این روزه ها بیشتر از گذشته شاهد این مسئله هستیم که بسیار توصیه می شود در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم به این علت که نسل های آینده نیز بتوانند از منابع طبیعی و سوخت های غیر قابل جایگزین بهره مند شوند. به این منظور متخصصین تصمیم گرفتند از انرژی خورشیدی برای تولید برق و انرژی استفاده کنند و در کنار آن راه های جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بهینه آن را به افراد آموختند. همچنین با معرفی انواع روش های عایق بندی ساختمان گامی موثر برای مقابله با از بین رفتن انرژی و کاهش هزینه ها برداشتند. آیا مایلید تا با انواع عایق بیشتر آشنا شوید؟ پس تا پایان این مقاله گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک را همراهی نمائید.

آشنایی با انواع عایق ساختمان

به طور کلی انواع مختلف عایق ساختمانی وجود دارد و افراد متخصص در زمینه ی نصب عایق های ساختمانی قادر به استفاده درست و نصب عایق مناسب برای منزل شما یا هر محل خاص دیگر می باشند. اما معمول ترین نوع عایق، عایق نفوذی است.

انواع عایق از لحاظ فرم

 • عایق نفوذی
 • عایق رولی (پتو)
 • عایق فوم
 • عایق انعکاسی یا بازتابنده

انواع عایق

انواع عایق از لحاظ مواد تشکیل دهنده

 • فایبرگلاس
 • سلولز
 • مانع تابشی
 • فوم

آشنایی با عایق فایبرگلاس

عایق فایبر گلاس ساخته شده از الیاف کوچک شیشه ای است که هوای گرم را حبس می کند. این نوع عایق حالت کرکی دارد و به رنگ صورتی است. عایق فایبر گلاس می تواند برای انواع بخش های ساختمان، از اتاق زیر شیروانیتا دیوارهای بیرونی عالی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

آشنایی با عایق سلولزی

سلولز یکی از عناصر سازگار با محیط زیست است که درساخت آن از حدود 80 درصد مواد بازیافتی تولید می شود که اغلب بیشترین از روزنامه ها در ساخت آن استفاده شده است. مانند فایبرگلاس، عایق سلولز به خوبی می تواند در تمام مناطق ساختمان به کار رود و همچنین برای عایق صوتی نیز گزینه ی مناسبی است.

آشنایی با عایق مانع تابشی

عایق مانع تابشی در اتاق های زیر شیروانی نصب می شود و یک نوع رایج عایق بازتابنده است. زمانی که در خارج از خانه بسیارگرم است، این نوع عایق فضای مطلوبی در داخل خانه ایجاد می کند. در واقع، خانه هایی با عایق مانع تابشی، حدود 10 درجه خنک تر از خانه های بدون عایق است.

عایق فوم

این نوع عایق در قالب قاب های سخت به عنوان پنل هایی از جنس فوم در دسترس است که می تواند برش داده شود و با ضخامت و عرض متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. این نوع عایق ها معمولا در خانه های جدید نصب می شود و می تواند به حداکثر رساندن بهره وری انرژی کمک کند.

انواع عایق از لحاظ مکان

 • عایق کاری دیوار
 • عایق کاری زیر شیروانی
 • عایق کاری زمین
 • عایق کاری سقف
 • عایق فضاهای خزیدن

عایق کاری زیر شیروانی

چنانچه موفق به نصب عایق در اتاق زیر شیروانی نشوید، خانه شما، مخصوصا در تابستان بسیار گرم تر خواهد بود به طوری که احساس راحتی چندانی در ان نخواهید داشت. عایق بندی یا بازسازی اتاق زیر شیروانی به شما کمک می کند که صورتحساب انرژی مصرفی مورد نیاز خود را کاهش دهید و به کاهش صداهای ناشی از سطوح مختلف در داخل منزل نیز کمک نمائید.

انواع عایق

عایق دیوار

هنگامی که صحبت از عایق خانه به میان می آید، دیوارهای خانه بهترین گزینه برای عایق بندی است و هنگامی که صحبت از عایق بندی دیوارها به میان می آید، موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید که عبارتند از : در نظر گرفتن عایق کاری خارجی دیوار، عایق کاری داخلی دیوار برای افزایش بهره وری انرژی خانه شما و کاهش سر و صدا کردن صدا بین اتاق ها و سطوح مختلف.

عایق کاری فضاهای خزیدن

چنین ناحیه های کوچکی (فضای خزیدن)، چنانچه به درستی عایقکاری نشده باشد، می تواند تاثیر منفی زیادی بر میزان بهره وری انرژی خانه شما داشته باشد.

عایق کاری کف

کف ساختمان و زیر آن (بالای پارکینگ) باید عایق کاری شود چرا که گرمایی که وارد ساختمان ها می شود از طریق کف ساختمان خارج می شود، بنابراین نصب عایق بسیار مهم است و سعی کنید که حتما اطمینان حاصل کنید که کف ساختمان خود را به خوبی عایق بندی کرده اید، به این ترتیب شما می توانید به صرفه جویی در انرژی و آسایش هر چه بیشتر خود کمک کنید.

عایق کاری سقف

زمانی که بخواهید از عایق صدا و عایق های دیگر در طبقات بین ساختمان استفاده کنید، نیاز به اضافه کردن یک مانع، بین اتاق زیر شیروانی و بقیه خانه دارید، برای این منظور عایق سقف یک انتخاب هوشمندانه است.

دوستان و همراهان همیشگی ایریک، در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع عایق، انواع جنس عایق و انواع عایقکاری برای بخش های مختلف ساختمان آشنا نمائیم. امید است مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید نوع عایق مناسب برای محل مناسب و از جنس درست برای ساختمان انتخاب نمائید. چنانچه در این زمینه به مشکلی برخورده اید، حتما با تماس بگیرید و مشکل خود را با ما مطرح نمائید.