در تابستان با گرم شدن ساختمان مردم شروع به استفاده از سیستم تهویه هوا می کنند. در گذشته سیستم های تهویه هوا کالاهایی لوکس و گران قیمت بودند به طوریکه هر کسی امکان استفاده از آنها را نداشت. اما امروزه در اکثر نقاط دنیا از جمله دفتر، خانه، مراکزخرید، سینما و البته اتومبیل ها، سیستم های تهویه هوا برای کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرند. اما سوال اینجاست که چطور می توانیم هنگام استفاده از سیستم های تهویه مصرف انرژی را کاهش دهیم؟ آیا می توان از عایق برای کاهش مصرف انرژی استفاده کرد؟ آیا می توان  با عوض کردن پنجره ها در مصرف انرژی صرفه جویی کرد؟ با استفاده از انرژی خورشیدی چطور؟ برای پاسخ به سوالات مطرح شده و ارائه راه کارهایی اساسی در برخورد با مشکلات استفاده از سیستم های تهویه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

اثرات نامطلوب سیستم های تهویه هوا

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سیستم های تهویه هوا از برق زیادی برای متعادل کردن هوا استفاده می کنند، بنابراین برای استفاده از این سیستم ها باید برق زیادی تولید شود. بیشتر نیروگاه ها برای تولید برق از سوخت های فسیلی استفاده می کنند که این سوخت ها در آلودگی هوا با گاز سمی مانند CO2 تاثیر گذاراند. در واقع،CO2 و سموم موجود در این سوخت ها باعث ایجاد باران های اسیدی و گرم تر شدن کره زمین می شود. از این رو استفاده از سیستم های تهویه هوا مطبوع برای خنک کردن ساختمان بر روی سیاره زمین تاثیر بسزایی میگذارد.

سیستم های تهویه هوا

برای نشان دادن تاثیر نامطلوب استفاده از این سیستم ها بر روی اقتصاد و محیط زیست از یک مثال استفاده می کنیم. 20 درصد از مصرف برق در آمریکا به دلیل استفاده از همین سیستم های تهویه هوا است این مقدار مصرف برابر 100 درصد کل مصرف برق در آفریقا است. اما مشکل کجا است؟ امروزه یکی از راه های کاهش استفاده از سیستم های تهویه هوا نصب عایق های حرارتی در ساختمان است. عایق های حرارتی تا 35 درصد از مصرف برق را کاهش می دهند.

نگاهی به سیستم های تهویه هوا در خنک کردن ساختمان

سیستمهای تهویه مطبوع از CFCها (کلروفلوئوروکربنها) و HCFCs برای خنک کردن محیط استفاده می کنند. استفاده از CFC ها برای لایه اوزون بسیار مضر است.  ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای جهان اول استفاده از HCFC را ممنوع کرده اند و شروع به استفاده از گازها و مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست در تهویه هوا کردند. این کار باعث بهبود لایه اوزون می شد اما از طرفی هزینه های استفاده از آن بسیار زیاد بود و کشورهای در حال توسعه قادر به استفاده از آن نبودند.

خطرات زیاد

از آنجایی که سیستم های تهویه هوا حاوی گازهای مضرHCFCs و حتی CFCs هستند بنابراین استفاده از آنها خطرات و مشکلات زیادی را برای انسان ایجاد می کند. یکی از خطرات این سیستم ها نشت مواد شیمیایی در محیط است.

خطرات بهداشتی

بیشتر شواهد پزشکی در سال های اخیر نشان میدهد که استفاده از سیستم های تهویه هوا بر عفونت گوش و حلق و بینی تاثیر گذار است. در محیط هایی که دارای سیستم خنک است کسانیکهازآسموآلرژیشدیدی رنج می برند در معرض خطر بالاتری هستند.

سیستم های تهویه هوا

آنچه باید انجام شود

کنترل و آموزش در استفاده از سیستم های تهویه هوا بزرگترین عامل در کاهش آسیب و خسارت به محیط زیست است. نمی توان به سادگی استفاده از این سیستم ها را ممنوع و از انرژی های سبز برای این کار استفاده کرد اما می توان از طریق آموزش های درست راه را هموار کرد. تصویب قوانین SANS در کشورهای در حال توسعه و کنترل استفاده از این دستگاه ها در کاهش میزان مصرف انرژی کمک کنندهاست. با تصویب این قوانین هر منطقه باید به مقدار R-value توافق شده خود برسد تا از این طریق بتوان درجه حرارت ساختمان ها را در تابستان 4 تا 8 درجه کاهش داد.و از سیستم های تهویه هوا کمتری استفاده کرد.

راهنمایی های لازم در ارتباط با صرفه جویی در انرژی

برخی از مواردی که نقش اساسی در کاهش دمای ساختمان دارند عبارتند از:

  1. عایق
  2. استفاده از فن که ارزانتر از سیستم های خنک کننده هستند
  3. عوض کردن پنجره ها

خدمات شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع عایق و همچنین قیمت آنها با شماره 09120614437 تماس بگیرید تا از راهنمایی تخصصی همکاران ما در شرکت آیریک در این زمینه برخوردار شوید.