در این سال های اخیر شاهد این مسئله هستیم که توجه زیادی به نحوه ی مصرف انرژی و تلاش برای مصرف بهینه آن می شود. بسیاری از متخصصان معتقدند که انرژی خورشیدی می تواند نقش مهمی در تولید برق و نیز کاهش میزان مصرف انرژی ای داشته باشد که برای تولید برق به کار می رود؛ همچنین با استفاده از آبگرمکن های خورشیدی می توان میزان مصرف انرژی برای گرم کردن آب در مصارف خانگی را کاهش داد. به نظر شما هر کدام از ما چگونه می توانیم در مصرف بهینه انرژی نقش موثری داشته باشیم؟ اگر به دنبال راه هایی هستید که بتوانید با کاهش مصرف انرژی به حفظ محیط زیست و کاهش گرمای جهانی کمک کنید، در این مقاله با گروه نوآوران  تجهیزات عایق آیریک همراه شوید.

نقش سقف خانه در کاهش مصرف انرژی

سقف و عایق سقف دو بخش اصلی و جدایی ناپذیر ساختمان است که نقش مهمی در کاهش سطح انرژی مصرفی دارد. در واقع سقف و عایق سقف دو بخش اصلی هستند که به عنوان موانع اصلی در برابر عوامل خارجی مثل باران، سرما و…به کار می رود. در حقیقت یکپارچگی و پوشش سقف تعیین کننده ی میزان مصرف انرژی می باشد. بنابراین اگر هم اکنون نیاز به راهنمایی دارید به دنبال راهی هستید که بتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی نمائید، این مقاله را تا پایان مطالعه نمائید.

کیفیت های متفاوت سقف و عایق سقف ساختمان

سقف خانه چیزی است فراتر از آنچه شما در ظاهر می بینید و نقش اصلی را در یک ساختمان دارد. فراتر از دودکش ها و مصالح ساختمانی اصلی سقف، سیستم پیچیده ای در آن وجود دارد که نه تنها برای ایمنی و حفاظت، بلکه برای تنظیم رطوبت و صرفه جویی در مصرف انرژی در منزل طراحی می شود.

میزان کارآیی سقف برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بهینه آن، بستگی دارد به کیفیت و نوع مصالحی که در سقف به کار رفته است، کیفیت عایق آن. چنانچه معمار ساختمان هنگام ساخت، به کیفیت مصالح کاربردی، شرایط آب و هوایی و فاکتورهایی از این قبیل توجه نکند، ممکن است هر ماه مجبور به پرداخت هزینه برای مشکلاتی باشد که بر اثر کیفیت بد مصالح به وجود می آید.

roof2

مزایای استفاده از سقف، تهویه و عایق مناسب

یک سقف با کیفیت که به درستی ساخته شده باشد، یک سرمایه ی بسیار مهم است. در این بخش از مقاله چگونگی سرمایه گذاری برای بام خانه ی با کیفیت را برای شما بیان خواهیم کرد.

  • اگر سقف خانه را به درستی ساخته باشید، ارزش خانه ی شما افزایش می یابد.
  • توجه به ساخت سقف با کیفیت امنیت محل سکونت شما تضمین می شود و اهالی خانه از بلایای طبیعی محفوظ خواهند ماند.
  • مشکلاتی که بر اثر نشت سقف به وجود می آید کاهش می یابد.
  • از هدر رفتن انرژی جلوگیری شده و در تابستان و زمستان دمای هوا در منزل مناسب خواهد بود.
  • زمانی که در مصرف انرژی صرفه جویی شود، هزینه ها نیز کاهش می یابد. سقف خانه که از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، می تواند شما را متحمل هزینه های زیادی بکند.

عواملی که باعث هدر رفتن انرژی و افزایش هزینه ها می شود

در این بخش از مقاله به مواردی اشاره خواهیم کرد که چنانچه آن ها را در نظر نگیرید، با افزایش مصرف انرژی هزینه هایی که باید پرداخت نمائید، افزایش خواهد یافت.

  • عایقی که از مواد بی کیفیت و ضعیف ساخته شده است.
  • مصالحی که در ساخت بام و با کیفیت پائین ساخته شده باشد و یا به درستی نصب نشده باشد.
  • ساختن سقف بدون دستورالعمل های مناسب ساخت.

در طول ماه های سرد سال، اگر از عایق با کیفیت برای سقف خانه استفاده نشود، گرما در داخل خانه حفظ نمی شود. از دست دادن حرارت، باعث می شود بیشتر از حد طبیعی از سیستم گرمایش خانگی به منظور گرم کردن آن استفاده شود، که این باعث افزایش مصرف انرژی شده و در نتیجه افزایش هزینه ها را برای شما به همراه دارد.

سیستم تهویه ضعیف

هنگامی که سیستم سقف خانه به درستی تهویه نشود، می تواند موجب ایجاد رطوبت شود و در داخل فضای اتاق به طور مثال در بخش زیر شیروانی تجمع پیدا کند و به مرور شروع به چکیدن کند. با گذشت زمان، این مسئله می تواند منجر به تضعیف عایق شود که این باعث هدر رفتن  گرما و انرژی می شود.

استفاده از متریال نا مناسب برای سقف

سقف های قدیمی تر نیاز به بازسازی دارند و باید مجددا ترمیم یا جایگزین شوند. به علاوه متریالی که در گذشته برای ساخت بام و سقف منازل مورداستفاده قرار می گرفت، چندان مرقوب و با کیفیت نبوده است و در گذشته، اغلب بیشتر به مقرون به صرفه بودن ابزار و مواد ساختمانی توجه می شده تا استحکام و کیفیت.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله ممنون و سپاسگزاریم. امید است مطالب عنوان شده توانسته باشد رضایت شما را جلب نموده باشد. برای آگاهی از مطالب دیگر در مورد نقش سقف خانه در مصرف بهینه انرژی ما را در قسمت دوم این مقاله دنبال نمائید.