همان طور که می دانید یکی از مهمترین عایق هایی که برای هر ساختمانی با هر شرایط آب و هوایی باید استفاده شود، عایق حرارتی است. اگر شما برای عایق کاری کل ساختمان مانند دیوار، سقف و … به بازار مراجعه کنید، با انواع عایق حرارتی رو رو می شوید که برخی از آنها بسیار گران و برخی دیگر ارزان هستند. پس قطعا این سوال برای شما مطرح می شود که از کدام یک برای ساختمان خود باید استفاده کنید؟

یکی از پارامترهایی که هنگام خرید حتما باید به آن توجه داشته باشید مقدار R-Value عایق است. برای این که توانایی عایق در مقابل با انتقال حرارت را نشان دهند، از این پارامتر استفاده می کنند. پس هرچه که مقدار آن بالاتر باشد، شما می توانید عملکرد بهتری از عایق را انتظار داشته باشید. برخی مواقع به دلیل انتخاب نادرست، شما باید از چند لایه عایق حرارتی استفاده کنید، تا به آنچه که مد نظر دارید برسید.

کدام یک از عایق ها واقعا عایق حرارتی نیستند؟

پس مهم است که هنگام خرید و انتخاب عایق به این نکته توجه داشته باشید چرا که برخی از افراد تنها به دنبال قیمت کمتر هستند و به سراغ گزینه هایی می روند که واقعا عایق حرارتی نبوده ولی در دسته این نوع عایق ها قرار داده می شوند.

 

سقف سبز عایق حرارتی نیست!

به عنوان مثال، یکی از راهکارهایی که برای عایق کاری سقف پیشنهاد می شود، عایق کاری سبز نامیده می شود. در این روش شما می توانید سقف خانه خود را البته در صورت امکان، با انواع گیاهان سبز پوشش دهید. گیاه و خاک عایق حرارتی نیستند اما اگر شما بتوانید در شرایط آب و هوایی گرم از بلوک های سولار خورشیدی استفاده کنید، می توانید از این حرارت به نفع شرایط ساختمانی خود استفاده کنید. چرا که این بلوک ها توانایی تبدیل انرژی خورشیدی را به سایر انواع انرژی ها را داشته و در کم شدن هزینه های شما می توانند موثر باشند. هرچند که پیاده سازی این روش رد ابتدا هزینه بر است، اما در دراز مدت می تواند نتایج خوبی داشته باشد.

کدام یک از عایق ها واقعا عایق حرارتی نیستند؟

عایق انعکاسی عایق حرارتی نیست!

اگر در مقاله هایی که ایریک در زمینه عایق حرارتی برای شما عزیزا آماده کرده است، دقت کرده باشید، حتما متوجه شده اید که به عایقی حرارتی گفته می شود که توانایی جذ حرارت و عدم انتقال آن به محیط دیگر را داشته باشد. در مقابل به عایقی نیز انعکاسی گفته می شود که این حرارت را جذب نکرده و به منبع اصلی بازتاب کند. پس می توان گفت هدف اصلی از استفاده از عایق تابشی این است که سرعت انتقال حرارت را کم کنیم. پس بهترین جایی که شما می توانید از این نوع عایق استفاده کنید مکان هایی است که در معرض نور خورشید قرار داشته و شرایط برای بازتاب حرارت فراهم است.

پس شما می توانید از این عایق برای محیط های باز مانند بیرون کانتینر، دیوارهای بیرونی، سقف و … استفاده کنید.

پس توجه داشته باشید که نمی توانید برای داخل ساختمان از این دو روش به عنوان عایق حرارتی استفاده کنید. همراهان عزیز به شما توصیه می کنیم که اگر به دنبال انتخاب عایق مناسب هستید، از مشاوران ایریک برای انتخاب بهتر استفاده کنید.