در مقاله های مختلفی که در زمینه عایق کاری ساختمان برای شما عزیزان آماده کردیم، بیان کردیم که هر کدام از قسمت های مختلف خانه مانند پارکینگ، در، دیوار، سقف، استخر و … در هر شرایط آب و هوایی که باشید، باید توسط یکی از انواع عایق حرارتی عایق شوند. اما یکی دیگر از قسمت هایی که عایق کاری آن از اهمیت زیادی برخوردار است، عایق کاری لوله آب ساختمان است. این لوله ها اگر به صورت مستقیم در معرض هوای سرد باشند و یا در مجاورت یکی از دیوارهای سرد قرار داشته باشند، به احتمال زیاد دچار شکستگی می شوند و به احتمال زیاد آب خانه شما را می برد و قطعا این یکی از آخرین چیزهایی است که شما می خواهید!

چرا باید عایق کاری لوله آب انجام شود؟

عایق کاری لوله آب می تواند با جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایی، باعث شود که میزان انرژی مصرفی و همچنین هزینه ای که برای گرم نگهداشتن آب می کنید، به مقدار زیادی کاهش یابد، چرا که هدف اصلی استفاده از عایق و انجام عایق کاری این است که راه انتقال حرارت بسته شود.

اهمیت عایق کاری لوله آب در چیست؟

عایق کاری لوله گرم از هدررفت حرارت جلوگیری می کند، و عایق کاری لوله سرد نیز به دلیل وجود رطوبت، موجب کاهش میزان رطوبت و تبخیر آب در زمستان می شود. اگر در مورد عایق عایق رطوبتی نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از مقالات زیر استفاده کنید :

کدام لوله آب را باید عایق کاری کرد؟

جواب این سوال به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. به طور کلی بسته به این که شما قصد دارید کدام یک از لوله های آب را عایق کاری، کجا هستند، چه آبی از آن ها گذر می کند و … انتخاب نوع عایق می تواند متفاوت باشد. اگر هدف اصلی شما این است که از یخ زدن لوله ها جلوگیری کنید، پس مهمترین لوله هایی که باید برای آنها به فکر عایق باشید، عبارت هستند از :

لوله هایی که در دیوارهای بیرونی، گاراژ های بدون سیستم حرارتی، فضاهای خالی و خزنده در خانه و زیر زمین قرار داده شده اند.

اهمیت عایق کاری لوله آب در چیست؟

اما در رابطه با لوله های گرم باید گفت هرکجا که به آنها دسترسی دارید، باید آنها را عایق کاری کنید تا از هدر رفت انرژی گرمایی به صورت تابشی جلوگیری نمایید. البته استفاده از عایق های بازتاب دهنده و تابشی می توانند گزینه های خوبی باشند.

اگر هدف شما حفظ رطوبت موجود در لوله آب است، پس عایق کاری لوله های سرد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

آیا شما عایق کاری لوله آب ساختمان خود را انجام داده اید؟ از نتیجه و تاثیر آن رضایت داشته اید؟