عایق کاری تجهیزات داخلی خانه از اهمیت زیادی برخوردار است اما با این حال چون دیده نمی شوند، بسیاری از افراد از انجام این کار غافل می شوند. یکی از قسمت هایی که حتما باید عایق کاری انجام شود، عایق کاری لوله هاست. برای عایق کاری این قسمت می توان از عایق فایبر گلاس استفاده کرد. انجام این کار در میزان مصرف انرژی بسیار موثر است. در این مقاله عایق کاری لوله با فایبر گلاس را به شما آموزش می دهیم.

هنگامی که از آب گرم از درون لوله ها حرکت می کند، میزان زیادی از این گرما از طریق لوله ها هدر می روند. به عبارت دیگر زمانی که شما از عایق فایبر گلاس برای لوله های ساختمان خود استفاده می کنید، می توانید آب را بین 2 الی 4 درجه گرمتر نگهدارید. شما می توانید با استفاده از این کار به سیستم های گرم کننده خود کمک کنید تا راحت تر کار کرده و در نتیجه انرژی برقی کمتری مصرف شود. تصور کنید در یک خانه قدیمی لوله کشی خانه با فاصله زیادی تا حمام انجام شده است. بنابراین اگر آب از آب گرمکن به حمام ارسال شود، در طول مسیر خیلی طول می کشد تا هم گرم شود و هم این که بعد از گرم شدن خیلی سریع گرمای خود را از دست می دهد. برای عایق کاری لوله با فایبر گلاس باید یک سری نکات مهم را در نظر داشته باشید که در ادامه سعی می کنیم آن ها را به شما آموزش دهیم.

عایق کاری لوله با فایبر گلاس چگونه انجام می شود؟

برای عایق کاری لوله با فایبر گلاس به چه موادی نیاز دارید؟

  • کهنه
  • محصولات پاک کننده
  • چاقو
  • عایق فایبر گلاس
  • نوار اکریلیک
  • ورقه های پلاستیکی

راهنمای عایق کاری لوله با فایبر گلاس :

با استفاده از یک حوله معمولی و یا پارچه لوله را تمیز کنید. برای پاک کردن روغن و گریس از لوله ها، از مواد پاک کننده یا استفاده کنید. بعد از انجام این کار حتما لوله ها را خشک کنید، تا بتوانید از عایق به بهترین نحو استفاده کنید.

عایق کاری لوله با فایبر گلاس چگونه انجام می شود؟

برای بریدن عایق باید پهنای مناسب را انتخاب کرده و سپس از یک چاقو برا بریدن آن استفاده کنید. یا به جای انجام دادن این کار می توانید از بسته بندی های آماده با سایز بدنی های معین استفاده کنید. معمولا این لوله ها سایز بندی هاس استانداردی دارند ولی نگران نباشید چرا که به راحتی می توانید آن را برش دهید.

سپس باید یک قسمت از انتهای لوله را در قسمتی که لوله به آبگرمکن متصل می شود، جایگذاری کنید. برای انجام این کار می توانید از نوار اکریلیک استفاده کنید.

سعی کنید برای قرار دادن عایق فایبر گلاس روی لوله از حرکت های مارپیچی استفاده کنید.

به ازاری هر مقدار فاصله ای که از عایق فایبر گلاس استفاده کردید باید یک نوار اکریلیک را روی آن بپیچانید. توجه داشته ابشید که هنگام پیچاندن عایق اصلا فشار وارد نکنید چرا که ممکن است به عایق آسیب وارد کرده و در نتیجه موجب جلوگیری از عملکرد درست آن شوید.

 هنگامی که به انتهای لوله برای عایق کاری رسیدید، حتما محکم کاری را با نوار انجام دهید.

هنگامی که عایق کاری لوله به اتمام رسید، کل مسیر را با پلاستیک بپوشانید. با انجام این کار از ایجاد ضربه به عایق  جلوگیری می کنید.

همراهان عزیز بهتر است که انجام عایق کاری لوله با فایبر گلاس را به یک متخصص بسپارید چرا که بسته به نوع لوله این کار نیاز به دقت زیادی دارد.