سالیان سال است که انسان انرژی خورشیدی را برای تولید گرما استفاده می کند. به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی انسان آموخت که چگونه می تواند از دیگر منابع انرژی تجدید نشدنی نظیر گاز، نفت و زغال سنگ هم بهره ببرد که این باعث انقلاب صنعتی بزرگی شد و به پیشرفت صنعت انرژی خورشیدی سرعت بخشید. با گذشت زمان استفاده از سوخت های فسیلی به ذهن بشر خطور کرد و نتیجه ای که حاصل شد این بود که دانشمندان و مهندسان تکنولوژی جدید اختراع کنند برای مهار انرزی خورشیدی به گونه ای که بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند. به منظور آشنایی هر چه بیشتر شما با انرژی خورشید و آگاهی از مزایای آن این تصمیم گرفتیم تا در این مقاله نکاتی را برای شما ذکر کنیم تا بدانید این منبع انرژی حیات بخش چگونه به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه شوید.

SOLAR-ENERGY3

انرژی خورشیدی چیست؟

قبل از اینکه به بیان مزایای انرژی خورشیدی و کاربردهای آن بپردازیم، بهتر است به بررسی این موضوع بپردازیم که اصلا انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشیدی که به عنوان توان خورشیدی نیز شناخته می شود عبارتست از انرژی حاصل از کاربرد تکنولوژی برای مهار تشعشات نور خورشید و تبدیل آن ها به جریان مستقیم (DC) و جریان متناوب (AC)  الکتریسیته جهت استفاده در مصارف خانگی و صنعتی.

آیا می دانید که تنها 9 دقیقه طول می کشد تا اشعه های خورشید به زمین برسد؟ و آیا می دانید انرژی خورشیدی باعث می شود که پرتوهای نور خورشید مسیر 93 میلیون مایلی را دراین مدت زمان کم بپیماید و به زمین برسد. سوالی که در این جا برای ما پیش می آید این است که به راستی این انرژی از کجا نشات می گیرد؟

همانطور که می دانید خورشید یک ستاره است که یک منبع بزرگ از گاز هلیوم و هیدروژن می باشد. این گازها در مرکز خورشید توسط فرایندی به نام فیوژن به پرتوهای نوری تبدیل می شوند. سطح خورشید دارای درجه ی حرارت بسیار بالایی است که باعث می شود که اتم های هیدروژن را به جداسازی کرده و به ایزوتوپ های هیدروژن تبدیل می کند. وقتی چهار ایزوتوپ با یکدیگر ترکیب می شود، یک اتم هلیوم ایجاد می کند. در خلال این فرایند برخی از فاکتورها از بین می رود و باعث آزاد سازی انرژی می شود.

تاریخچه ی مختصری از انرژی خورشیدی

  • یکی از مهم ترین دستاوردهای بشر این بود که توانست کشف کند که سلنیوم هنگامی که در مقابل انرژی خورشید قرار می گیرد، می تواند برق تولید کند. اما میزان برق تولیدی از این روش چندان کارایی نداشت و از توان کافی برخوردار نبود.
  • در اواسط قرن بیستم بود که سلول های سلکونی خورشیدی را ساختند که جریانی از الکتریسیته تولید می کرد که می توانست اشیا کوچک را به حرکت در آورد و کم کم مهار انرزی خورشید و کشفیات بشر به جایی رسید که زندگی انسان را متحول کرد.

امروزه مزایای انرژی خورشید باعث شده است که بتوان از آن در زمینه های محتلف استفاده کرد. ابتدایی ترین کاربرد آن گرم کردن آب برای مصارف خانگی و صنعتی به منظور صرفه جویی در مصرف انرزی می باشد. از انرژی خورشیدی می توان برای تولید الکتریسیته در خانه استفاده کرد. در برخی از کشورها از برای صرفه جویی کلی در مصرف انواع انرژی برای تولید سایر انرژی های مصرفی از انرژی خورشیدی استفاده می کنند به این ترتیب در میزان هزینه ها نیز صرفه جویی خواهد شد.

SOLAR-ENERGY2

تولید پنل های خورشیدی

از سال 1975 قیمت سلول های خورشید به ازای هر وات به شدت کاهش یافت و نتیجه این شد که نصب پنل های خورشیدی در سراسر دنیا در خانه ها افزایش یافت . به این ترتیب افراد در سراسر جهان توانستند از مزایای انرژی خورشیدی بهره مند شوند و در نعایت استفاده از انرژی خورشیدی باعث شد تا مصرف سایر منابع انرژی غیر قابل تجدید، مانند نفت، زغال سنگ و گاز کاهش یابد. این امر همچنین به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، که از عوامل به وجود آمدن گرمای جهانی، خشکسالی و اثرات نامطلوب در وضعیت آب و هوایی مانند طوفان است، کمک می کند.

مزایای انرژی خورشیدی که در حال حاضر از آن ها بهره مند هستیم، حاصل تلاش و مشقت فراوان نیروهای متخصصی می باشد که با زحمات خود توانسته اند منبع انرژی خورشیدی را به یکی از بزرگ ترین و مقرون به صرفه ترین منابع انرزی تبدیل کنند.

همراهان گرامی از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما ممنون و سپاسگزاریم. در مقالات بعدی به ذکر ادامه ی مطالب در زمینه ی انرژی خورشیدی خواهیم پرداخت. به منظور ارتقا سطح دانش خود در این زمینه ما را در قسمت های بعدی این مقاله نیز دنبال کنید.