با مطالعه ی مقاله ی انرژی خورشیدی، اکنون شما با این منبع ارزشمند انرژی و مزایا آن آشنا هستید. همچنین میدانید که با استفاده از آبگرمکن های خورشید تا چه حد می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و با مزایا و معایب سیستم های گرمایشی سولار نیز آشنا شدید. در این مقاله نیز با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا چند راه ساده برای صرفه جویی در مصرف برق را به شما آموزش دهیم.

چند راه ساده برای صرفه جویی در مصرف برق

به طور کلی الکتریسیته یا همان برق به طور جهانی دچار افزایش قیمت شده است. با وجود این افزایش قیمت و دلایل مهم تری که در کنار آن وجود دارد و ان هم افزایش گرمای جهانی و تغییر شرایط اب و هوایی جو کره زمین می باشد، بهترین راهکار این است که بتوانیم مصرف برق را در محل زندگی و محل کار خود تا جای ممکن کاهش دهیم. در ادامه به راه کارهای ساده ای اشاره خواهیم کرد که موجب صرفه جویی در مصرف برق می شود.

چراغ های LED نصب کنید

همانطور که می دانید بخش عظیمی از الکتریسیته صرف تولید نور و روشنایی در منازل می شود. به طور مثال در بیشتر خانه های مدرن امروزی تعداد زیادی لامپ وجود دارد که هر کدام از آنها حداقل 40 تا 50 وات انرژی مصرف می کند. در نتیجه یک خانه با حدود 30 لامپ، تقریبا 1200 وات انرژی مصرف می کند. آیا می دانید در مقایسه با لامپ های LED این مقدار مصرف انرژی به چیزی حدود 16.5 برابر کاهش می یابد؟

استفاده از لوازم خانگی که دارای ستاره انرژی می باشند

با استفاده از اینگونه وسایل، متوجه خواهید شد که میزان برق مصرفی شما به طرز چشم گیری کاهش پیدا خواهد کرد به طوری که شاهد کاهش 20 درصدی میزان هزینه ی قبض برق خود خواهید بود. به طور کلی دستگاه های مدرن امروزی بسیار کاراتر هستند و به کاهش گرمای جهانی نیز کمک بیشتری خواهند کرد.

آبگرمکن خود را خاموش کنید

در حقیقت آبگرمکن هایی که به برق متصل هستند، دزد انرژی الکتریسیته هستند . 30 تا 50 درصد برق منزل را مصرف می کند. بنابراین خوب است که در ساعاتی از روز که به ساعات اوج مصرف برق شناحته شده است، این آبگرمکن ها را خاموش کنید یا درجه ی آن را کم کنید.

استفاده از گرم کننده های سولار یا خورشیدی

بدون شک یکی از بهترین راه های صرفه جویی در مصرف الکتریسیته می باشد. در مقالات قبلی شما را با انرژی خورشیدی و مزایای آن آشنا کردیم.

بیشتر بخوانید:

صرفه جویی در مصرف برق

استفاده ی صحیح از یخچال و فریزر

آیا می دانید زمانی که شما درب یخچال یا فریزی را به سرعت پس از استفاده ببندید، تا چه حد می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید؟ زمانی که درب یخچال را باز می کنید هوای گرم با سرعت بسیار زیاد داخل آن می شود و بنابراین هر چه درب مدت زمان بیشتری باز بماند، هوای گرم بیشتری به داخل یخچال نفوذ می کند و انرژی بیشتری برای خنک کردن مجدد آن صرف می شود.

در پنجره های خود فیلم خورشیدی نصب کنید

20 درصد گرما از طریق پنجره ها به درون یا بیرون از خانه انتقال پیدا می کند. نصب فیلم های خورشید می تواند به کاهش این میزان انتقال گرما چه در فصل گرم و چه در فصل سرد سال کمک شایانی نماید.

در خانه پرده های سنگین وزن نصب کنید

این نوع پرده ها به خنک کردن خانه در فصل گرم و به گرم کردن خانه در فصل سرد بسیار کمک می کند. واضح است که در فصل تابستان می توانید پرده ها را کنار بزنید تا هوای خنک وارد خانه شود و یا اگر از سیستم های خنک کننده استفاده می کنید با استفاده از پرده های سنگین انرژی از طریق پنجره ها هدر نخواهد رفت. همچنین در فصل سرما پرده مانع از ورود هوای سرد به داخل منزل خواهد شد. به این ترتیب با انتخاب پرده ی مناسب برای منزل خود می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

استفاده از عایق سقف با کیفیت

در مقالات قبلی نقش عایق سقف در صرفه جویی در مصرف انرژی را بیان کردیم. در حقیقت استفاده از عایق سقف می تواند مزایای بسیاری به داشته باشد به خصوص در این دوره از زمان که استفاده از عایق سقف جز ضروریات و الزامات ساختمان سازی قرار داده شده است. آمار به دست آمده نشان داده است که حدود 35 درصد از انرژی خانه از طریق سقف منزل به هدر می رود. استفاده از عایق در سقف منزل می تواند به طرز بسیار چشمگیری در کاهش میزان انرژی که به هدر می رود تاثیر گذار باشد.

بیشتر بدانید:

حال که با مهم ترین و موثرترین راه های صرفه جویی در مصرف برق و انرژی آشنا شدید زین پس با دقت و توجه بیشتری به رعایت این نکات بپردازید تا بتوانید انرژی را بسیار درست و بهینه مصرف کنید و به سلامت هر چه بیشتر محیط زیست کمک نمائید و در مسیر کمک به کاهش گرمای جهانی گامی موثر بردارید.