باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا هنگام خرید عایق با هیچ گونه ابهامی رو به رو نشوید.

نکات مهم هنگام خرید عایق :

  • اولین مسئله ای که در رابطه با هر عایق مطرح می شود، میزان توانایی آن برای انتقال حرارت است. این مسئله هم در تابستان و هم در زمستان دارای اهمیت است. چرا که در این دو فصل تفاوت دمای بیرون و درون ساختمان با یکدیگر متفاوت است، و همین مسئله موجب انتقال حرارت می شود. پس هنگام خرید عایق به ضریب انتقال حرارت یا U-factor، که مشخص کننده میزان انتقال حرارت از طریق واحد سطح یک ماده به وسیله اختلاف درجه حرارت واحد بین محیط ها در هر طرف ایجاد می شود توجه داشته باشید.

خرید عایق

  • مسئله بعدی حجم عایق است که از گذشته تا کنون به عنوان یکی از پارامترهای مهم شناخته می شود. به جرمی که در واحد حجم قرار دارد، حجم جسم گفته می شود که با kg / m³ آن را مشخص می کنند. برخی از عیاق ها بریا این که عملکرد خوبی داشته باشند باید جرم بالایی در یک حجم معین را دارا باشند.
  • گرمای ویژه، به مقدار انرژی گفته می شود که باید صرف شود تا دمای عایق 1 درجه افزایش پیدا کند. واحد اندازه گیری آن kJ/kg·°K است.
  • pH عایق، نشانگر میزان تمایل عایق برای انجام واکنش های شیمیایی است. اگر کمتر از باشد یعنی عایق خاصیت اسیدی دارد و اگر بیشتر از 7 باشد یعنی خاصیت قلیایی داراست.

بیشتر بخوانید:

  • میزان مقاومت عایق در مقابل با تغییر شکل از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال در برخی موارد نیاز سات که عایق دارای ویژگی انقباض و انبساط باشد. پس در این حالت میزان مقاومت آن باید پایین باشد. پس بسته به کاربرد و شرایط عایق باید به این ویژگی توجه کنید.
  • برخی از عایق ها در یک درجه حرارت خاصی که قرار می گیرند شروع به کوچک شدن و یا انقباض پیدا کردن می کنند. هرچه یان دما بالاتر برود این اتفاق با شدت بیشتری رخ می دهد. هنگام خرید عایق به این درجه حرارت توجه کنید.

خرید عایق

  • بخار آب چیزی است که شما نمی توانید حضور آن را در محیط اطراف خود نادیده بگیرید. میزان نفوذ بخار آب در عایق مهم است چرا که اگر به اندازه کافی مقاوم نباشد خیلی زود عایق دچار مشکل می شود.
  • بسیاری از مواقع از عایق برای لوله کشی هاف اتاق زیر شیروانی و … استفاده می شود. جاهایی که احتمال حضور آب بسیار زیاد است. پس عایق به گونه ای باشد که در تماس با آب آن را جذب نکند.

 

عایق های زیادی با مواد مختلفی در حال تولید هستند که هر کدام با مواد دیگر نیز ترکیب می شوند تا بهترین عملکرد را در اختیار شما قرار دهند. برای خرید عایق عوامل زیادی است که شما باید مد نظر داشته باشید که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره شد. اما  باز هم بهتر است قبل از گرفتن تصمیم نهایی با متخصص و آشنا با انواع عایق، مشورت کرده تا بتوانید با هزینه ای مناسب بهترین عایق را خریداری نمایید.