عایق بازتاب دهنده نوعی از عایق حرارتی است. با توجه به بازخوردی که از شما عزیزان گرفتیم، این سوال برای بسیاری به وجود آمده بود که این این عایق برای چه شرایط آب و هوایی مناسب است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در یک مقاله کلی به این سوال شما پاسخ دهیم.

عایق بازتاب دهنده به نوعی از عایق ها گفته می شود که برای نصب آن حتما باید یک سمت آن با هوا در ارتباط باشد. این عایق معمولا از فویل آلومینیوم ساخته شده است که به عنوان یک پشتیبان برای سایر عایق ها مانند فوم سخت، پلی اتیلن و … نیز استفاده می شود.

برای این که بتوان به این سوال پاسخ داد که آیا می توان از عایق بازتاب دهنده برای آب و هوای سرد استفاده کرد یا نه، بهتر عملکرد این عایق را در دو حالت مورد بررسی قرار داد. حالت اول، استفاده از عایق حرارتی فومی بدون عایق بازتاب دهنده و حالت دوم، استفاده از عایق حرارتی فومی با بازتاب دهنده. بعد از بررسی هایی که روی میزان مصرف انرژی انجام شده است، مشخص شد که استفاده از این عایق تاثیر کمی روی عملکرد بهتر عایق در شرایط آب و هوایی سرد دارد.

استفاده از عایق حرارتی بازتاب دهنده برای مناطق سردسیر و گرمسیر

به وطر کلی اگر شما بخواهید نحوه عملکرد تمام عایق های حرارتی را بدانید، باید درک درستی از نحوه انتقال حرارت داشته باشید. انتقال حرارت که از طریق حرکت مولکول های هوا انجام میپذیرد، انتقال حرارت از طریق اجسام جامد و در نهایت انتقال حرارت از طریق امواج الکترومغناطیسی مانند انتقال انرژی خورشید به زمین. در حالت کلی ما هر سه این انتقال را همزمان با هم استفاده می کنیم.

هدف از استفاده از عایق بازتاب دهنده این است که مسیر انتقال حرارت از طریق تابش گرفته شود با استفاده از سطح بازتاب دهنده ای که این انرژی را به فضای خالی بازتاب می دهد. این سطح به گونه ای ساخته شده است که چیزی حدود 97 درصد از انرژی را بازتاب داده و چیزی از آن را جذب نمی کند. به همین دلیل است که حتما باید یک سمت از این عایق با هوا در ارتباط باشد. پس شما نمی توانید از این عایق برای فضاهای داخلی مانند داخل ساختمان استفاده کنید. اما در فضا به دلیل تفاوت در شرایط جوی، ناسا تمایل به استفاده از عایق بازتاب دهنده برای لباس کاوش گران دارد.

اما در مناطقی که شرایط شرایط آب و هوایی گرم است، استفاده از عایق بازتاب دهنده خصوصا در سقف بسیار رایج است. اما در شرایط آب و هوایی سرد ما بیشترین هدررفت انرژی را از قسمت هایی مانند دیوارها، اتاق شیروانی و … داریم. به همین دلیل است که استفاده از عایق بازتاب دهنده نمی تواند کمکی به شرایط داخلی داشته باشد.

استفاده از عایق حرارتی بازتاب دهنده برای مناطق سردسیر و گرمسیر

دلیل این مسئله هم پایین بودن مقدار R-Value در این عایق است. شما اگر بخواهید به R-Value مورد نیاز برای دیوار و … با استفاده از عایق بازتاب دهنده برسید، باید چند لایه از این عایق را با ایجاد یک فاصله هوایی استفاده کیند که چندان مقرون به صرفه به نظر نمی رسد.

از طرف دیگر استفاده از این عایق احتمال مشکلات رطوبتی را افزایش داده و هزینه های شما را بالا می برد چرا که باید از یک عایق رطوبتی نیز استفاده کنید.

همراهان عزیز اگر در مورد استفاده از عایق بازتاب دهنده در منطلق سردسیر و گرمسیر سوالات بیشتری دارید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.