در مقاله عایق صدا برای دیوار، ما بهترین عایق هایی که می توانستید به عنوان عایق صوتی برای دیوار استفاده کنید را به شما معرفی کردیم، که برای استفاده یکی از آنها می توانستید از تکنیک های روکار استفاده کنید. با این حال به این نکته هم اشاره کردیم که شرایط آب و هوایی منطقه شما می تواند در انتخاب نوع عایق برای عایق کاری ساختمان بسیار موثر باشد. اما با این حال برخی از افراد در مورد استفاده از عایق صوتی برای دیوار دچار اشتباهاتی می شوند که در این مقاله ما می خواهیم از وقوع این اشتباهات جلوگیری کنیم.

تفاوت بین عایق صوتی و جذب صوت چیست؟

بزرگترین تصور غلط در رابطه با عایق صدا این است که افراد فکر می کنند عایق کردن صدا با جذب آن یکی است. در واقع می توان جذب صدا را به نوعی یکی از زیر مجموعه های عایق کردن صدا دانست. تفاوت اصلی بین یک ماده جذب کننده صدا و مواد عایق کننده صدا این است که اولی عمدتا برای بهبود آکوستیک اتاق استفاده می شود، در حالی که دومی مانع از ورود صدا می شود.

مواد جذب کننده صدا موجب کاهش بازتاب و تکرار صداهای موجود در اتاق می شوند. آنها نمی توانند مانع از ورود یا خروج صدا شوند. بنابراین، بهترین مواد جذب صدا ممکن است برای عایق کردن صدا بی فایده به نظر برسند.

عایق صوتی برای دیوار

با این حال، اگر بخوای خواهید عایق کردن صدا را کامل کنید، بهتر است این دو نوع مواد را ترکیب کنید؛ آنها با یکدیگر کار می کنند. اما اگر شما با بازتاب صدا مشکلی ندارید بهتر است که تنها همان عایق صدا را برای ساختمان خود استفاده کنید.

مواردی که هنگام استفاده از عایق صوتی برای دیوار باید به آن توجه داشته باشید :

استفاده از عایق صوتی برای دیوار می تواند کار پیچیده ای به نظر برسد البته تا زمانی که ندانید باید برای انجام آن به چه نکاتی توجه داشته باشید. بسیاری از افراد در این زمینه ادعای تخصص می کنند در حالی که با اصول کار صدا آشنایی درستی ندارند.

جرم :

تمام مواد جامد که سنگین و ضخیم هستند، صدا را مسدود می کنند. در حالی که اصل جرم در هنگام برخورد با نویز بسیار مفید نیست.

دمپینگ :

برای رسیدن به این ویژگی باید از موادی استفاده کرد که خاصیت دمپینگ کردن را دارند. این ترکیبات دارای خاصیت خاصی هستند که به آنها امکان تبدیل انرژی صدا به گرما را می دهد تا صدا را متوقف کند. دمپینگ موثرترین روش برای مقابله با نویز کم فرکانس است.

عایق صوتی برای دیوار

جدا کردن :

هنگامی که صدا از طریق ساختار ساختمان عبور می کند بهتر است که از ایده جدا کردن استفاده شود. هنگامی که شکاف ها در قسمت های خاصی از ساختار تعریف شوند، وقفه های ارتعاش صدا بسیار ساده تر می شود. بهتر است که از ایده جداسازی در هنگام ساخت و ساز استفاده شود. اگر چه بعدا نیز می توان آن را انجام داد، اما بسیار پیچیده تر خواهد بود زیرا شما مجبور به حذف دیوارها، کف ها یا سقف های موجود می باشید. اگرچه این روش بسیار موثر است، جداسازی نیاز به برنامه ریزی و نصب حرفه ای دارد. چرا که در غیر این صورت احتمال ایجاد سر و صدا در ساختمان افزایش می یابد.

جذب :

در نهایت، روش جذب وجود دارد، که قبلا ذکر شد.

این چهار اصل کاری صوت مستقل، اما مکمل یکدیگر هستند. بنابراین، اگر شما یک روش را امتحان کرده اید، اما هنوز از کاهش سر و صدای رضایت ندارید، بهتر است که یکی دیگر از این روش ها را برای عایق صوتی برای دیوار انتخاب نمایید.