عایق تابشی یکی از انواع عایق است که معمولا در اتاق زیرشیروانی خانه برای کاهش حرارت و همچنین کاهش هزینه های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. اصول کار این نوع عایق، بازتاب حرارت به جای جذب آن است. بنابراین استفاده از این عایق در شرایط آب و هوایی گرم به عنوان یک عایق حرارتی نسبی و ارزان قیمت می تواند گزینه خوبی باشد.

نحوه کار عایق تابشی :

گرما ترکیبی از هدایت، جابجایی و تابش از یک منطقه گرم به یک منطقه خنک است. جریان گرما با هدایت از یک محل گرمتر در یک ماده به یک محل سردتر، مانند قاشق قرار داده شده در یک فنجان قهوه داغ از طریق دسته آن به دست شما منتقل می شود. جابجایی گرما از طریق انتقال هنگامی که مایع یا گاز-به عنوان مثال هوا- گرم شود، تراکم آن کمتر شده و شروع به حرکت می کند. گرمای تابشی در یک خط مستقیم از هر سطحی حرکت می کند و هر چیز جامدی را گرم می کند چرا که جسم جامد انرژی آن را جذب می کند.

به همین دلیل است که از عایق های حرارتی برای کاهش این حرکت استفاده می شود. عایق تابشی و عایق های انعکاسی با هدف کاهش گرمای تابشی کار می کنند. برای اثربخشی بهتر این نوع عایق، سطح بازتابنده باید در یک فضای هوایی قرار داشته باشد. از طرف دیگر جمع شدن گرد و غبار و سیاه شدن سطح آن به مرور زمان موجب کاهش کارکرد این نوع عایق می شود چرا که عاملی بازدارنده برای بازتاب حرارت هستند.

عایق تابشی چگونه کار می کند؟

هنگامی که خورشید به یک سطح می تبد، عمده انرژی که باعث گرم شدن این سطح می شود، همان انتقال حرارت به روش تابشی است. بسیاری از این گرمای انتقال داده شده از طریق مصالح بام و سقف به سمت اتاق زیر شیروانی حرکت می کنند. سپس مواد داغ شده سقف انرژی گرمای حاصل را بر روی سطوح خنک اتاق زیرشیروانی ، از جمله کانال های هوایی و کف اتاق زیر شیروانی، منتشر می کند. عایق تابشی انتقال حرارت تابشی از سقف به سطوح دیگر اتاق زیر شیروانی را کاهش می دهد.

مانع تابشی بهتر است وقتی که عمود بر انرژی انرژی تابشی است که آن را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، بیشتر تفاوت دما بین دو طرف مواد مانع تابشی، بیشتر مزایای مانع تابشی می تواند ارائه دهد.

به همین دلیل است که عایق تابشی شفاف در آب و هوای گرم موثر تر از آب و هوای سرد است بنابراین به طور کلی هرچه که اختلاف دمای داخل و بیرون محل نصب این عایق بیشتر باشد، می توان عملکرد بهتری از این عایق انتظار داشت. البته می توان از این عایق برای شرایط آب و هوایی سرد نیز استفاده کرد با این تفاوت که نیاز به استفاده از لایه های بیشتری از عایق است. برخی مطالعات نشان می دهد که عایق تابشی می تواند در شرایط آب و هوای گرم و آفتابی، هزینه های سیستم خنک کننده را بین 5٪ تا 10٪ کاهش دهند.

عایق تابشی چگونه کار می کند؟

معرفی انواع عایق تابشی :

این نوع عایق بیشتر به عنوان یک روکش حرارتی استفاده می شود که ماده اصلی و پایه آن فویل آلومینیومی است. البته برای افزایش انعطاف و کارآیی به این عایق از مواد دیگری مانند مقوا، پلاستیک و … با درصد کمتری استفاه می شود.

آیا شما تجربه استفاده از عایق حرارتی را داشته اید؟ تا چه حد توانسته اند موجب کاهش هزینه های شما شوند؟به نظر شما استفاده از آنها برای کدام سطوح موثر تر است؟