آیا می دانید به کار بردن عایق سقف برای هر خانه ای جز الزامات است و انتخاب یک عایق سقف مناسب امری بسیار مهم است. در حقیقت برای یک مالک، خانه ی او  بزرگ ترین سرمایه و دارایی اش محسوب می شود. به این دلیل است که در بسیاری از مناطق، عایق کاری ساختمان جز قوانین ساخت و ساز است و حتما می بایست در هنگام ساخت، این مورد نیز لحاظ شود. بنابراین سوالی که در این جا وجود دارد این است که چگونه می توان عایقی مناسب برای خانه ی خود انتخاب کرد؟ بهترین عایق سقف برای منزل ما کدام است؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا خوب است با انواع عایق آشنا شوید.

معرفی انواع عایق سقف

عایق حرارتی : عایق حرارتی نوعی عایق است که برای استفاده در سقف بیمارستان ها، مدارس و…به کار می رود. توجه کنید که بهترین عایق حرارتی، عایقی است که از فرمالدهاید در تولید آن ها استفاده نشده باشد. چرا که این ماده سرطان زا است و نباید در تولید عایق ها از آن ها استفاده شود.

عایق پلی استر : عایق پلی استر با استفاده از بطری های پلاستیکی بازیافتی تولید می شوند. متاسفانه این نوع عایق به عنوان مواد قابل احتراق شناسایی شده اند، بنابراین عایق پلی استر برای استفاده در بیمارستان ها و فروشگاه های زنجیره ای قابل استفاده نیستند. اما برای سقف منزل قابل استفاده می باشد.

عایق سلولز : عایق های سلولزی مواد جدیدی هستند که به یازار عرضه شده اند. این نوع عایق با استفاده از روزنامه های بازیافتی با تمام جوهرهایی که در آن به کار رفت است تولید می شود. به دلیل گرد و غبار و دودی که به سقف وارد می کنند، متاسفانه این نوع عایق می تواند محل خوبی برای لانه سازی موش ها باشد. عایق سلولزی نیز به علت اینکه جز مواد قابل احتراق شناسایی شده است، در مدارس، بیمارستان ها و فروشگاه های زنجیره ای قابل استفاده نیست.از جمله معایب عایق سلولزی این است که به شدت قابلیت جذب آب دارد و چنانچه در سقف، لوله ای نشت کند، می تواند منجر به سقوط عایق بشود که این بسیار خطرناک است.

عایق پشم شیشه : این نوع عایق برای استفاده در سقف مناسب نیست چرا که با وزش باد، به مرور زمان، عایق از محل اصلی خود حرکت خواهد کرد.

بهترین عایق سقف

چگونه به درستی بهترین عایق سقف را انتخاب کنیم؟

بنابراین به منظور عایق کاری صحیح سقف منزل خود، سه فاکتور اصلی را باید در نظر بگیرید که در ادامه آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

فاکتورهایی که برای انتخاب عایق سقف باید در نظر گیرید

نکته ی اول : در هنگام انتخاب عایق مناسب برای سقف، به میزان درجه ی احتراق آن توجه کنید. عایقی که جز مواد قابل احتراق شناخته شود برای استفاده در سقف منزل مناسب نیست.

نکته ی دوم : به این مسئله توجه کنید که حتما کلیه ی سیم ها در بالای عایق سقف قرار گیرد. این مورد به منظور رعایت جوانب احتیاط کار، مسئله ی بسیارمهمی است.

نکته ی سوم : کلیه ی چراغ هایی که در ناحیه ی پائین سقف و عایق سقف قرار می گیرد، باید یک سوراخ تنفسی داشته باشد. چرا که حرارت تولید شده توسط نور چراغ می تواند باعث آب شدن مخروط ها و ریختن آن ها بر روی سیم ها شود.

نکته ی چهارم : اگر در حال حاضر عایق سقف نصب کرده اید، و آن را از جنسی انتخاب کرده اید که آب را به خود جذب می کند، حتما از سلامت لوله ها و عدم نشتی در نزدیکی عایق سقف اطمینان حاصل کنید. همان طور که گفته شد، جذب شدن آب توسط عایق ها می تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

نکته ی پنجم : عایق های رولی با وزش باد جا به جا نمی شوند و می توان از آن ها برای سقف استفاده کرد.

نکته ی ششم : حتما در انتخاب عایق مناسب به طول عمر آن توجه داشته باشید. میزان ماندگاری عایق های یک فاکتور مهم در هنگام انتخاب است.

دوستان همراه، حال که با نکات گفته شده در مورد انتخاب عایق سقف آشنا شدید، بسیار اگاهانه تر می توانید به انتخاب بپردازید. در این صورت با استفاده از یک عایق مناسب در سقف منزل خود، از یک سو هیچ خسارتی متوجه شما نخواهد شد و از سوی دیگر، در هزینه ها و انرژی صرفه جویی خواهد شد مانع هدر رفت انرژی گرمایی خواهید شد.