یکی از مواردی که هنگام ساخت و یا خرید خانه باید به آن توجه داشته باشید عایق کاری ساختمان است. چرا که این مسئله شاید به چشم دیده نشود ولی ارزش زیادی برای ساختمان دارد. با استفاده از عایق کاری درست و با قاعده می توانید تا حد زیادی هزینه های اقتصادی خود را کاهش دهید چرا که در زمستان خانه ای گرمتر و در تابستان خانه ای خنک تر خواهید داشت. یکی از عایق هایی که در ساختمان ها بسیار استفاده می شود عایق پشم سنگ یا rock wool است. این عایق هم کاربرد حرارتی دارد و هم صوتی به هیمن دلیل است که برای استفاده بین طبقات بسیار مناسب است. البته اگر شما در مرود عایق کاری اجزای مختلف ساختمان سوالی دارید می توانید از مقاله های زیر استفاده کنید :

کاربرد عایق پشم سنگ یا rock wool چیست؟در گذشته استفاده از عایق قایبرگلاس بسیار رایج بوده است که اکنون می توان گفت جای آن را عایق پشم سنگ یا rock wool گرفته است. اگر در مورد عایق فایبرگلاس می خواهید بیشتر بدانید پس خواندن مقالات زیر را از دست ندهید :

عایق پشم سنگ یا rock wool کجا استفاده می شود؟

عایق پشم را می توان هر جا که عایق فایبرگلاس و یا هر نوع دیگر از عایقها، از جمله دیوار، کف، سقف، اتاق زیر شیروانی و فضای خالی را استفاده می کنید، نصب کنید. با این حال، عایق پشم سنگ یا rock wool برای اتاق هایی که در سمت سرد خانه قرار داده شده اند و یا اتاق هایی که نیاز به ایزوله کردن صدا دارند مانند اتاق های صدا برداری و … بسیار مناسب است.

از طرف دیگر این عایق دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش است به همین دلیل است که استفاده از آن بین طبقات ساختمان ها و یا فروشگاه های غذایی که با آتش سر و کار دارند بسیار مناسب است.

کاربرد عایق پشم سنگ یا rock wool چیست؟

عایق پشم سنگ به دلیل استحکام و فشردگی که دارد هم استفاده از آن را ساده می کند چرا که به راحتی برش داده می شود و از طرف دیگر آن را غیر قابل نفوذ می کند. به هیمن دلیل اگر محیطی که شما در آن قرار دارید احتمال ریختن آب به عایق در آن وجود دارد می توانید از این عایق استفاده کنید. از طرف دیگر چون با گذر زمان ساختارش تغییر پیدا نمی کند (یعنی منقبض نمی شود) می توانید برای سالیان از آن استفاده کنید.

اما توجه داشته باشید که در ساختار این عایق از ماده ای استفاده نشده است که بتواند عایق را در برابر رطوبت و بخار هوا نیز ایمن کند. و از آنجایی که رطوبت هوا همیشه و همه جا وجود دارد حتی اگر شما در نواحی شمالی کشور نباشیدرطوبت در هوا وجود دارد. پس برای این که بتوانید بهترین استفاده را از عایق پشم سنگ یا rock wool ببرید بهتر است از لایه های حفاظت رطوبتی برای این عایق استفاده کنید.

همراهان عزیز شاید عایق پشم سنگ یا rock wool برای عایق کاری ساختمان شما گران باشد اما اگر با دید بلند مدت به این مسئله نگاه کنید متوجه می شوید نه تنها با یک تیر به چند هدف زده اید بلکه در گذر زمان در هزینه ها بسیار صرفه جویی کرده اید و بسیار بیشتر از هزینه عایق کاری به شما بازگردانده می شود.