در مقالات قبلی شما را با انرژی خورشیدی آشنا کردیم و گفتیم که پنل های خورشیدی چگونه کار می کنند. همچنین گفتیم که آبگرمکن های خورشیدی چگونه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. پیش تر نیز انواع سیستم های چرخش آب را معرفی کردیم و در این مقاله نیز با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه باشید تا شما را با مزایا و معایب سیستم های چرخش آب فعال آشنا نمائیم.

آشنایی با مزایا و معایب سیستم های چرخش آب خورشیدی فعال

مزایای آبگرمکن های خورشیدی فعال

این سیستم فاقد هرگونه روزنه هوا، شیرهای تنظیم و گازهای فشار می باشد. در نتیجه هیچ مانعی برای عملکرد اصلی  سیستم وجود نخواهد داشت. این سیستم به کاربرد لوله کشی و عایق بندی نیاز دارد. به طور کلی سیستم تخلیه آن بسیار ساده می باشد و نیز در مقایسه با دیگر راه ها، سیستم گرمایش آب خورشیدی به کمترین میزان تاسیسات نیاز دارد.

solar-system1

 خطر فشار بالا، ترکیدن لوله ها، فشار بالای آبجوش در این سیستم به حداقل رسیده است زیرا این سیستم در طول دوره زمستان معمولا در داخل ساختمان قرار می گیرد. سیستم تخلیه آب آن طوری مجهز شده است که به جای محلول ضد یخ در آن ها از آب مقطر استفاده می شود. در چنین سیستمی احتمال فرسودگی اجزا بسیار کم است همچنین آب مقطر قابلیت های بهتری در انتقال گرما دارد و بر اساس همین ویژگی عملکرد سیستم تقویت می شود. در این سیستم کالکتور خورشیدی از پتاسنیل بالایی در جمع آوری انرژی خورشیدی برخوردار می باشد. و بنابراین، به سرعت قادر است که آب سرد را به آب گرم تبدیل کند.

معایب سیستم های چرخش آب خورشیدی فعال

اجزا و بخش های سازنده ی سایر سیستم های خورشیدی، دارای هزینه ای بالغ بر 15 درصد بیشتر از کل هزینه ی دیگر سیستم های گرمایشی را به خود اختصاص می دهد. اتلاف گرمای قابل توجهی در این سیستم به چشم میخورد به خصوص زمانی که پمپ در طول شب، در حال کار کردن نباشد. به همین علت، نصب یک پمپ بزرگ ضروری می باشد. احتمال فرسودگی فلز که آب بر آن اثر می گذارد نیز وجود خواهد داشت.

دلیل اینکه چرا فرسودگی ممکن است اتفاق بیفتد به آب داغ موجود ارتباط دارد. سیستم طراحی در موقعیتی واقع شده که تمام آب را از کالکتور خورشیدی به داخل یک مخزن روانه می سازد که در این حالت پمپ از کار می افتد. بنابراین مطمئن باشید برای اینکه یک آبگرمکن خورشیدی فعال بتواند به طور کارآمد و موثر عمل کند، هر ساله تانک های ذخیره ی آب می بایست تمیز شوند که این عمل باعث رفع هرگونه مواد معدنی و گرد و خاک پنهان شده در آن می شود. همچنین از آنجا که ، آب سرد خانگی به داخل سیستم پمپاژ  می شود، لوله ها و پمپ ها نیز به تعمیر و تاسیسات نیاز دارند و به دلیل اینکه این لوله ها جز ابزارهای الکترومکانیکی محسوب می شوند در معرض آسیب قرار می گیرند. مخصوصا بخش های محرک که در مقابل فرسودگی و پارگی حساس می باشند.

آبگرمکن خورشیدی
پس توجه داشته باشید که هرگونه پوسیدگی باید در طول مدت زمان گفته شده تشخیص داده شود. اگر چه این مطلب در مورد سیستم های تخلیه صدق نمی کند چرا که حاوی آب مقطر است، اما زمانی که از محلول ضد یخ استفاده می شود، ممکن است در معرض فرسودگی و پوسیدگی قرار گیرد چنانچه لوله ها دچار زنگ زدگی شوند، آب آلوده خواهد شد و در این وضعیت در آب آشامیدنی رنگ زدگی ها دیده می شود که به هنگام آشامیدن آب وارد بدن شما می شود.

به طور کلی مطلب مهمی که شما باید بدانید این است که تاسیسات آبگرمکن های خورشیدی بسیار مهم و ضروری می باشد چرا که به افزایش طول عمر سیستم کمک میکند و این نکته قابل توجه نیز وجود دارد که سیستم گرمایش خورشیدی، می تواند بر کاهش گرمای جهانی تاثیرگذار باشد.

در این مقاله شما را با مزایا و معایب استفاده از سیستم های چرخش ای خورشیدی فعال آشنا کردیم. امید است مطالب ارائه شده، مفید و کاربردی بوده باشد و توانسته باشد رضایت شما گرامیان را به خود جلب کرده باشد. لطفا در صورتی که پس از مطالعه ی این مقاله با مشکل یا سوالی مواجه شدید، از طریق تماس تلفنی با شماره 09120614437 آن را با ما در میان بگذارید. همکاران ما در تیم نوآوران تجهیزات عایق آیریک آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.