در مقاله قبلی سه موادی که برای تولید عایق حرارتی استفاده می شوند را توضیح دادیم. در این مقاله چهار مورد دیگر از موادی که برای تولید عایق حرارتی استفاده می شود را ذکر خواهیم کرد. با عایق آیریک همراه باشید.

برای تولید عایق حرارتی از چه موادی استفاده می شود؟

4 – پلی اورتان فوم

پلی اورتان، اگر چه به طور معمول برای تولید عایق حرارتی استفاده نمی شود، اما به گفته کارشناسان، اگر هر ماده دیگری در دسترس نباشد، گزینه ای بسیار موثر است.پلی اورتان از عامل بولینگ استفاده می کند که گاز کلروفلوئورو کربن است. با انجام این کار، پلی اورتان قادر به کاهش آسیب به لایه اوزون است. علاوه بر این، وزن آنها بسیار کمتر است، چرا که فقط حدود 2 پوند در هر 3 اینچ ورق عایق پلی اورتان در یک ساختمان وزن دارد. همچنین دارای مقدار بسیار بالا R است، یعنی تا 6.3 اینچ ضخامت عایق می باشد.

به عنوان وزن، کف پلی اورتان بسیار سبک است، زیرا تراکم آنها نیز بسیار کم است. با توجه به این ویژگی، از عایق پلی اورتان می توان در مناطقی که عایق وجود ندارد، اسپری کرد. علاوه بر این مزیت، یکی دیگر از مزایای استفاده از پلی اورتان به عنوان عایق حرارتی، این است که این عایق ها در برابر آتش درست مثل مواد عایق حرارتی سلولز مقاوم هستند.

5 – پلی استایرن

پلی استایرن، اگر چه ساخته شده برای عایق گرما است، اما همچنین قادر به مقاومت در برابر صدا نیز می باشد. این پوشش از عایق، سطح بسیار صافی را فراهم می کند که در مورد انواع دیگر مواد عایق حرارتی امکان پذیر نیست. این عایق اساسا ساخته شده با موادی است که همچنین ضد آب هستند. این مواد عایق حرارتی عمدتا از دو نوع اصلی که عبارتند از EPS و XEPS تشکیل شده اند. هر دوی این موارد به ترتیب برای عایق حرارتی پلی استایرن گسترش یافته و اکسترود شده اند. شکل اکسترود شده از پلی استایرن نیز به عنوان پلی استایرن شناخته شده است. تفاوت بین آنها هزینه و عملکرد آنهاست. شکل گسترش یافته دارای مقدار R 4 و فرم اکسترود شده از عایق حرارتی پلی استایرن 5.5 است.

به طور معمول هنگام نصب، مواد پلی استایرن برش داده شده و به بلوک های ایده آل برای استفاده به عنوان عایق دیوار استفاده می شود. پلی استایرن بسیار قابل احتراق است، بنابراین برای ایجاد مقاومت در برابر آتش در آن از پوشش شیمیایی به نام Hexabromocyclododecane (HBCD) استفاده می شود. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که پوشش HBCD برای سلامتی مضر است و خطرات زیست محیطی زیادی را ایجاد می کند.

عایق حرارتی

6 – Airgel

مواد ذکر شده در بیشترین مصالح عایق حرارتی برای خانه ها و ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق از گزینه های رایجی است که متخصصان برای دهه ها از آن استفاده می کنند. اما اخیرا، بسیاری از مواد جدید عایق حرارتی در بازار ارائه شده است.

airgel اختراع بسیار نوآورانه ای است که در مورد عایق حرارتی استفاده می شود. گفته شده است که این ماده برای کاشی های عایق حرارتی استفاده می شود. قابلیت کاشی این است که مقاوم در برابر درجه حرارت تا 2000 درجه فارنهایت را دارد. عایق های airgel با چنین قابلیت های عالی، در حال حاضر بسیار مقرون به صرفه هستند و به راحتی در بازار موجود می باشند.

7 – Pyrogel XT

Pyrogel نوآوری دیگری در عصر حاضر است. این عایق در حال حاضر به عنوان موثرترین عایق برای مواد تولید عایق در صنایع محسوب می شود. به گفته کارشناسان، Pyrogel XT نیاز به 50٪ تا 80٪ ضخامت کمتری نسبت به مواد دیگر برای تولید عایق حرارتی دارد. با توجه به ویژگی های شگفت انگیز این عایق از مقاومت در برابر گرما گرفته تا ظریف بودن آن، فقط میتوان گفت که کمی گران تر از سایر مواد تولید عایق حرارتی هستند. علاوه بر این، استفاده از آنها بسیار خاص است، به این معنی که آنها نمیتوانند برای همه نوع عایق ساختمان استفاده شوند.

راهنمای انتخاب بهترین مواد برای تولید عایق حرارتی

در حال حاضر، در بازار، چندین گزینه مواد برای تولید عایق حرارتی پیدا خواهید کرد. انتخاب آسان نیست! شما باید بسیار تحقیق کنید و بهترین آن ها را برای  رسیدن به هدف تان خریداری است.

در ادامه چند مورد را برای کمک به انتخاب تان جمع آوری کرده ایم:

• گرچه airgel گران است، اما بهتر است اولویت اول تان باشد چرا که این عایق بهترین نوع مواد عایق حرارتی است.
• فایبر گلاس یک گزینه خوب است، اما نیاز به یک تیم متخصص برای نصب آن است.
• پشم معدنی یک گزینه عالی است، اما اگر شما در یک مکان بسیار گرم زندگی می کنید، در نظر داشته باشید که از نظر مقاومت در برابر آتش مناسب نیست.
• سلولز مقاوم به آتش و ارزان است، اما نصب آن سخت است. بنابراین، قبل از انتخاب نهایی، با تیم نصب مشورت کنید.