در مقالات قبلی شما را با انرژی خورشیدی آشنا کردیم و گفتیم که استفاده از تشعشات خورشیدی در تولید انرژی  می تواند چه مزایایی در بهینه سازی سوخت های غیر قابل بازگشت و کاهش هزینه ها داشته باشد. همچنین شما را با پنل خورشیدی فتوولتائیک اشنا کردیم و انواع آن را همراه با مزایا و معایت هر کدام ذکر کردیم. در این مقاله نیز با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه شوید تا شما را با انواع آبگرمکن خورشیدی آشنا نمائیم.

آبگرمکن خورشیدی چیست؟

آبگرمکن خورشیدی ، عبارتست از سیستمی که برای گرم کردن آب با استفاده از جذب انرژی خورشیدی، از یک کلکتور، انرژی خورشیدی استفاده شده است. یک آبگرمکن خورشیدی دارای اجزای خاصی است که در ادامه این اجزا را برای شما نام خواهیم بود.

اجزای تشکیل دهنده ی سیستم گرمایشی خورشیدی آب عبارتد از :

  •   کالکتور پشت بام
  •   مخزن ذخیره
  • مبدل حرارتی و لوله های عایق
  • کنترلر های الکترونیکی

سیستم گرمایش خورشیدی آب

به طورکلی این سیستم از طریق یک کلکتور خورشیدی، نور خورشید را  می گیرد و از طریق آن آب را گرم می کند، سپس این آب گرم شده در مخزن برای مصرف در بخش های مختلف منزل مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی انواع سیستم آبگرمکنخورشیدی فعال

سیستم ابگرمکن خورشیدی فعال دو نوع می باشد :

  1. سیستم آبگرمکن خورشیدی با چرخش مستقیم
  2. سیستم آبگرمکن خورشیدی با چرخش غیر مستقیم

آبگرمکن خورشیدی با چرخش مستقیم

این نوع سیستم گرمایشی از یک صفحه ی کالکتور صاف تشکیل شده است که دارای یک شیر تخلیه، دریچه ی هوا، سنسور، مخزن آب گرم با ورودی آب گرم و خروجی آب سرد می باشد. یک شیر مخلوط نیز بین لوله آب گرم و لوله آب سرد قرار دارد که اب گرم را با آب سرد مخلوط کرده تا دمای آب را تقریبا ولرم کند تا قابل استفاده برای مصارف خانگی شود.

آبگرمکن خورشیدی با چرخش مستقیم چگونه کار می کند؟

در این سیستم معمولا آب از مخزن ذخیره آب از بالا به سمت کلکتور انرژی خورشیدی پمپاژ می شود، جایی که آب گرم شده و مجددا به مخزن بر می گردد. نام این سیستم از نوع شیر تخلیه ی مستقیم آن گرفته شده است که به جریان الکتریسیته متصل است و سیستم را از انجماد و سکون محافظت می کند.

در طول روز که خورشید در حال تابش است، شیر تخلیه، فعال است و پمپی که باعث چرخش آب از مخزن به داخل کلکتور نور خورشید می شود، از طریق آن فعال می شود. هنگامی که درجه حرارت خارج زیر 32 درجه فارنهایت باشد و تابش نور خورشید شدید نباشد، سنسور به کالکتور علامت می دهد که در مسیر برگشت، شیر تخلیه را غیر فعال کند. در این صورت سیستم دچار افت فشار می شود و آب به مخزن باز می گردد. دوباره وقتی دما افزایش می یابد، شیر تخلیه دوباره فعال می شود و فرایند گرم شدن آب از نو آغاز می شود.

سیستم گرمایش خورشیدی آب

آبگرمکن خورشیدی با چرخش غیر مستقیم

این نوع سیستم گرمایشی بیشتر در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی بسیار سر قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد. مانند آبگرمکن خورشیدی با چرخش مستقیم، این نوع سیستم گرمایشی نیز از کلکتور نور خورشید، و شیر تعدیل کننده ی فشار استفاده می کند. همچنین دارای مخزن آب، کنترلر، پمپ آب و ….می باشد.

آبگرمکن خورشیدی با چرخش غیر مستقیم چگونه کار می کند؟

عملکرد آن درست مانند سیستم آب خورشیدی تخلیه از عقب می باشد. نحوه ی عملکرد آن به این صورت است که به منظور اجتناب از یخ زدگی لوله، کالکتور خورشیدی تخلیه می شود. در این سیستم  درست مانند یک سیستم چرخشی بسته،یک مایع حرارتی مانند گلیکل، را در کالکتور خورشیدی گرم می کنند که به داخل مبدل گرما پمپاژ می شود و گرمای مایع حرارتی را به آب منتقل کند و به این ترتیب باعث گرم شدن آب می شود.

از اینکه در این مقاله نیز همراه ما بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. چنانچه شما نیز تمایل دارید تا در مصرف بهینه ی سوخت و انرژی سهمی داشته باشید، با ما در تماس باشید تا شما را با انواع عایق ها و کلیه ی ملزومات بهینه سازی مصرف انرژی آشنا کنیم.