برای مقابله با انتقال حرارت روش های مختلفی دارد که یکی از آن ها عایق حرارتی است. همان طور که می دانید حرارت به سه روش  انتقال پیدا می کند و زمانی عایق شما به خوبی عمل می کند که بتواند به خوبی در برابر این سه روش مقاومت کند. البته برای اینکه به بهترین شکل ممکن از عایق کاری ساختمان خود استفاده کنید بهتر است که از عایق رطوبتی و عایق صوتی نیز استفاده نمایید. یکی از عایق های که به سادگی می تواند نیاز شما را بر طرف نماید، عایق بازتاب دهنده است.

عایق بازتاب دهنده یکی از قدیمی ترین انواع عایقی است که از گذشته تا کنون برای مکان های مختلف استفاده شده است. قدمت تقریبی این عایق چیزی حدود 1000 سال است. جالب است بدانید که شواهدی وجود دارد که مصری ها برای بازتاب دادن حرارت از اجسام فلزی استفاده می کرده اند. چرا که براق بوده و به جای جذب حرارت آن را دفع می کرده است. پس می توان متوجه شد که استفاده از این عایق، ایده جدیدی نیست.

عایق بازتاب دهنده در قسمت های مختلف زندگی کاربرد دارد که شاید بسیایر از ما متوجه ان نباشیم. به عنوان مثال استفاده از این عایق در صنعت فضاپیمایی برای تهیه لباس فضانوردان رایج است.

عایق بازتاب دهنده

البته اکنون با توجه به تنوعی که در میان انواع عایق وجود دارد، مانند عایق فایبرگلاس یا عایق فوم وجود دارد رقابت برای فروش این عایق کمی مشکل شده است. چرا که بسیاری عقیده دارند این عایق چندان نمی تواند پاسخگوی نیاز آن ها و البته موثر باشد. البته  نمی توان در این مورد نظر قطعی داد چرا که همه چیز به نوع ساختمان و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

عایق بازتاب دهنده چگونه کار می کند؟

این عایق عمدتا از آلومینیوم تشکیل شده است که باعث می شود 97 درصد از حرارتی که به سطح می خورد به منبع حرارت بازگردانده شود در حالی که در سایر عایق ها، هدف این است که از انتقال حرارت جلوگیری شود و به نوعی مسیر حرارت متوقف شود.

عایق بازتاب دهنده

چرا باید از عایق استفاده کرد؟

سوالی که بسیاری از افراد از ما می پرسند این است که چرا اصلا باید از عایق استفاده کنند؟ توجه کنید که پرداخت قبض هر ماه شاید به نر شما مقدار زیادی نباشد، اما اگر در دراز مدت به این مقدارهایی که پرداخت می کنید، توجه داشته باشید متوجه می شوید که با استفاده از انواع عایق تا چه میزان می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید. علاوه بر این شما می توانید با انجام این کار راحتی بیشتری برای خود و خانواده تان چه در زمستان و چه در تابستان فراهم آورید.

همراهان عزیز شما در ساده ترین حالت می توانید از هوا به عنوان عایق حرارتی استفاده کنید اما ما به شما یپشنهاد می دهیم که اگر قصد عایق کاری خارج ساختمان را دارید استفاده از عایق بازتاب دهنده را مد نظر داشته باشید.