اگر از دوران دبستان به خاطر داشته باشید حتما می دانید که یکی از راه های هدر رفت انرژی از طریق سقف ساختمان است چرا که هوای گرم تمایل دارد تا به سمت بالا حرکت کرده و در نتیجه از طریق سقف به بیرون برود. از طرف دیگر به دلیل سیم کشی های برقی و لوله هایی که معمولا در سقف استفاده می شود، عایق این بخش از خانه دچار آسیب های زیادی می شود. پس حتی اگر شما چند سال پیش عایق کاری سقف را انجام داده اید باید حتما ایمنی و سالم بودن آن را چک کنید.

عایق کاری سقف چگونه انجام می شود؟

معمولا فضای داخلی و بیرونی سقف دارای شکل های مختلفی است که عایق کاری آن باید با شیوه های مخصوص انجام شود. یکی از کارهایی که عایق کاری سقف ساختمان برای شما انجام می دهد این است که باعث کاهش نشت هوا شده و جلوی هدر رفت انرژی را به میزان زیادی می گیرد. صرف نظر از این که چه نوع عایقی برای عایق کاری سقف ساختمان انتخاب می کنید، باید از یک سیستم تهویه هوا استفاده نمایید تا با به جریان انداخت هوا مانع از تجمع بخار در یک منطقه شوید. چرا که رطوبت یکی از عواملی است که مانع از درست کار کردن عایق می شود.

عایق کاری سقف

کدام عایق برای عایق کاری سقف ساختمان مناسب است؟

در میان انواع عایق حرارتی که وجود دارد عایق پشم معدنی و عایق سلولزی که از بازیافت روزنامه تولید می شود، بیشترین طرفدار را برای عایق کاری سقف ساختمان دارند. اما استفاده از عایق فومی نیز برای عایق کاری این بخش از ساختمان بسیار ایده آل است چرا که به شما این امکان را می دهد تا سقف را با هر شکلی که دارد به راحتی عایق کاری کنید و تمام سوراخ ها را به خوبی پوشش دهید و هر نا همواری را به درستی عایق کاری کنید. توجه داشته باشید حتی اگر بخشی از سطح مورد نظر به درستی عایق کاری نشود شما نمی توانید انتظار یک عملکرد درست از کل عایق کاری داشته باشید. به همین دلیل است که از عایق های سخت معمولا برای این بخش از ساختمان استفاده نمی شود.

اهمیت R-value در عایق کایر سقف ساختمان :

R-value مقداری است که توانایی عایق را در برابر انتقال حرارت نشان می دهد. در نتیجه هر چه که مقدار این عدد بالا تر باشد عایق دارای عملکرد بهتری است. در برخی موارد شما می توانید با استفاده از لایه های ضخیمی از عایق، مقدار این پارامتر را افزایش دهید. پس هنگام انتخاب نوع عایق برای عایق کاری سقف ساختمان بهتر است که با انجام مشورت های لازم اهمیت این پارامتر را مد نظر داشته باشید. توجه کنید که این مقدار زمان در طول زمان بین 1 الی 2 درجه کاهش پیدا می کند. پس هرچه که بالاتر انتخاب شود با گذر زمان دچار افت کیفیت زیادی نمی شود. البته برای انتخاب این مقدار آگاهی کامل از شرایط آب و هوایی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

عایق کاری سقف

نکات مهمی که هنگام عایق کاری سقف ساختمان باید مد نظر داشته باشید :

  • اگر خودتان می خواهید این کار را انجام دهید حتما از لباس های مخصوی و دستکش و ماسک استفاده کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که لانه حیوانی در سقف نداشته باشید چرا که این حیوانات عایق شما را از بین می برند.
  • اگر از لوله و سایر تجهیزات در سقف استفاده شده است حتما آن ها را نیز عایق کاری کنید.
  • مراقب باشید که تجهیزا الکتریکی را دچار آسیب نکنید و حتما از یک برقکار برای بررسی سالم بودن آن ها استفاده کنید.

همراهان عزیز شما می توانید برای عایق کاری سقف ساختمان از متخصصان ایریک استفاده کنید تا بهترین گزینه ها به شما پیشنهاد داده شود.