در مقالات قبلی مطالبی را در مورد انرژی خورشیدی برای شما بیان کردیم و در مورد مزایای استفاده از انرژی خورشیدی، نکاتی را گفتیم. همچنین پنل های خورشیدی را معرفی کردیم و نقش آن را در بهینه سازی مصرف انرژی بیان کردیم. در این مقاله نیز قصد داریم به ادامه ی بحث در مورد پنل های خورشیدی بپردازیم و  پنل های خورشید فتوولتائیک را برای شما معرفی کنیم. لطفا در این مقاله نیز با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

پنل خورشیدی فتوولتائیک چیست؟

به گروهی از سلول های خورشیدی که از سیلیکون تشکیل شده اند و دارای یک لایه ی مثبت و یک لایه ی منفی می باشد که توسط هادی ها به یکدیگر متصل شده اند، پنل خورشیدی فتوولتائیک می گویند. چندین سلول خورشیدی به یک پنل خورشیدی متصل می شوند و به این ترتیب می توانند تشعشعات خورشیدی را به جریان مستقیم تبدیل کنند. این قدرت برای شارژ باتری ها یا تغذیه ی مبدل های میکرو استفاده می شود، که برای مصارف خانگی، جریان DC را به AC تبدیل می کنند.

پنل خورشیدی فتوولتائیک

انواع سلول های خورشیدی فتوولتائیک

سلول های خورشیدی فتوولتائیک سه نوع هستند و عبارتند از :

 1. سلول های خورشیدی سیلیکون پلی کریستال
 2. سلولهای سیلیکونی تک سلولی
 3. سلول های خورشیدی با فیلم نازک

که در ادامه به اختصار نکاتی را در مورد هر کدام از آن ها برای شما بیان خواهیم کرد.

 • سلول های خورشیدی سیلیکون پلی کریستال

سلولهای خورشیدی سیلیکون پلی کریستالی به عنوان سلول های خورشیدی سیلیکون چند کریستالی نیز شناخته می شوند که در سال 1981 در بليیک ارائه شده اند. این نوع سلول خورشیدی از سیلیکون خام ساخته شده است که ذوب شده و به ورقه های مربعی شکل فرم داده شده است. استفاده از این نوع سلول خورشدی بسیار مقرون به صرفه تر است چرا که سیلیکون خام در طول تولید آن به مرور حذف شده است. بر خلاف سلول های خورشیدی سیلیکون تک کریستالی، پلی کریستالین کارایی کمتری دارد. اما به دلیل صرفه جویی در هزینه ها هنوز هم از آن استفاده می شود.

 • سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی

سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی از سیلیکون سبک و استوانه ای شکل تشکیل شده است. سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی دارای سطح کارایی بالاتری نسبت به  سلول های خورشیدی سیلیکون پلی کریستالی برخوردار است چرا که در هر واحد از آن، سلول های کمتر برای تولید برق مورد نیاز است و عملکرد بهتری نیز دارد همچنین دارای هزینه ی کمتری می باشد.

مزایای استفاده از سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی

در این بخش از مقاله برخی از مهم ترین مزایای استفاده از سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی را برای شما بیان خواهیم کرد.

 1. این نوع سلولهای خورشیدی دارای بالاترین میزان کارایی یعنی حدود 20% می باشد چرا که در آن از سیلیکون با کیفیت استفاده می شود
 2. عمری طولانی در 25 سال حدود دارند.
 3. در شرایط کم نور، بهتر از سلول خورشیدی سیلیکون پلی کریستالی عمل می کند.
 4. دارای فضایی کارآمد هستند که به این معنا که برای نصب نیاز به کمترین مقدار فضا دارند.

نکته ای که می توان به عنوان عیب این نوع سلول های خورشید بیان کرد این است که سلول های خورشیدی سیلیکون تک سلولی دارای هزینه ی بیشتری نسبت به چند سلولی می باشد.

پنل خورشیدی فتوولتائیک

 • سلول های خورشیدی فیلم نازک

این نوع سلول های خوشیدی به علت طراحی باریک و خاصیت نیمه رسانایی کارآمدشان شناخته شده هستند. سلول های خورشیدی فیلم نازک ، سبک ترین سلول های فتوولتائیک هستند که قادر به جذب بیشتر تابش خورشیدی از یک پانل خورشیدی سیلیکونی استاندارد هستند. سلول های خورشیدی فیلم نازک با استفاده از یکی از تکنولوژی های زیر ساخته می شوند:

 • کادمیوم تلورید، که حاوی مقادیر قابل توجهی از کادمیوم است که 50 درصد از سلول خورشیدی نازک را تشکیل می دهد. این امر به کاهش هزینه ی بهره وری سلول های خورشیدی کمک کرده است.
 • سیلیکون آمورف، به عنوان دومین گزینه ی پرطرفدار از سلول های خورشیدی نازک می باشد، که به عنوان بهترین گزینه نسبت به همتای آن، کادمیوم تلورید محسوب می شود و دارای سطح بالایی از کادمیم است
 • گالیوم ایندیم سلنید مس، تکنولوژی دیگری برای ساخت سلول خورشیدی فیلم نازک است که نتایج آزمایشات مختلف نشان داده است که میزان کارایی آن تا 22.3 درصد رسیده است. تولید این سلولهای خورشیدی در سال 2011 در آلمان آغاز شده است.

مزایای استفاده از سلول های خورشیدی فیلم های نازک 

 • سلول های خورشیدی فیلم نازک ظاهرd جذاب دارند.
 • انعطاف پذیر هستند.
 • درجه حرارت بالا تأثیر کمتری بر عملکرد این سلول های خورشیدی دارد.
 • نیاز به استفاده از فضای کمتری دارد

معایب سلول های خورشیدی فیلم های نازک 

 • هزینه ی تجهیزات آن نسبت به دیگر سلول های خورشیدی بیشتر است
 • دارای عمر کمتری نسبت به سایر سلول های خورشیدی می باشد

همراهان همیشگی، از این که تا پایان این مقاله با ما بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم. در مقالات آتی مطالب بیشتری را در مورد انرژی خورشید، سلول های خورشید و…برای شما بیان خواهیم کرد. امید است مطالب ارائه شده برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد. در صورتی که سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و یا با مشکلی مواجه شده اید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.