امروزه توجه بسیار زیادی به مصرف بهینه ی سوخت و انرژی می شود. استفاده از انرژی خورشیدی باعث شده است که در مصرف منابع سوخت غیر قابل بازگشت بسیار صرفه جویی شود. شما می دانید که یکی از را ه های جلوگیری از مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف آن، استفاده از انواع عایق ها و همچنین عایق های حرارتی می باشد. در قسمت اول این مقاله برخی از مهم ترین ویژگی های اصلی عایق حرارتی را برای تان بیان کردیم. به منظور آگاهی از دیگر خصوصیات عایق حرارتی ساختمان با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

ویژگی های اصلی عایق حرارتی

ارزشU

در شرایط ساخت و ساز، معمولا” به عنوان یک محصول ناشی از جمع آوری مواد مختلف در هر شکل ساختاری ، آن را محاسبه می کنند. اندازه گیری های واحد به این ترتیبW / m2K (وات در هر متر مربع کلوین) میباشد و انتقال حرارت را در هر وات، از طریقیک متر مربع از هر عنصر ساختمان (مانند دیوار، کف یا سقف) توصیف می کند. این برای محاسبه انتقال گرما یا از دست دادن گرما از طریق  ساختمان استفاده می شود. برای مثال، اگر یک دیوار دارای ارزش U ( W/m2K 1 )با اختلاف درجه حرارت 10 درجه باشد، از دست دادن گرما 10 وات برای هر متر مربع منطقه دیوار وجود خواهد داشت.

عایق حرارتی ساختمان

نصب و راه اندازی درمقابل عملکرد

بحث فنی و تبلیغاتی تولید کنندگان محصولات عایق شامل طیف گسترده ای از ارقام می باشد که این امر برای افراد می تواند بسیار گیج کننده باشد البته این امور در همه تولیدکنندگان به یک نسبت رعایت نمی گردد. معیارهای عملکرد معمولا بر اساس نتایج آزمایشی آزمایشگاه است. چنین نتایجی، با ساختن طراحان و تحت کنترل دستگاه های نظارتی به دست می آید و سپس باید در  هیئت مدیره پذیرفته  شود .

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که با وجود این نظارت ، این مورد مانند  تست در خود محل نیست. بنابراین این  تست فقط برای مقایسه بین محصولات عایق های مختلف، با استفاده از شرایطیکسان می تواند انجام شود. به عنوان یک نتیجه، با توصیف کامل موارد نصب، و مکان هایی که اتصالات کاملا” ساخته شده اند به تولید کنندگان عملکرد توصیفی را در موارد  فروش و فنی نشان می دهند . در نتیجه این امر عایق باید بصورت ، یکنواخت مداوم ، ملاحظه گردد .

نکته ای حیاتی برای تولیدکنندگان که در هنگام تولید باید به آن توجه داشته باشند این است که هزینه های صرفه جویی در انرژی بواسطه استفاده از عایق  نباید از صرفه جویی های پیش بینی شده در نتیجه استفاده کمتر از انرژی تجاوز کند.

علاوه بر این، در حالی که تولیدکنندگان بر روی عملکرد محصول متمرکزند، باید بر سایر مسائل کلیدی که به طور مستقیم بر عملکرد تاثیر می گذارد،توجه داشت مانند انتخاب عایق صحیح در مناطق خاص ساختمان مانند حفره های زیر کف که احتمالا محیط سرد و مرطوبتری است. توجه داشته باشید عایق و آب مخلوط نمی شوند. بنابراین محیطی که در آن بخار آب   وجود دارد، یا قطرات آب در آن یافت می شود ، عملکرد عایق  کاهش مییابد.

پایداری

تولیدکنندگان برای حفظ محیط زیست امروز تحت فشار فزاینده ای قرار دارند. برای سبز شدن بیشتر! برای حفظ محیط زیست  باید به کربن پایین و حرکت به سوی پایداری بیشتر توجه داشت . تولید کنندگان عایق اقدامات قابل توجهی را در زمینه های مختلف انجام داده اند:

–   کاهش وابستگی به مواد خام

–   قبل و بعد از تولید بازیافت کنید.

–   بسته بندی را کاهش دهید و مطمئن شوید بسته بندی قابل بازیافت می باشد.

–   کاهش مصرف انرژی در تولید و حمل و نقل.

–   داشتن تولید همراه با ضایعات صفر و سیاست های دفن زباله

تولیدکنندگان محصولات خود را به عنوان “پایدار” در نظر می گیرند اینیعنی اینکه محصولات عایق بندی آنها در طول عمر نصب شده نسبت به هزینه تولید ، انرژی و کربن بیشتری را صرفه جویی می کند.

عایق حرارتی ساختمان

نتیجه گیری

مواد عایق برای به حداقل رساندن سه شکل انتقال حرارت ( تابش، هدایت و انتقال) بر روی ساختار مولکولی ذاتی خود متکی می باشند. بزرگترین علت اتلاف گرمای ساختمان از حرکت هوا است. حرکت هوا ،گرما را از هر جسم یا سطحی که عبور می کند، می گیرد. از دست دادن گرما ، متناسب با سرعت هوا، مقدار آب موجود و اختلاف دما بین منبع گرما و هوا است.

حرکت سریع تر هوا باعث می گردد انتقال حرارت سریع تری رخ دهد. حضور قطرات آب به عنوان یک شتاب دهنده به این فرآیند عمل می کند. توجه داشته باشید با توجه به ساخت و ساز سلولی مواد مصالح اختصاصی، هدف اصلی جلوگیری از حرکت گازها در داخل ماتریس هسته عایق است . مواد عایق با ترکیبات سلولی تر و متراکم تر، هدایت حرارتی پایین تری (مقدار λ) را فراهم می کنند و بنابراین مقاومت بیشتری در برابر حرارت (مقدار R) دارند .

در ضمن محصولات فوم باز سلولی وجود دارد که به علت داشتن ترکیب ماتریسی هسته دارای هدایت حرارتی بالاتری می باشند. در تعیین محصولات عایق، طراح ساختمان باید پتانسیل آلودگی آب و احتمال مهاجرت گاز در ماتریس هسته و همچنین سازش در عملکرد را در نظر بگیرد، این موارد می تواند طول عمر ساختمان را تحت تأثیر قرار دهد. در آخر توجه داشته باشید میزان عملکرد همچنان به همان اصول انتقال حرارت بستگی دارد.

همراهان همیشگی ایریک از توجه شما تا ایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم. امید است مطالب ارئه شده برایتان مفید بوده و مورد رضایتتان واقع شده باشد. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.