شما با انرژی خورشیدی آشنایی دارید و می دانید که تا چه حد  استفاده از انرژی خورشید و پنل های خورشیدی می توان در صرفه جویی در مصرف انرژی تاثیر داشته باشد. همچنین می دانید که یکی دیگر از راه های جلوگیری از به هدر رفتن انرژی این است که از عایق سقف استفاده کنیم و از نقش کلیدی عایق سقف در مصرف بهینه انرژی آگاه هستید. اما علاوه بر توجه به عایق کاری برای مصرف بهینه انرژی می بایست به مراقبت از مصالح ساختمانی نیز توجه داشته باشیم. با توجه به اهمیت کاربرد بتن در صنعت ساختمان در این مقاله سعی شده یکی از عامل های تاثیر گذار مانند شوره زدن بتن بررسی شود.  در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه باشید تا با عوامل و راه کارهای شوره زدن بتن آشنا شوید.

شوره زنی یا سفیدک زدن بتن چگونه است؟

شوره زدن در بتن یکی از چالش برانگیز ترین مسائل برای پیمانکاران بتن است زیرا تعمیر آن بسیار دشوار است. شوره زدن در بتن به شکل معمولا لکه‌هایی سفید رنگ بر روی آن ایجاد می ‌شود و به دلیل دمای پایین، رطوبت،‌ تراکم،‌ باران یا زمانی که به بتن آب افزوده شود،‌ ایجاد می‌ شود.

علل ایجاد شوره زنی یا سفیدک زدن بتن چیست؟

هنگامی که رطوبت شروع به واکنش با بتن می کند، باعث ایجاد برخی از لکه های سفید در بتن می شود.  علاوه بر آن بعضی از سطوح و سفیدک های بتن به واکنش نسبت به دیگر مواد حساس‌اند،‌ در صورت وجود آب، یا تجمع نمک در یک قسمت به خصوص این مواد آسیب جدی می بینند.

در ادامه مطلب به علت های دیگر این موضوع اشاره شده است:

  1. نفوذ آب به سطح دیوار و تبخیر آن باعث ایجاد نمک محلول در سطح بتن می شود.
  2. کمبود ملات متصل کننده یا دیگر مسائل مانند درز بندی نامناسب
  3. زه کشی نامناسب
  4. افزودن آب بیش از حد

شوره زنی یا سفیدک زدن بتن

از کجا شروع به تعمیر بتن شوره زده کنیم؟

اگر شما نیاز به تعمیر بتن دارید، باید بدانید که ساختار ساختمان با سن بالا به این مسئله مرتبط است،‌ چرا که ساختمان قدیمی‌ تر حساس تر است. شما همچنین نیاز به بررسی اتصالات،‌ تغییرات مواد دیوار یا هر سطح دیگری که دارای رطوبت است، دارید. بنابراین بررسی اتصالات، فلاشینگ ها و شکاف هایی که آب می تواند در داخل آنها رخنه کند را فراموش نکنید. به منظور جلوگیری از شوره بتن باید تمامی شکاف ها تعمیر شود. دودکش و دیواره قسمتی  است که باید در ابتدا مورد بازرسی قرار بگیرد زیرا احتمال وقوع سفیدک و مشکل در این قسمت‌ ها بیشتر است.

چگونه مشکل شوره زنی یا سفیدک زدن بتن را برطرف سازیم؟

ساده ترین راه کار برای از بین بردن رطوبت شستن دیوارها و تمیز کردن آنها است تا بتوانید سفیدک های موجود در آنها را مشاهده کنید. استفاده از یک وکیوم مرطوب یا هوا برای آب هایی که در بین شکاف ها رخنه کرده است. چنانچه از این روش قبلا استفاده کرده اید و هنوز هم مشکل دارد، از برس های غیر فلزی برای این کار استفاده کنید. یکی دیگر از روش های برطرف کردن این معضل، استفاده از سرکه یا اسید سیتریک در محل آسیب دیده است. باید یادتون باشد که قبل از مخلوط کردن این اسیدها حتما آنها را رقیق کنید. اگر از این راه حل برای رهایی از انحلال بتن استفاده می کنید، سپس باید از سودا جهت تعادل اسید سطح بتن استفاده کنید.

محصولات دیگری هم برای رفع سفیدک سیمان وجود دارند، اما همیشه یادتان باشد که بستن ترک ها مهمترین کار قبل از استفاده از هر نوع محصولی است. هنگام استفاده از هر محصول، ابتدا آن را در یک منطقه کوچک آزمایش کنید تا مطمئن شوید که منجر به خراب شدن بتن نمی شود.

اجتناب از رطوبت

بهترین راه برای مقابله با رطوبت جلوگیری از اتفاق افتادن آن است. یکی از این راه ها نصب یک مانع بخار است که باعث جلوگیری از انتقال آب به سطح می شود. همیشه از درزگیر و پوشش مناسب  در سطح بتن استفاده کنید که باعث جلوگیری از آب های غیر ضروری بر روی سطح آن می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاس گزاریم، امیدواریم با توجه به نکات گفته شده مشکل شوره بتن خود را سریعا حل کنید. در صورت هر گونه سوال یا پیشنهاد با ما تماس بگیرید.