یکی از انواع عایقی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد عایق پلی استایرن است. این عایق به طور کلی ترکیبی از دو ماده شیمایی بنزن و استایرن است و به عنوان یک عایق پلاستیکی نیز شناخته می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی عایق یونولیت بپردازیم.

پلی استایرن علاوه بر این که به عنوان یک عایق ساختمانی استفاده می شود به عنوان مواد نگه دارنده نیز در بسته بندی های مواد غذایی استفاده می شود تا ماده موجود در آن ها بتر نگه داری شود. این نوع مصرف از پلی استایرن سلامتش تضمین شده است و از نظر هزینه ای نیز مقرون به صرفه است.

بیشتر بخوانید : 

معایب استفاده از عایق پلی استایرن چیست؟

معایب استفاده از عایق پلی استایرن :

همان طور که گفته شد این عایق از ترکیب مواد شیمیایی درست می شود که بر اساس نظر آژانس حفاظت از محیط زیست سرطان زا هستند. این نوع مواد می توانند موجب جه های مختلفی در سیستم عصبی شوند و در نتیجه موجب ایجاد بیماری هایی مانند پارکینسون شوند.

بر اساس سازمان بنیاد زمین، عایق پلی ساتایرن یک بسته انرژی فشرده شده است. همین موضوع باعث می شود تا گازهای گلخانه ای زیادی توسط این نوع عایق ایجاد شود.

یکی دیگر از چالش هایی که در مورد عایق پلی استایرن وجود دارد این است که، به نوعی از پلاستیک ساخته شده است. همین مسئله باعث می شود تا این عایق سازگار با محیط زیست نباشد. همان طور که قطعا می دانید پلاستیک ماده ای است که خیلی زمان می برد تا در محیط زیست تجزیه شود. این نوع ماده حدود 85 درصد از زباله های ما را تشکیل می دهد که برای تجزیه شدن حدود 500 سال زمان نیاز دارد.

اگر این روند به همین صورت پیش برود می توان گفت که هر ساله چیزی حدود 8 میلیون تن از پلاستیک ها یا همان پلی استایرن در اقیانس ها دفن می شوند. این مواد توسط ماهی ها خورده شده و علاوه بر آسیب رسانی به آن ها موجب آسیب رسانی به خود انسان در نهایت می شوند. ماندن این مواد در دراز مدت احتمال ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد. علاوه بر این بیماری های مانند سردرد، افسردگی، کاهش حافظه از جمله بیماری هایی است که احتمال ابتلا به آنها افزایش پیدا می کند.

معایب استفاده از عایق پلی استایرن چیست؟

برای جلوگیری از مضرات پلی استایرن چه می توان کرد؟

  • یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به جای خریدن اجناس و استفاده از ظروف و یا کیسه های پلاستیکی از کیسه و ظروف شخصی خود استفاده کنید. بسیاری از فروشگاه ها در ازای انجام این کار تخفیف خوبی به شما می دهند.
  • به جای خرید هر بار آب معدنی از شیشه های شخصی خود استفاده کنید. علاوه بر این که در هزینه های خود صرفه جویی کرده اید بلکه با تعداد زیادی بطری پلاستیکی رو به رو نیستید.
  • تا جایی که امکان دارد مواد غذایی خود را تازه به تازه خریداری کنید تا برای فریز کردن آنها مجبور نباشید از پلاستیک استفاده کنید.
  • در مورد مضرات پلی استایرن و پلاستیک با دوستان و خانواده خود صحبت کنید تا از جایی که امکان دارد جلوی این چرخه نابودی کره زمین را بگیرید.

همراهان عزیز عایق پلی استایرن در کنار تمام مزایایی که دارد معایب خاص خود را نیز دارد. پس بهتر است قبل از انتخاب نهایی حتما با متخصصان آشنا به این کار مشورت کنید.