پس از آن که مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق، گرما و…برای انسان مشخص شد، با پیشرفت تکنولوژی دامنه‌ی کاربردهای انرژی خورشیدی بسیار وسعت پیدا کرد، استفاده از پنل های خورشیدی نقش بسیار در صرفه جویی مصرف انرژی داشت و بعد از آن استفاده از سیستم ها گرمایشی آب توانست زندگی انسان ها را بسیار متحول نماید. در مقاله ی قبلی با سیستم گرمایشی خوشیدی آب آشنا شدید و گفتیم که دو نوع سیستم گرمایشی خورشید وجود دارد، نوع فعال و غیر فعال که شما را با نوع فعال آن آشنا کردیم. در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا مطالب مفیدی را در مورد سیستم آبگرمکن خورشیدی غیرفعال برای شما بیان خواهیم کرد.

سیستم آبگرمکن خورشیدی پسیو یا غیرفعال

این نوع سیستم گرمایشی خورشیدی، قدری ارزان تر از نوع فعال آن می باشد و البته کارآیی آن نیز کمتر است. اما هر دو دارای دوام یکسانی هستند. سیستم گرمایشی خورشیدی آب غیرفعال دو نوع می باشد:

  • سیستم های ذخیره کالکتور انتگرال : این نوع سیستم های پسیو، بیشتر در مناطقی مورد استفاده قرار می گیرند که دمای هوا آنچنان سرد نیست.
  • سیستم های ترموسیفون : این نوع سیستم ها از سیستم های انتگرال قدری گران قیمت تر می باشند.

در هر دو نوع سیستم گرمایشی پسیو یا غیر فعال دقیقا مانند سیستم گرمایشی اکتیو، از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب استفاده می شود. این سیستم گرمایشی نیز می تواند 85 تا 95 درصد از آب گرم خانگی را تامین کند و تا 50 درصد در بهینه سازی مصرف انرژی نقش دارد. در حقیقت این روش یک روش بی نظیر است که می تواند با استفاده از انرژی خورشیدی باعث کاهش هزینه ها شود. در این صورت دیگر شما نگران پرداخت هزینه های گزاف برای مصرف انرژی در مصارف خانگی نخواهید بود. همچنین هنگامی که به دلایل مختلف با قطعی برق مواجه می شوید، برای آب گرم مصرفی در خانه با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد. همچنین نسبت به سیستم های گرمایشی خورشیدی فعال، این سیستم گرمایشی، بسیار کاراتر می باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای سیستم آبگرمکن خورشیدی غیرفعال یا پسیو، اشاره خواهیم کرد.

سیستم گرمایشی خورشیدی آب

مزایای سیستم آبگرمکن خورشیدی غیرفعال یا پسیو

  • این سیستم دارای یک طراحی فوق العاده ساده می باشد و نصب آن بسیار آسان است.
  • از آنجا که سیستم با استفاده از یک فشار، آب سرد را به کالکتور و آب گرم را به خانه هدایت می کند، هیچگونه اثری از رسوب مواد معدنی در آن دیده نمی شود، بنابراین در مناطقی که آب آن سخت می باشد نیز قابل استفاده است.
  • همانطور که گفته شد در این سیستم هیچ پمپی وجود ندارد. بنابراین هیچ نگرانی برای تعویض هیچ یک از بخش های مربوط به حرکت آب در این سیستم وجود ندارد. همچنین در مناطق استوایی این سیستم نیازی به هیچ بخش کنترلی ندارد.
  • در صورت استفاده از سیستم های گرمایشی خورشیدی، هیچ نگرانی برای افزایش هزینه ی سوخت در آینده وجود نخواهد داشت.
  • بسیاری از محصولات ارائه شده با گارانتی 10 ساله در بازار عرضه می شوند.

آیا مایلید تا با معایب این سیستم گرمایشی خورشید نیز آشنا شوید؟ پس در ادامه نیز همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین معایب سیستم گرمایشی خورشید پسیو را برای شما بیان کنیم.

  • این سیستم از انعطاف پذیری کمی برخوردار است
  • در مناطقی که دوره ی سرد سال در آن بسیار طولانی می باشد استفاده از این سیستم اصلا مناسب نیست، چرا که در این صورت کلکتور خورشید در چنین آب و هوایی دچار یخ زدگی خواهد شد و خارج سازی اب از کلکتور در چنین مواقعی بسیار ضروری می باشد.
  • از آن جا که این سیستم های گرمایشی بر روی پشت بام نصب می شوند، پشت بام باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد.

دوستان و همراهان همیشگی ایریک، درصورتی که شما در زمینه ی استفاده از سیستم های گرمایشی خورشید دارای تجربیات مفید هستید، حتما از طریق کامنت ها، آن ها را بیان نمائید تا دیگران نیز از تجربیات مفید شما بهره مند شوند. در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره 09120614437 تماس حاصل فرمائید.