استفاد از انرژی خورشیدی در بسیار ی از جنبه های زندگی بشر بسیار مفید واقع شده است. متخصصین با اختراع انواع پنل های خورشیدی توانسته اند در مصرف سوخت و انرژی صرفه جویی فراوانی نمایند. در مقالات قبلی شما را با پنل خورشیدی فتوولتائیک، آبگرمکن های خورشیدی آشنا کردیم. در این مقاله نیز همراه گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک باشید تا شما را با انواع تکنولوژی خورشیدی آشنا نمائیم.

انواع تکنولوژی خورشیدی برای تولید برق

سیستم های موتور دیش خورشیدی

نوع اول : در این نوع سیستم ها از آینه هایی که روی یک سطح پارابولیک گسترده شده اند، تشکیل شده است. در این روش، انرژی خورشیدی در یک گیرنده واقع در نقطه کانونی سطح پارابولیک متمرکز می شود. بر خلاف سایر سیستم های انرژی خورشیدی غالب که با گرم کردن آب و تولید بخار، برق تولید می کنند، این نوع سیستم موتور دیش خورشیدی، از هیدروژن استفاده می کند. مایع معمولا تا 1200 درجه فارنهایت گرم می شود و در نهایت به یک موتور تزریق می شود. در نتیجه برق تولید می شود.

solar2

نوع دوم: این سیستم از یک برج مرکزی که به عنوان نقطه دریافت عمل می کند و تشکیل شده است به همراه یک سیستم کامپیوتری برای کنترل آینه ها. این سیستم می تواند نورخورشید را دنبال کند. آینه های تخت طراحی شده اند تا انرژی خورشیدی را به سمت بالای برج متمرکز کنند. سپس این انرژی برای گرم کردن مایع انتقال تا 1000 درجه فارنهایت تولید می شود که در نتیجه بخار تولید می کند.

نوع سوم : این نوع سیستم ها از آینه های پارابولیک تشکیل شده اند، و برای تمرکز انرژی خورشیدی بر روی یک لوله گیرنده مورد استفاده قرار می گیرند. لوله گیرنده در مرکز چارچوب کار میکند و داخل آن یک مایع انتقال حرارت وجود دارد که انرژی خورشیدی را جذب می کند و از طریق آینه ها جمع آوری می کند و در نهایت به دمای 750 درجه فارنهایت می رساند. مایع انتقال حرارت از درون مبدل حرارتی عبور می کند و آب را گرم می کند و بخار تولید میکند.

سیستم انرژی خورشیدی فرنلی خطی فشرده

بر خلاف سیستم پارابولیک، سیستم فرنلی از ردیف هایی از آیینه های تخت تشکیل شده است. سیستم انرژی خورشیدی فرنلی خطی فشرده، برای تجمع انرژی خورشیدی بر روی گیرنده ساخته شده است. گیرنده هایی که از لوله هایی تشکیل شده اند که آب از طریق آن ها پمپ می شود، در نتیجه این آب گرم می شود و در نهایت باعث تولید بخار با فشار بالا می شود این بخار، به یک توربین بخار هدایت می شود و در آن برق تولید می شود.

solar3

مزایا و معایب سیستم خورشیدی متمرکز

  • به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند و بنابراین باعث کاهش گرمای جهانی می شود.
  • می تواند جایگزین سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز و زغال سنگ و…شود.
  • باعث کمک به اشتغالزایی دائمی و بهبود اقتصاد محلی و ملی می شود.
  • خطرات مربوط به انرژی هسته ای در آن وجود ندارد.
  • در این روش،خطرات زیست محیطی مانند آلودگی آب و… وجود ندارد.

معایب سیستم خورشیدی متمرکز

  • تجمع انرژی خورشیدی برای بهره برداری از آن نیاز به یک منطقه بزرگی از زمین دارد.
  • ممکن است زندگی حیوانات در زیستگاهشان مختل می شود.
  • این سیستم ها نه تنها برای تولید بخار بلکه برای خنک کردن بخار به آب متکی هستند.

در این مقاله و مقالات قبلی سعی کردیم شما را با انرژی خورشیدی و سیستم های مربوط به آن ها آشنا نمائیم. امید است مطالب ارائه شده مورد رضایت شما قرار گرفته باشد. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. لطفا تجربیات مفید خود را در این زمینه از طریق کامنت ها در اختیار دیگر دوستان نیز قرار دهید.