بر اساس معیارهایی که برای عایق کاری ساختمان ها در نظر گرفته شده است، به عایقی خوب گفته می شود که شما بتوانید با استفاده از آن دمای محیط داخلی را کنترل کنید تا تحت تاثیر دمای بیرونی قرار نگیرد. منظور از دمای بیرونی در اینجا، هر دمایی است، چه دمای سرد و چه دمای گرم. اما اگر شما برای انتخای عایق خوب به بازار بروید متوجه می شوید که با گزینه های بسیار زیادی رو به رو هستید که هر کدام برای شرایط آب و هوایی خاصی مناسب هستند. پس چگونه می توان متوجه شد چه عایقی خوب است؟

ساختمان هایی که عایق کاری مناسبی ندارند را خیلی به سختی می توان یک سیستم تهویه هوای مناسب برای آنها در نظر گرفت و به همین دلیل میزان مصرف انرژی این دسته از ساختمان ها بسیار بالا است. به همین دلیل در بازار انواع عایقی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای دیوارهای ساختمان خود استفاده کنید تا ساختمان را از نظر حرارتی به درستی عایق کنید.

چه عایقی خوب است؟

هر کدام از عایق هایی که در بازار وجود دارند، از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده اند. به عنوان مثال : پشم معدنی، پشم سنگ، پلی اورتان، پلی استایرن، فوم و … . علاوه بر مواد اولیه متفاوت هر کدام از این عایق ها را می توانید با ظواهر متفاوت پیدا کنید. باز هم به عنوان مثال عایق پتویی، اسپری و … .

هنگامی که شما می خواهید یکی از این عایق ها را برای ساختمان خود انتخاب کنید باید ببینید که انتظار چه مقاومت دمایی را از آن دارید. برای سنجش این پارامتر از فاکتوری به نام R-value استفاده می شود. در حالت کلی بسیاری از افراد بر این باورند که هر چه مقدار این پارامتر بالاتر باشد، میزان درستی عملکرد آن نیز بهتر است. اما باید توجه داشت که مقدار این پارامتر به شرایط ساختمانی شما و آب و هوایی که در آن قرار دارید بستگی دارد.

در حالت کلی اگر شما می خواهید عایق کاری دیوار شما مناسب باشد، باید سعی کنید لایه داخلی دیوار را از لایه خارجی جدا کنید. در ساده ترین حالت شما می توانید از هوا به عنوان عایق حرارتی استفاده کنید. چرا که هوا به عنوان عامل مانعی عمل می کند تا جلوی انتقال دما را از گرم به سرد بگیرید.

هنگامی که شما می خواهید عایق مناسب خود را انتخاب نمایید بهتر است که از افراد متخصص و آشنا به انجام این کار استفاده کنید. چرا که برخی از افراد به برخی از انواع عایق ها حساسیت دارند. پس ممکن است اگر از آن به درستی استفاده نکنند موجب بیماری هایی مانند مشکلات تنفسی و سرطان شوند. عایق هایی مانند پشم سنگ و سنگ آهک جز این دسته از عایق ها محسوب می شوند.

چه عایقی خوب است؟

برای نصب این عایق ها باید از تجهیزات خاصی استفاده شود تا جلوی پخش شدن آن را در هوای خانه بگیرد. اگر شما در این رابطه نیاز به کمک دارید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با متخصصان ایریک در ارتباط باشید، تا به بهترین شیوه عایق کاری ساختمان شما را انجام دهند.

همراهان عزیز توجه داشته باشید اینکه چه عایقی خوب است به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. پس نمی توان به طور کلی گفت کدام عایق مناسب است. به عنوان مثال اینکه شما در حین ساخت ساختمان هستید و یا اکنون می خواهید برای دیوارهای ساخته شده از عایق استفاده کنید، می تواند درانتخاب نوع عایق بسیار تاثیر گذار باشد. پس سعی کنید برای بهینه سازی مصرف انرژی ساختمانی خود تحقیقات خود را در این زمینه تکمیل کنید.